Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
jezyk-java-historia-powstania

Język Java – krótka historia powstania

Ostatnia aktualizacja 1 września, 2022

Jeśli interesuje Was historia dotycząca tego, jak powstał język Java, to zachęcam do przeczytania tego tekstu. W krótkich słowach przybliżamy genezę, a także krótki rozwój tego niezwykle popularnego języka programowania.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Język Java – na początku był OAK?

Wiele źródeł podaje, iż prace nad nowym językiem programowania rozpoczęły się w 1991 roku w laboratoriach firmy SUN Microsystems. Zespołem kierował James Gosling. Język ten nazwano OAK, czyli dąb. Nazwa wywodziła się z tego, że przed oknem laboratorium rosło właśnie takie drzewo.

jezyk-java-historia-powstania-James_Gosling_2008
James Gosling (Wikipedia)

Jednakże za początek prac należy uznać rok 1990, w którym uruchomiono projekt Green, który później przybrał wspomnianą wcześniej nazwę OAK. Niestety nazwa ta była już zajęta, gdyż działała firma Oak Technology Inc. i Gosling musiał wymyślić inną. Skojarzenie z kawą z ulubionego regiony przyniosło nazwę Java, która jak widać, funkcjonuje do dziś.

Zobacz: jakie są najpopularniejsze języki programowania

Pierwotne przeznaczenie języka Java

Twórcy języka Java chcieli opracować uniwersalny język, dzięki któremu łatwo byłoby obsługiwać urządzenia takie jak telewizory, telefony i magnetowidy. Wraz z językiem powstawało urządzenie PDA, które na przykład miało graficzny interfejs i animowanego asystenta Duke.

jezyk-java-historia-powstania-Duke_(Java_mascot)_waving.svg
Asystent Duke (Wikipedia)

Do prezentacji języka zespół przygotował także produkt o nazwie Video-on-Demand (VOD).

Niestety ani jedno, ani drugie rozwiązanie nie znalazło zainteresowania i projekt został wstrzymany w 1994 roku.

Internet i odrodzenie języka Java

Jak się okazało, rozwój Internetu sprawił, że język Java się odrodził. Pierwsze strony WWW składały się głównie z tekstu. Z czasem pojawiły się na nich grafiki i animacje. Java dysponowała swoją maszyną wirtualną, dzięki czemu pozwalała na wzbogacenie stron o aplikacje. Ważne jest także to, że dzięki wspomnianej maszynie wirtualnej, język ten jest uniwersalny i niezależny od platformy sprzętowej.

W 1995 roku w San Francisco zaprezentowano po raz pierwszy język Java.

Technologia rozwijała się dynamicznie i obecnie bardzo dużo stron wykorzystuje ją, jako platformę dla aplikacji u sług.

Oprogramowanie Java jest bezpłatne przy użytku osobistym i w celach programistycznych. Zestawy programistyczne i wiele innych narzędzi znajduje się na oficjalnej stronie języka Java.

Sprawdź: jakie zarobki może mieć Java Developer

Total
0
Shares
_podobne artykuły