Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
junior java developer

Junior Java Developer to dobry kierunek dla początkujących programistów

Ostatnia aktualizacja 19 maja, 2023

Nie jest tajemnicą, że choć branża IT jest nadal chłonna, a specjalistów brakuje, to juniorom wciąż trudno dostać pracę. Z czego to wynika? Konkurencja wśród osób z małym doświadczeniem jest duża, a firmy najchętniej zatrudniają midów i seniorów. Jak w takich okolicznościach może sobie poradzić Junior Java Developer? Czy warto angażować się w naukę i próbować swoich sił w rekrutacjach? Z naszej perspektywy tak i zaraz wyjaśnimy dlaczego.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Sprawdź: Java a JavaScript – czym się różnią? To nie to samo

Java ma znaczącą przewagę w kontekście technologii

Według raportu No Fluff Jobs o rynku pracy w IT 2022, w kategorii Backend Java zajęła pierwsze miejsce (40,14%) wśród najczęściej pojawiających się wymagań. Stosunkowo często widać ją także w ogłoszeniach z kategorii Testing/QA (22,8%) oraz Fullstack (22,59%).

Jak to wygląda na świecie? Indeks TIOBE wskazuje, że Java wciąż pozostaje jednym z najpopularniejszych języków programowania (12,22%), a wyprzedzają ją tylko C i Python. Co więcej, z ankiety przeprowadzonej przez Stack Overflow w maju 2022 roku wynika, że Java należy do jednej z popularniejszych technologii wykorzystywanych przez programistów, którzy uczą się kodowania (38,67%).

Popularność Javy w najbliższym czasie nie zgaśnie, szczególnie z uwagi na jej prostotę i uniwersalność. Wykorzystuje się ją nie tylko w tworzeniu aplikacji lub oprogramowania desktopowego i gier, ale też m.in. w systemach bankowych. Wobec tej powszechności występowania i łatwości uczenia się Java może stanowić dobry wybór dla początkujących programistów.

Junior Java Developer – co dokładnie robi w zespole deweloperskim?

Junior Java Developer najczęściej na początku przede wszystkim pomaga przy projektach, wykonując łatwiejsze zadania. Dzięki temu początkujący programista ma okazję zaznajomić się z systemem. Poziom trudności zwiększa się stopniowo, wraz z nabywaniem większej sprawności w posługiwaniu się Javą. Junior Java Developer ma najczęściej nad sobą bardziej doświadczoną osobę, która weryfikuje jego pracę i służy pomocą w przypadku pytań. 

Ponadto do jego zadań w miarę postępów może należeć programowanie nowych funkcjonalności, testowanie i naprawa błędów w kodzie, a także tworzenie dokumentacji i specyfikacji technicznych.

Umiejętności Junior Java Developera

Startując na to stanowisko kandydat powinien posiadać zestaw następujących umiejętności:

  • Znajomość Javy oraz podstawowych bibliotek, takich jak Java Collections, Java Stream API czy Java Concurrency
  • Umiejętność pracy z systemem kontroli wersji, np. Git, co pozwoli na efektywną współpracę z innymi programistami oraz łatwe śledzenie zmian wprowadzanych do kodu
  • Podstawowa wiedza na temat baz danych i języka SQL. Umożliwi to tworzenie optymalnych zapytań oraz zrozumienie relacji między tabelami w bazie danych
  • Znajomość narzędzi do automatyzacji budowy oprogramowania, takich jak Maven czy Gradle, które usprawnią proces tworzenia, testowania i wdrażania aplikacji
  • Umiejętność rozwiązywania problemów i analityczne myślenie, które są kluczowe do optymalizacji i identyfikowania i eliminowania błędów w kodzie.

Czytaj także:

Wyznacz swoje OKR. To lepsze niż KPI

Chcemy pracować 4 dni w tygodniu

Go – język programowania zdobywający popularność

Jak zacząć programować?

Redesign strony internetowej – kiedy warto go przeprowadzić?

Total
0
Shares
_podobne artykuły