Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
Java a JavaScript - czym się różnią?

Java a JavaScript – czym się różnią? To nie to samo

Dopiero zaczynasz przygodę z programowaniem? Jednym z pierwszym pytań będzie właśnie to: Java a JavaScript – jakie są różnice?

Ostatnia aktualizacja 19 kwietnia, 2022

Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z programowaniem i chcesz zostać juniorem w sektorze IT, jednym z pierwszym pytań będzie właśnie to. Java a JavaScript – jakie są różnice?

Nowi programiści i osoby niezwiązane ze światem IT od dawna mylą Javę z JavaScript. Tymczasem ich jedyną wspólną cechą jest słowo “Java” w nazwie. Każda “Java” jest językiem programowania i ma swoje konkretne zastosowania. Obie mają też mocne i słabe strony.

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2022. Uaktualniono treść.

Sprawdź – CodeGym – zgrywalizowany kurs Javy

Java vs JavaScript

Java Script: ten język istnieje mniej więcej od 1990 r., kiedy przeglądarki Internet Explorer i Netscape Navigator były najpopularniejszymi na rynku. W ciągu zaledwie 10 dni (!) programista Brendan Eich z firmy Netscape Inc. stworzył język programowania, który instruował komputer w zakresie komunikacji z użytkownikiem. Nazwał swój język Livescript i zintegrował go w Navigatorze.

Oznaczało to, że przeglądarka świetnie interpretowała polecenia użytkownika. Było to zresztą realizowane “dosłownie”. Kod nie był kompilowany, a także nie musieliśmy używać żadnej wtyczki.

Mniej więcej w tym samym czasie popularność zdobywał jednak inny język programowania – Java. Choć wymagał on osobnej wtyczki do działania, zyskiwał wielu zwolenników. Netspace zauważył pewien trend i zmienił nazwę swojego języka na JavaScript. Jednocześnie był to język niezbędny w pierwszych latach internetu i nawet teraz, po wielu latach, cieszy się dużą popularnością.

Java: język stworzony przez Jamesa Goslinga i opracowany przez Sun Microsystems. Tutaj praca trwała już zdecydowanie dłużej. Java była gotowa dopiero po czterech latach pracy. Pierwsza wersja zadebiutowała w 1995 r., a od tego czasu pojawiło się już wiele nowych edycji.

Internet jest przesiąknięty Javą i to dzięki niej zawdzięczamy istnienie wielu aplikacji. Dodajmy, że obecnie Java jest własnością firmy Oracle.

Główne różnice między Java a JavaScript

Java jest wykorzystywana w wielu miejscach. W tym aplikacjach na Androida, programowaniu kart kredytowych i przy tworzeniu aplikacji desktopowych czy webowych dla firm.

Język JavaScript z kolei jest używany głównie do zwiększania interaktywności stron internetowych. Dla przykładu JavaScript świetnie zastępuje Adobe Flasha, wycofanego już z rynku. Ma też więcej funkcji niż Flash.

Krótko mówiąc, Java jest zwykle używany do wszystkich prac programistycznych po stronie serwera (backend). JavaScript jest zarezerwowany do tworzenia skryptów po stronie klienta dla funkcji takich jak walidacja i interaktywność (frontend).

Najważniejsze różnice:

  • Kod Java musi być skompilowany, natomiast kod JavaScript to wyłącznie tekst
  • Każdy język wymaga innych wtyczek
  • Kod JavaScript jest uruchamiany tylko w przeglądarce. Java tworzy natomiast aplikacje działające na maszynie wirtualnej lub w przeglądarce
  • Java to język OOP (programowanie zorientowane obiektowo), a JavaScript to w szczególności język skryptowy OOP

Jeśli pasjonuje cię programowanie, naucz się obu tych języków. Albo przynajmniej weź to pod uwagę. Obydwa mają wiele mocnych stron i są wartościowe, przez co warto mieć je w swoim repertuarze kodowania.

Co więcej, wielu doświadczonych programistów twierdzi, że wczesna nauka tych dwóch języków jest bardzo mądrym posunięciem. Dzięki temu świetnie zagłębisz się w świat IT i kodowania.

Programiści kodujący frontend i backend to osoby dość mocno poszukiwane, które świetnie odnajdą się na rynku pracy. Mogą oni też liczyć na znacznie wyższe zarobki, niż osoby znające tylko jeden z tych języków programowania. Warto poszukać ogłoszeń na stanowisko full-stack developer.

Zobacz – Nauka programowania od zera – od czego zacząć?

Total
0
Shares
_podobne artykuły