Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
modernizacja strony internetowej

Modernizacja strony internetowej. Jak poznać, że już na nią czas?

Ostatnia aktualizacja 30 marca, 2023

Modernizacja strony internetowej będzie obejmować szereg procesów technicznych, a także wizualnych, aby dostosować witrynę do aktualnych standardów. Zmieniająca się technologia pozwala na wdrażanie rozwiązań, które kiedyś były zbyt obciążające, a dziś mogą stanowić spore ułatwienie dla użytkowników lub sprawić, że zostaną na stronie dłużej. Chodzi tu m.in. o wszelkie elementy interaktywne, które z jednej strony zwiększają użyteczność strony, a z drugiej wpływają także na jej atrakcyjność, a więc zwiększają zainteresowanie. Jakie jeszcze aspekty modernizacji strony www są istotne i dlaczego warto ją zrobić?

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Modernizacja stron – kiedy się za to zabrać?

W zależności od przeznaczenia witryny, sygnały mówiące o tym, że nadszedł czas przebudowy strony mogą być różne. Jednakże istnieją również bardziej uniwersalne powody. 

Warto zacząć modernizować stronę internetową, gdy zaczyna ona tracić na wydajności i nie spełnia już oczekiwań użytkowników. Jeśli witryna jest przestarzała, ma trudności z ładowaniem się lub nie działa poprawnie na urządzeniach mobilnych, to jest to wyraźny sygnał, że potrzebuje pilnej modernizacji. Dodatkowo, jeśli firma zmienia swoje cele i strategię biznesową, to warto zaktualizować stronę, aby lepiej odpowiadała na potrzeby klientów i wpisywała się w nowe wymagania rynku.

Nowoczesna, dobrze zbudowana i zaktualizowana strona internetowa będzie także lepiej pozycjonować się w wyszukiwarce, pod warunkiem zadbania o wysokiej jakości SEO. Warto więc śledzić aktualne wytyczne wystosowywane przez Google.

Sprawdź: Aktualizacja aplikacji – jak to robić i czy zawsze warto?

Modernizacja strony internetowej – kluczowe punkty

Aktualizacja

Regularna aktualizacja strony internetowej (wszelkich wtyczek, oprogramowania lub serwera) jest kluczowa, aby utrzymywać wydajność działania zarówno po stronie twórcy, jak i po stronie użytkowników odwiedzających witrynę. 

W przypadku zaniedbania tej czynności mogą pojawić się problemy np. z poprawnym wyświetlaniem strony, co będzie skutkowało tym, że nikt nie będzie chciał jej przeglądać, a sama wyszukiwarka zdegraduje jej pozycję w wynikach wyszukiwania.

Szybkość ładowania

Prędkość ładowania strony internetowej jest kolejnym wskaźnikiem branym pod uwagę przez Google w kontekście promowania strony na wysokiej pozycji w wynikach wyszukiwania. 

A ponadto jest to także istotny parametr pod kątem użyteczności. Zbyt długie ładowanie może również zniechęcić użytkowników do pozostawania na stronie. Aby sprawdzić szybkość ładowania strony internetowej, możesz korzystać z narzędzia Google PageSpeed Insights. Znajdziesz tam również inne wskazówki, które pomogą usprawnić działanie witryny.

Responsywność

Podstawą współczesnego projektowania stron internetowych jest responsywność (Responsive Web Design). Jak wynika z publikacji Digital 2023: Global Overview Report globalny udział użytkowników korzystających z internetu na telefonach wynosi już 92,1%. Strona internetowa powinna dostosowywać się do różnych rozdzielczości niezależnie od urządzenia, na którym zostaje wyświetlona.

Standardy dostępności

Strony internetowe, szczególnie te związane z ważnymi usługami, powinny być tworzone w oparciu o standardy dostępności WCAG 2.1. Wspomniany standard opiera się na czterech wskaźnikach:

  • Postrzegalność;
  • Funkcjonalność;
  • Zrozumiałość;
  • Solidność (kompatybilność).

Standard WCAG 2.1 obejmuje m.in. obsługę różnych narzędzi asystujących oraz dostępność dla osób z dysfunkcjami sensorycznymi. Zastosowanie tych wytycznych pozwala na stworzenie stron internetowych i aplikacji bardziej dostępnych dla wszystkich użytkowników, niezależnie od ich umiejętności i potrzeb. Dostępność cyfrowa to nie tylko obowiązek prawny, ale także szansa na zwiększenie zasięgu i zadowolenia użytkowników.

Optymalizacja SEO

Podczas modernizowania strony www należy pamiętać o kilku aspektach technicznych dotyczących optymalizacji SEO. Dla zachowania dobrej widoczności w wyszukiwarce, a także pozytywnych doświadczeń użytkowników przeglądających stronę, należy zadbać o:

  • Utrzymanie ciągłości adresów URL; 
  • Migrację danych z poprzedniej wersji strony;
  • Bieżącą aktualizację treści na stronie (z uwzględnieniem odpowiednich słów kluczowych, tagów i opisów).

Dodatkowo, warto zadbać o poprawność kodu HTML, wspomnianą wcześniej prędkość ładowania strony oraz linkowanie wewnętrzne. To wszystko przyczyni się do poprawy pozycji strony w wynikach wyszukiwarek i przyciągnięcia większej liczby odwiedzających.

Zobacz: SEO Specialist – kto to jest i ile zarabia?

Design i czytelność

Zmiany dotyczące funkcji dostępnych na stronie wymuszają czasami dokonanie modyfikacji w samym designie. W zależności od charakteru witryny, a także wdrażania dodatkowych funkcji lub modernizowania starszych rozwiązań, warto stworzyć projekt łączący w sobie estetykę i użyteczność. Strona musi być czytelna i odpowiadać na potrzeby użytkownika, który ją odwiedza.

Total
0
Shares
_podobne artykuły