Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
rest api

JavaScript – komunikacja z REST API w praktyce

Ostatnia aktualizacja 30 listopada, 2022

Pisząc aplikację w jakimkolwiek języku warto wykorzystywać wbudowane w niego narzędzia do usprawniania pracy. JavaScript jest językiem najczęściej wykorzystywanym do pisania aplikacji internetowych, zatem posiada mechanizmy pozwalające na łatwe tworzenie i odpytywanie API. Jak więc wygląda komunikacja z REST API w praktyce?

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Sprawdź: Hotjar

Odczytanie informacji z serwera – metoda fetch

W JavaScripcie łatwo pobierzemy informacje ze zdalnego serwera. Do tego wykorzystać możemy wbudowaną w język metodę fetch. Fetch to metoda asynchroniczna, której wywołanie rozpoczyna proces pobierania zasobów z serwera. Podstawowe wywołanie metody, bez podawania dodatkowych parametrów, wykorzystuje zapytanie GET do uzyskania żądanych informacji.

Komunikacja z REST API w praktyce może ograniczyć się jedynie do wykorzystania metody fetch oraz obróbki danych. Wykorzystując fetch musimy pamiętać, że jest to metoda asynchroniczna, która zwraca jedynie  obiekt promise, który następnie trzeba obsłużyć.

Promise w Java Scripcie

W JavaScripcie często możemy natrafić na sytuacje, w których część programu musi czekać na wyniki działania innej części programu. Do połączenia obu elementów służy mechanizm promise.

Promise to obiekt JavaScript, zawierający jednocześnie kod tworzący wynik oraz kod, którego zadaniem jest obróbka wytworzonych danych. Promise reprezentuje wynik operacji asynchronicznej, który pojawi się po wykonaniu operacji. Dzięki temu możliwe jest pisanie łatwego do zrozumienia kodu asynchronicznego, ponieważ jego składnia przypomina kod synchroniczny. Każdy obiekt promise zawiera dwa callbacki, które odpowiadają wynikowi działania funkcji w jego wnętrzu. Jeden z tych callbacków jest wywoływany w momencie poprawnego wykonania operacji, a drugi po napotkaniu błędu.

Zobacz: Product Manager

Testowanie REST API w praktyce – dodatkowe narzędzia ułatwiające pracę z kodem

Aby ułatwić sobie pracę i eksperymenty z nowym kodem, warto zapoznać się z narzędziem CodeSandbox (https://codesandbox.io). CodeSandbox to edytor kodu działający w przeglądarce, który na bieżąco analizuje i wyświetla wyniki działania naszego kodu. Dzięki niemu możemy szybko testować nowe rozwiązania, eksperymentować z modułami lub prototypować interfejsy. Narzędzie pozwala także łatwo udostępnić kod, upraszczając pracę w zespole.

Działanie i wykorzystanie tego narzędzia w tworzeniu programu pobierającego dane możesz zobaczyć na fragmencie kursu Junior IT Masterclazz. Sprawdź też szczegóły na temat pełnej wersji kursu.

Total
0
Shares
_podobne artykuły