Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
moodboard

Moodboard – jak tworzyć tablice inspiracji w UX?

Ostatnia aktualizacja 10 maja, 2022

Klimat projektu jest jednym z elementów, który składa się na doświadczenia użytkownika. Projektowanie aplikacji oraz stron różnego przeznaczenia wymaga zastanowienia się nad tym, aby sposób ich użycia był spójny z charakterem koncepcji. Moodboard jest narzędziem, które pomaga uniwersalnie przekazać zamysł projektu oraz stanowi źródło inspiracji. Na czym dokładnie polega tworzenie moodboardu? Z jakich narzędzi online można skorzystać?

Czym jest moodboard?

Moodboard to inaczej tablica z zebranymi obrazami, kolorami, materiałami, a czasem też fragmentami tekstów czy fontami, która pełni rolę określającą klimat powstającego projektu. Tablica może mieć formę fizyczną, czyli będzie to kolaż z różnymi wycinkami, zdjęciami, przedmiotami zestawionymi w kompozycję, ale obecnie popularniejsze jest wykorzystywanie narzędzi online.

Choć posługujemy się tym samym językiem, możemy czasami mieć problem ze słownym przekazaniem naszej wizji. Moodboard umożliwia porozumienie na poziomie odczuć względem kompozycji elementów, które są inspiracją do stworzenia finalnego projektu. Tablica z inspiracjami służy do obrazowego przekazania naszego zamysłu i eliminuje możliwość nieporozumień związanych z indywidualną percepcją.

Jak stworzyć użyteczny moodboard w projektowaniu UX?

W ujęciu UX, moodboard powinien skupiać się na rozwiązywaniu problemów użytkowników oraz zaspokajaniu ich potrzeb. Mentorka UX Design, Paola Ascanio, wyszczególniła kilka podstawowych kroków, które pomogą stworzyć użyteczną tablicę w procesie projektowania UX.

Sprawdź: Bootcamp

1. Zdefiniowanie nastrojów

To nic innego jak zdania stwierdzające, w jaki sposób użytkownik powinien czuć się podczas interakcji z aplikacją lub funkcją. Liczba zdań uzależniona jest od liczby stworzonych na potrzeby projektu person. Zdanie powinno określać, jak czuje się persona, która wchodzi w interakcję z funkcją danej usługi.

2. Określ główny klimat moodboardu

Przeanalizuj wszystkie wypisane stwierdzenia i określ, jaki klimat będzie definiował twój moodboard oraz jakie emocje będzie budzić. Liczba wypisanych emocji będzie różna w zależności od stworzonych wcześniej person.

3. Moodboard – styl

Na tym etapie możesz już budować koncepcję wizualną swojego moodboardu. Wypisz wszystkie przymiotniki, które będą pasowały do stylu, jaki chcesz wyłonić. Następnie zredukuj ich liczbę do około 4 najtrafniejszych, które wzajemnie się dopełniają

4. Nadaj ton i głos projektu

Ponownie wybierz kilka przymiotników, które będą określać to, w jaki sposób projekt będzie odbierany przez użytkowników i również pozostaw 4 najtrafniejsze słowa.

5. Określ kierunek rozwoju

Przemyśl ścieżkę swojego projektu, która będzie możliwa do realizacji po wprowadzeniu usługi. Jasne, zdefiniowane cele to klucz do ich osiągania, nawet jeśli po drodze pojawią się trudności.

Jak zdefiniować cele? Można posłużyć się metodą złotego kręgu Simona Sineka. Zadaj sobie następujące pytania:

1. Dlaczego robisz ten projekt?

2. Jak zamierzasz prowadzić proces?

3. Co będzie celem?

6. Zdecyduj, jakiego języka użyjesz w moodboardzie

Możesz tworzyć swoją tablicę w oparciu o różne typy komunikacji z odbiorcą. W zależności od narzędzi, z których skorzystasz, możesz oprzeć się o zdjęcia, ilustracje czy nawet animacje. Decyzja o wyborze języka moodboardu będzie zależała od charakteru produktu, który będzie projektowany.

Zobacz: Kurs JavaScript

Moodboard – z jakich narzędzi online można skorzystać?

W sieci znajdziesz mnóstwo darmowych narzędzi do tworzenia moodboardów online, ale też możesz wykorzystać wbudowane opcje w aplikacjach do tworzenia i prezentowania projektów. Pomocne będą także wtyczki do przeglądarek.

1. InVision Boards

W interfejsie aplikacji znajduje się opcja dodawania boardów, które później możesz współdzielić z innymi osobami. Za pomocą funkcji drag and drop możesz dodawać obrazy lub fonty, a także notatki i palety kolorystyczne. Tablica umożliwia edytowanie wszystkich dodanych elementów, np. poprzez zmianę rozmiaru, przezroczystości, zajmowanej powierzchni, itd., a to wszystko po to, aby jak najlepiej przedstawić wizualnie motyw projektu.

2. Muzli

Muzli jest wtyczką dla przeglądarek Chrome i Safari oraz aplikacją, która działa na zasadzie agregatora najnowszych treści o wybranych tematach. Można być na bieżąco z aktualnościami na portalach dla projektantów oraz na serwisach branżowych. Oprócz tego Muzli posiada jeszcze rozszerzenia Muzli Search i Muzli Colors, które służą do wyszukiwania palet i motywów.

3. Behance

Behance to serwis społecznościowy dla projektantów, który służy do prezentowania swoich prac, ale także do tworzenia moodboardów. Funkcja moodboardu jest dość prosta. Użytkownik może zapisywać przeglądane projekty i tworzyć z nich własne kolekcje.

4. Pinterest

Pinterest to najbardziej znana usługa online, która służy do tworzenia tablic inspiracji. Od 2017 roku Pinterest umożliwia wyszukiwanie wizualne, dzięki czemu można jeszcze bardziej usprawnić gromadzenie interesujących zasobów.

Raport UI/UX

Dowiedz się jak zostać UI/UX designerem. Sprawdź najważniejsze informacje i porady.

Total
0
Shares
_podobne artykuły