Kompetencje twarde potrzebne w pracy UI Designera
Ostatnia aktualizacja 9 lutego, 2023
Czy istnieje uniwersalny zestaw umiejętności, które powinien posiadać kandydat na UI Designera? Tak, jak w każdej specjalizacji, UI Designer powinien posiadać odpowiednie kompetencje twarde i miękkie. Dziś poruszymy temat tych pierwszych.
UI Designer ma do dyspozycji zbiór różnych narzędzi, spośród których może wybrać najwygodniejsze dla siebie w codziennym projektowaniu. Wybór jest jednak ograniczony i zwykle zawęża się do tych najczęściej pojawiających się w wymaganiach firm. Kompetencje twarde wskazywane w ogłoszeniach o pracy stanowią listę kilku powtarzających się programów i jest to must have, aby mieć gwarancję zaproszenia na rozmowę o pracę. O jakich narzędziach mowa?
Zobacz: Co to jest sieć komputerowa?
Kompetencje twarde UI Designera
Mimo istnienia wielu narzędzi dla projektantów interfejsów, jedynie kilka z nich zdobyło szeroką popularność i obecnie znajduje się w standardzie wymagań wielu firm.
Adobe XD
Adobe XD to program do tworzenia prototypów, makiet oraz interaktywnych funkcji. Jest popularny ze względu na kompatybilność z innymi programami Adobe należącymi do Creative Cloud. Może to być wygodne, jeśli w zakresie obowiązków znajdą się również zadania związane z tworzeniem grafik. Ponadto cechuje się dużą intuicyjnością pracy, zatem stosunkowo szybko można nauczyć się jego obsługi. Program umożliwia także łatwą współpracę z innymi członkami zespołu zaangażowanymi w proces, szczególnie Front-end Developerem, który może wykorzystać parametry dostępne dla niego automatycznie.
Figma
Figma służy do projektowania i prototypowania aplikacji, a jej rosnącą popularność można obserwować od 2020 roku. Posiada bardzo bogatą bibliotekę zasobów przydatnych w tworzeniu projektów. Występuje także w wersji bezpłatnej z ograniczeniem do tworzenia jednego projektu. Może więc stanowić pierwszy wybór dla osób, które dopiero chcą wejść w świat prototypowania i uczyć się obsługi różnych funkcji. Poza tym sprawdzi się świetnie w projektach MVP (Minimum Viable Products) oraz przy tworzeniu grafik do social mediów, gifów i prostych animacji.
Sprawdź: Analityk Big Data
UI Design – zarobki
Z raportu No Fluff Jobs o rynku pracy IT w 2022 roku wynika, że w kategorii Design/UX można było oczekiwać naprawdę atrakcyjnych zarobków. Analizując dane per kategoria było to odpowiednio:
- 12-17 tys. zł netto (+VAT) dla osób współpracujących w oparciu o umowę B2B
- 10-15 tys. zł brutto dla osób zatrudnionych w oparciu o umowę o pracę