Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
junior front-end developer

25% juniorów zaczyna pracę we Front-endzie

Ostatnia aktualizacja 19 maja, 2023

Juniorskie stanowisko we Front-endzie to pierwszy krok w karierze początkujących programistów, którzy interesują się tworzeniem interaktywnych stron internetowych, aplikacji i interfejsów. Ich praca polega na implementacji frontu strony, czyli tego, co widzi użytkownik po jej wyświetleniu na ekranie. Co powinien umieć Junior Front-end Developer? Z jakich technologii korzysta w swojej pracy?

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Sprawdź: Czym jest Front-end?

Czym zajmuje się Junior Front-end Developer?

Junior Front-end Developer to stanowisko dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę w tej specjalizacji. Ich zadaniem jest nauka, zdobywanie doświadczenia, a także wykonywanie prostszych zadań pod okiem bardziej doświadczonych programistów Fornt-end.

Z raportu o kompetencjach w IT (No Fluff Jobs, 2022) wynika, że aż 25% juniorów rozpoczyna pracę właśnie we Front-endzie. Takie kroki to naturalna konsekwencja wcześniejszych wyborów związanych z nauką pierwszych języków. Najczęściej wybierane to HTML/CSS i JavaScript, a one przede wszystkim są podstawową technologią wykorzystywaną w pracy Front-end Developerów.

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo:

Jakie umiejętności powinien posiadać Junior Front-End Developer?

Jak wspomnieliśmy wyżej, musi znać trzy podstawowe języki:

  • HTML (do struktury strony),
  • CSS (do stylizacji),
  • JavaScript (do tworzenia interaktywności).

Ponadto, przyda mu się znajomość narzędzi takich jak Git (do kontroli wersji), czy też środowisk deweloperskich, takich jak Visual Studio Code.

Technologie, z których korzystają Front-End Developerzy, są niezwykle różnorodne. Poza podstawowymi językami, warto zdobyć doświadczenie w ramach jakiegoś frameworka lub biblioteki JavaScript, takiej jak React.js, Angular, czy Vue.js. Te narzędzia ułatwiają tworzenie skomplikowanych aplikacji i są często wymagane przez pracodawców.

Ciekawą technologią jest też SASS – superzestaw dla CSS, który wprowadza do niego funkcje znane z normalnych języków programowania, jak na przykład zmienne, co znacząco usprawnia pracę.

Ważne jest także, aby Junior Front-End Developer posiadał umiejętność szybkiego uczenia się. Technologie webowe zmieniają się bowiem bardzo dynamicznie. Kompetencje takie jak kreatywność, umiejętność rozwiązywania problemów oraz dobra znajomość angielskiego pozwalają utrzymać się na powierzchni ciągłych transformacji technologicznych.

Zarobki we Front-endzie

Z raportu o rynku pracy w IT w 2022 roku (No Fluff Jobs) wynika, że Front-end ponownie znalazł się wśród trzech głównych specjalizacji (obok Backendu i Fullstacka), które łącznie zajmują ok. połowę wszystkich ogłoszeń o pracy.

Per kategoria widełki we Front-endzie wyniosły 15-22,9 tys. zł netto (+VAT) dla B2B oraz 12-18,2 tys. zł brutto przy UoP.

W podziale na seniority, front-endowcy mogli liczyć na następujące przedziały wynagrodzeń:

Umowa o pracę:

  • Junior: 5-8 tys. zł brutto
  • Mid: 11-17 tys. zł brutto
  • Senior: 14,3-20,5 tys. zł brutto

B2B:

  • Junior: 6-10 tys. zł netto (+VAT)
  • Mid: 14-21 tys. zł netto (+VAT)
  • Senior: 18-25,2 tys. zł netto (+VAT)

Czytaj więcej:

Blisko 60% badanych zauważa wyższą produktywność podczas pracy zdalnej

Jak HR managerowie wspierają wellbeing w pracy?

Jak oszczędzają Polacy?

Słuchawki bezprzewodowe nauszne – polecane modele

Pomysł na zdjęcie profilowe. Jak wybrać idealne zdjęcie na Facebooka?

Total
0
Shares
_podobne artykuły