Metaverse zastąpi biura?
Ostatnia aktualizacja 28 marca, 2022
Upowszechnienie pracy zdalnej było możliwe od dawna, jednak dopiero pandemia znacząco zmieniła sytuację na rynku pracy, wymuszając tryb home office w wielu branżach. Według raportu Antal (2021) na temat spotkań i wydarzeń biznesowych w czasach zmiany aż 65% badanych stwierdziło, że pandemia wpłynęła na pogorszenie relacji w środowisku pracy. Jak wobec tego zadbać o integrację zespołu? Call z kamerką jest męczący. W końcu to przede wszystkim oglądanie gadających głów, a przedłużające się spotkania bywają zmorą na Home Office. Możliwe, że rozwiązaniem stanie się Metaverse.
Czy Metaverse ma szansę zastąpić biura?
Metaverse, dzięki rozwiniętym możliwościom interakcji użytkowników, mógłby zapełnić lukę w relacjach między współpracownikami. Dlaczego jest to ważne?
Przede wszystkim zintegrowany zespół lepiej współpracuje. Największe znaczenie może to mieć dla branży kreatywnej czy technologicznej. Podczas pracy korzystają one z wielu technik koncepcyjnych, polegających na różnych formach burzy mózgów, a te wychodzą najlepiej, gdy zespół dobrze się zna i lubi.
Innym istotnym aspektem jest zjawisko nieświadomej dyskryminacji pracowników, którzy nie pojawiają się w biurze na co dzień lub wcale, a menadżerowie nie mają z nimi bezpośredniego kontaktu. Dane z Office for National Statistics z Wielkiej Brytanii wskazują, że osoby pracujące zdalnie w latach 2013-2020 miały o 38% mniejsze szanse na otrzymanie premii.
Przestrzeń w Metaverse mogłaby stanowić miejsce dla lepszych jakościowo interakcji na odległość. Wirtualne biuro byłoby nie tylko możliwością doświadczenia atmosfery firmowej, ale mogłoby stać się częścią onboardingu pracowników. Poznanie struktury w interaktywnej formie pozwoliłoby na bardziej efektywny i szybszy proces wdrożenia w zasady i kulturę organizacji. A relacje między współpracownikami? Zupełnie inna jakość kontaktu niż długie spotkania na Google Meet.
Zobacz: Etyczna czarna skrzynka
Metaverse daje niemal nieograniczone możliwości kreowania wirtualnego świata oraz interakcji w nim zachodzących. Potencjał zdecentralizowanego środowiska jest duży, jednak na ten moment koncepcja wirtualnego biura nie leży w sferze zainteresowań firm.
Biuro w Metaverse nie miałoby ostatecznie zastąpić realnej lokalizacji. Pomysł ma sens jedynie pod warunkiem bycia dodatkiem do realistycznych doświadczeń. Buro zlokalizowane w wirtualnej przestrzeni byłoby ukłonem w stronę osób mieszkających daleko od fizycznego miejsca pracy.