Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT

Java Developer – kim jest i ile zarabia?

Ostatnia aktualizacja 12 sierpnia, 2022

Java to jeden z popularniejszych języków programowania. Według indeksu popularności języków programowania PYPL, tworzonego na podstawie wyszukiwań w Google, zajmuje aktualnie 2. miejsce. Czym się zajmuje Java Developer? Jakie są aktualne wymagania na to stanowisko i ile można zarobić?

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2022. Drobne poprawki i dodatkowe treści (akapit dotyczący języka Java).

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Zobacz: C# vs Java – kluczowe różnice, wady i zalety

Czym jest Java?

Java jest jednym z najpopularniejszych wysokopoziomowych języków programowania ogólnego zastosowania. Stworzono go pod kierunkiem Jamesa Goslinga w firmie Sun Microsystems. Po raz pierwszy została publicznie udostępniona w 1996 roku, czyli 26 lat temu!

Należy pamiętać, że kod napisany w Javie można uruchamiać na różnych platformach i urządzeniach. Wszystko dzięki możliwości implementacji wirtualnej maszyny języka Java, jak również JVM. Java działa w środowisku Java Runtime Environment (JRE), przy tym korzysta z klas i jest językiem obiektowym.

Zaletą języka Java jest szczegółowa dokumentacja, a także ogromny wybór bibliotek różnych firm.

Java Developer – kompetencje

Programiści Java są odpowiedzialni za różne zadania podczas całego cyklu życia aplikacji. Biorą udział zarówno w pracy koncepcyjnej, jak i w realizowaniu projektów oraz testach. Z ofert skierowanych do Java Developerów można wyłonić powtarzające się zadania, które dobrze charakteryzują to stanowisko, dlatego warto prześledzić ogłoszenia zamieszczone pod tagiem Java na No Fluff Jobs.

Java Developer będzie odpowiedzialny za tworzenie, wdrażanie, jak również testowanie oprogramowania. Jednocześnie do jego obowiązków należy bieżące utrzymanie kodu, dlatego w swojej pracy powinien stosować code review, refaktoring oraz proponować ulepszenia.

Wśród powtarzających się technologii i umiejętności można wyróżnić:

  • Spring – jeden z popularniejszych frameworków;
  • Hibernate – narzędzie do mapowania obiektowo-relacyjnego dla Javy;
  • Jira – oprogramowanie, w którym można śledzić błędy i zarządzać projektami;
  • JUnit – platforma do testów jednostkowych dla Javy;
  • GIT – system kontroli wersji, który umożliwia sprawną pracę zespołową i bieżące śledzenie zmian w projektach;
  • MVC (Model-View-Controller) – jeden z wzorców projektowania, który wykorzystuje się do tworzenia interfejsów użytkownika, dzieląc aplikację na trzy główne części zgodnie z akronimem;
  • JVM (Java Virtual Machine) – podstawowa wiedza na temat jej wad, słabości, metod obejścia.

Programista Java może współpracować z twórcami serwisów internetowych, a także inżynierami oprogramowania dla różnych branż. To jeden z bardziej poszukiwanych specjalistów IT, ponieważ Java jest wielofunkcyjnym językiem programowania. W Javie powstają wszelkie aplikacje webowe, mobilne i desktopowe, a co ważniejsze kod jest kompatybilny z większością systemów operacyjnych.

Sprawdź: Java a JavaScript – czym się różnią?

Java Developer – zarobki

Według raportu No Fluff Jobs o rynku pracy IT w Polsce w 2021 roku osoby posługujące się Javą mogły liczyć na bardzo wysokie zarobki. Mediana wynagrodzenia dla osób ze znajomością Javy wynosiła 15,9-21,8 tys. zł netto (+VAT) przy umowie B2B, zaś na umowie o pracę mediana widełek wynagrodzeń mieści się w przedziale 12-17,5 tys. zł brutto.

Total
0
Shares
_podobne artykuły