Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
javascript podstawy

Podstawy JavaScript – poznaj biblioteki

Podstawy JavaScript dla osób, które będą miały dopiero pierwszą styczność z jakimkolwiek programowaniem będą opierać się o zrozumienie czym jest programowanie, zmienne, pętle, w jaki sposób działają funkcje JS, itd.

JavaScript to najpopularniejszy język webowy, zatem jest jednym z lepszych na początek nauki programowania. Jednak aby nauka była efektywna, należy wcześniej poznać HTML i CSS, które stanowią podstawę tworzenia frontendu i umożliwiają naturalne rozwijanie aplikacji z użyciem JS.

Oczywiście, przeglądając oferty pracy, natrafisz na wymagania dotyczące znajomości konkretnych frameworków, takich jak React.js czy Vue.js i możesz pomyśleć, że warto od razu od nich zacząć, aby skrócić sobie ścieżkę do zdobycia pierwszej pracy. Jest to jednak błąd, ponieważ sprawne wykorzystywanie frameworków wymaga zdobycia solidnych podstaw.

Sprawdź: Kurs JavaScript – jakie są możliwości nauki?

JavaScript – funkcje

Program w JavaScripcie składa się ze zbioru funkcji. Funkcja jest podstawowym blokiem programu, czyli stanowi fragment kodu, który wykonuje konkretne działanie. Przykładowe funkcje to wyświetlenie litery, pobranie zasobu lub otwarcie nowego okna.

Wbudowane funkcje JavaScriptu mają ograniczone możliwości. Żeby uniknąć pisania wszystkich funkcji samodzielnie, możesz wykorzystać biblioteki.

JavaScript – biblioteki

Na bibliotekę JavaScript składa się zbiór funkcji i zwykle służy ona do wykonania konkretnego zestawu działań. Niektóre biblioteki JavaScriptu zyskały większą popularność. Spośród nich wymienić można:

React.js

React.js jest otwartą biblioteką JavaScript typu frontend. Służy do budowania wydajnych interfejsów użytkownika z użyciem elementów UI, a także korzysta z języka JSX, który jest nakładką na JavaScript.

jQuery

jQuery to bogata w funkcje biblioteka o otwartym kodzie źródłowym. Ułatwia m.in. manipulacje w dokumentach HTML DOM oraz obsługę zdarzeń, animację CSS i Ajax.

Underscore.js

Underscore.js jest biblioteką narzędziową JavaScript, która udostępnia ponad 100 funkcji do typowych zadań programistycznych.

Bideo.js

Bideo.js to biblioteka, która umożliwia wstawianie responsywnych, pełnoekranowych filmów w tło witryny.

Zobacz: Wzorce projektowe – czym są?

fullPage.js

fullPage.js jest biblioteką o otwartym kodzie źródłowym i umożliwia tworzenie jednostronicowych lub pełnoekranowych witryn z przewijaniem.

D3.js

D3.js funkcjonuje również pod nazwą D3 (Data-Driven Documents) i jest biblioteką umożliwiającą tworzenie dynamicznych, interaktywnych wizualizacji danych.

Algolia Places

Algolia Places to biblioteka ułatwiająca wprowadzenie funkcji automatycznego uzupełniania adresów w witrynie, wykorzystując dane z OpenStreetMap. Radzi sobie z błędami w pisowni lokalizacji i  wyświetla sugestie wyników.

To tylko niektóre przykłady spośród wielu istniejących bibliotek. Podstawy JavaScript umożliwią sprawne wykorzystywanie gotowych modułów i tworzenie zaawansowanych aplikacji z mniejszym nakładem pracy.

Total
4
Shares
_podobne artykuły