Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT

Najpopularniejsze języki programowania oraz IDE

Jeśli zastanawiasz się nad wyborem języka, którego warto się nauczyć, aby zacząć pracę jako programista, to dobrze trafiłeś. Z artykułu dowiesz się, jakie najpopularniejsze języki programowania warto poznać i jaki kierunek rozwoju obrać, aby w niedalekiej przyszłości zacząć stawiać pierwsze kroki w branży IT.

Zobacz: Zakaz konkurencji

Najpopularniejsze języki programowania – ranking

Indeks popularności PYPL (PopularitY of Programming Language) powstał w oparciu o analizę częstotliwości wyszukiwania samouczków językowych w Google. Dane obejmują wyszukiwania z całego świata. W marcu 2022 roku w czołówce trzech najpopularniejszych języków programowania znalazły się:

  • Python – 28,27 %
  • Java – 18,03 %
  • JavaScript – 8,86 %

Wszystkie trzy wyżej wymienione języki utrzymują się na szczycie listy wyszukiwań od lat, co przekłada się na zwiększającą się dostępność darmowych materiałów do nauki oraz ofert płatnych kursów.

Na dalszych miejscach w rankingu znajdują się języki: C# (7,51 %), C/C++ (7,32 %) i PHP (5,71%), które są istotne z punktu widzenia najpopularniejszych zintegrowanych środowisk programistycznych.

Sprawdź: Umiejętności twarde

Najpopularniejsze zintegrowane środowiska programistyczne

Ranking IDE (Integrated Development Environment) również powstaje w oparciu o analizę częstotliwości wyszukiwań konkretnych IDE w Google. Wśród najpopularniejszych znajdują się:

  • Visual Studio (30.6 %) – obsługuje 36 języków programowania. Wśród nich znajdują się C/C++, C# czy JavaScript, ale też udostępnia wsparcie m.in. dla Pythona. Visual Studio służy do tworzenia stron, aplikacji i usług internetowych, a także ich wersji mobilnych.
  • Eclipse (13,9 %) – jest drugim co do popularności środowiskiem do programowania w Javie. Służy głównie do tworzenia aplikacji w Javie. Poza tym umożliwia stosowanie innych języków, wśród których można wymienić: C, C++, C#, Python, Java Script czy PHP.
  • Visual Studio Code (12,37 %) – to edytor kodu źródłowego, który umożliwia debugowanie, podświetlanie składni, a także integralne uzupełnianie i refaktoryzację kodu. Wykorzystuje się go w pracy z różnymi językami programowania, wśród których wymienić można: Python, Java, JavaScript, C++. Umożliwia użytkownikom otwieranie jednego lub więcej katalogów, które można zapisać w obszarach roboczych do późniejszego wykorzystania.
Total
3
Shares
_podobne artykuły