Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
kompetencje twarde

Kompetencje twarde potrzebne w pracy UI Designera

Ostatnia aktualizacja 9 lutego, 2023

Czy istnieje uniwersalny zestaw umiejętności, które powinien posiadać kandydat na UI Designera? Tak, jak w każdej specjalizacji, UI Designer powinien posiadać odpowiednie kompetencje twarde i miękkie. Dziś poruszymy temat tych pierwszych. 

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

UI Designer ma do dyspozycji zbiór różnych narzędzi, spośród których może wybrać najwygodniejsze dla siebie w codziennym projektowaniu. Wybór jest jednak ograniczony i zwykle zawęża się do tych najczęściej pojawiających się w wymaganiach firm. Kompetencje twarde wskazywane w ogłoszeniach o pracy stanowią listę kilku powtarzających się programów i jest to must have, aby mieć gwarancję zaproszenia na rozmowę o pracę. O jakich narzędziach mowa?

Zobacz: Co to jest sieć komputerowa?

Kompetencje twarde UI Designera

Mimo istnienia wielu narzędzi dla projektantów interfejsów, jedynie kilka z nich zdobyło szeroką popularność i obecnie znajduje się w standardzie wymagań wielu firm.

Adobe XD

Adobe XD to program do tworzenia prototypów, makiet oraz interaktywnych funkcji. Jest popularny ze względu na kompatybilność z innymi programami Adobe należącymi do Creative Cloud. Może to być wygodne, jeśli w zakresie obowiązków znajdą się również zadania związane z tworzeniem grafik. Ponadto cechuje się dużą intuicyjnością pracy, zatem stosunkowo szybko można nauczyć się jego obsługi. Program umożliwia także łatwą współpracę z innymi członkami zespołu zaangażowanymi w proces, szczególnie Front-end Developerem, który może wykorzystać parametry dostępne dla niego automatycznie. 

Figma

Figma służy do projektowania i prototypowania aplikacji, a jej rosnącą popularność można obserwować od 2020 roku. Posiada bardzo bogatą bibliotekę zasobów przydatnych w tworzeniu projektów. Występuje także w wersji bezpłatnej z ograniczeniem do tworzenia jednego projektu. Może więc stanowić pierwszy wybór dla osób, które dopiero chcą wejść w świat prototypowania i uczyć się obsługi różnych funkcji. Poza tym sprawdzi się świetnie w projektach MVP (Minimum Viable Products) oraz przy tworzeniu grafik do social mediów, gifów i prostych animacji.

Sprawdź: Analityk Big Data

UI Design – zarobki

Z raportu No Fluff Jobs o rynku pracy IT w 2022 roku wynika, że w kategorii Design/UX można było oczekiwać naprawdę atrakcyjnych zarobków. Analizując dane per kategoria było to odpowiednio: 

  • 12-17 tys. zł netto (+VAT) dla osób współpracujących w oparciu o umowę B2B
  • 10-15 tys. zł brutto dla osób zatrudnionych w oparciu o umowę o pracę
Total
0
Shares
_podobne artykuły