Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT

Ile zarabia programista Java?

Ostatnia aktualizacja 10 lutego, 2023

W 2022 roku Java ponownie należała do czołówki wymagań technicznych, które pojawiały się w ofertach pracy dla programistów i nadal nie schodzi z podium. Aktualny indeks TIOBE umieszcza Javę na trzecim miejscu wśród najpopularniejszych języków programowania. Do czego wykorzystuje się ten język i ile zarabia programista Java?

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Sprawdź: Najpopularniejsze języki programowania oraz IDE

Popularność Javy wynika z niezależności i użyteczności

Java powstała w 1995 roku w firmie SUN Microsystems i jest obiektowym językiem wysokiego poziomu, opartym na klasach. Jej konstrukcja cechuje się niskim stopniem zależności implementacyjnych, czyli w każdym urządzeniu, w którym istnieje wirtualna maszyna Java, zadziała kod napisany w tym języku.

Jest to również język ogólnego przeznaczenia, wobec tego nie posiada żadnej wyspecjalizowanej roli. Pojawia się w oprogramowaniu wykorzystywanym w wielu branżach, np. w bankach, administracji publicznej, działaniach naukowych czy też w prywatnych firmach funkcjonujących w różnych sektorach.

Ważne jest to, że oprogramowanie Java jest zupełnie bezpłatne przy wykorzystaniu osobistym i w celach programistycznych. Twórcy zalecają także, aby aktualizować je tak często jak to możliwe, a najrzadziej co kwartał.

Według raportu No Fluff Jobs o rynku pracy IT w 2022 roku Java stanowiła drugą w kolejności najpopularniejszą technologię (17,13%), którą pracodawcy zamieszczali w ogłoszeniach o pracy.

W kategorii Backend pojawiała się w aż 40,14% opisów wymagań, a w kategoriach Testing/QA i Fullstack było to odpowiednio: 22,8% oraz 22,59%.

Ile zarabia programista Java?

Java charakteryzuje się dużą uniwersalnością, w związku z czym jej znajomość jest dość pożądana w obrębie różnych specjalizacji. Z Javy korzystają m.in. programiści backend, fullstack, a także testerzy.

Z raportu No Fluff Jobs o rynku pracy IT w 2022 roku wynika, że w kategorii Backend, w której Java występuje najliczniej, programiści mogli liczyć na widełki rzędu 16-24 tys. zł netto (+VAT) przy umowie B2B oraz 12-19 tys. zł brutto przy umowie o pracę.

Dla porównania według raportu No Fluff Jobs o rynku pracy w IT w 2021 roku, przy umowie B2B w podziale zarobków ze względu na technologię, Java była liderką w zestawieniu języków. Mediana wynagrodzeń wyniosła 15,9-21,8 tys. zł netto (+VAT). W przypadku umowy o pracę był to poziom 12-17,5 tys. zł brutto.

Eksperci zajmujący się językiem Java mogli liczyć na maksymalnie 19 000 – 20 000 zł brutto miesięcznie. Seniorzy mogą zarobić do 17 000 zł brutto miesięcznie, a osoby na stanowiskach Mid mogą liczyć na maksymalnie 15 000 zł brutto miesięcznie. Juniorzy powinni być zadowoleni, jeśli ich miesięczna wypłata była bliska 7 000 zł brutto miesięcznie.

Zobacz: Java Developer – kim jest i ile zarabia?

Java jako pierwszy wybór w nauce programowania

Ze względu na wspomnianą wcześniej wszechstronność tego języka, Java stanowi zwykle pierwszy wybór podczas nauki programowania. Dodatkowo jej znajomość jest wymieniana w wielu ofertach dla różnego typu programistów, co przekłada się na popyt i wysokie zarobki.

Poza tym aspektem, Java to także język stosunkowo prosty, a oprócz tego łatwo znaleźć w sieci dużo materiałów edukacyjnych. Z uwagi na swoją popularność, Java skupia także wiele społeczności programistów. Przekłada się to na możliwość zdobywania wiedzy w gronie doświadczonych koderów, co wpływa pozytywnie na szybkość nauki.

Mimo wszystko pewną trudnością dla początkujących programistów może być biblioteka klas Java API. Biblioteka zawiera kilkadziesiąt kluczowych komend, zaś API składa się z kilku tysięcy klas i kilkudziesięciu tysięcy metod. Zadaniem programisty jest sprawne poruszanie się wśród dostępnych rozwiązań i umiejętność wyboru odpowiednich.

Total
0
Shares
_podobne artykuły