Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT

Najpopularniejsze języki programowania oraz IDE

Ostatnia aktualizacja 30 stycznia, 2023

Jeśli zastanawiasz się nad wyborem języka, którego warto się nauczyć, aby zacząć pracę jako programista, to dobrze trafiłeś. Z artykułu dowiesz się, jakie najpopularniejsze języki programowania warto poznać i jaki kierunek rozwoju obrać, aby w niedalekiej przyszłości zacząć stawiać pierwsze kroki w branży IT.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Najpopularniejsze języki programowania – ranking

Indeks popularności PYPL (PopularitY of Programming Language) powstał po analizie częstotliwości wyszukiwania samouczków językowych w Google. Dane obejmują wyszukiwania z całego świata. W styczniu 2023 roku w czołówce trzech najpopularniejszych języków programowania znalazły się:

  • Python – 27,93 proc.
  • Java – 16,78 proc.
  • JavaScript – 9,63 proc.

Wszystkie trzy wyżej wymienione języki utrzymują się na szczycie listy wyszukiwań od lat, co wszelako przekłada się na zwiększającą się dostępność darmowych materiałów do nauki oraz ofert płatnych kursów. Widać po wynikach, że od ostatniego zestawienia zyskał język JavaScript na rzecz pozostałych. Innymi językami, które zanotowały wzrost są TypeScript, jak również Go.

Zobacz: Zakaz konkurencji

Na dalszych miejscach w rankingu znajdują się języki: C# (6,99 proc.), C/C++ (6,9 proc.) i PHP (5,29 proc.), które są istotne z punktu widzenia najpopularniejszych zintegrowanych środowisk programistycznych. Niestety straciły one także po kilka dziesiątych procent w zestawieniu.

Ciekawostką jest to, że porównując powyższy ranking rok do roku, niemal nie istnieją żadne przesunięcia w kolejności języków programowania, zmieniają się wyłącznie wartości procentowe.

Najnowszy raport No Fluff Jobs o rynku pracy IT w 2022 roku w Polsce podaje, że najpopularniejszą technologią w ofertach był SQL (18,37%), a dopiero na dalszych miejscach znalazły się: Java (17,13%), JavaScript (16,81%) oraz Python (16,81%).

Najpopularniejsze zintegrowane środowiska programistyczne

Ranking IDE (Integrated Development Environment) również powstaje poprzez analizę częstotliwości wyszukiwań konkretnych IDE w Google. Wśród najpopularniejszych znajdują się:

  • Visual Studio (28,11 proc.) – obsługuje 36 języków programowania. Wśród nich znajdują się C/C++, C# czy JavaScript, ale też udostępnia wsparcie m.in. dla Pythona. Visual Studio służy do tworzenia stron, aplikacji i usług internetowych, a także ich wersji mobilnych.
  • Visual Studio Code (13,78 proc.) – to edytor kodu źródłowego, który umożliwia debugowanie, podświetlanie składni, a także integralne uzupełnianie i refaktoryzację kodu. Wykorzystuje się go w pracy z różnymi językami programowania, w tym także: Python, Java, JavaScript, C++. Umożliwia użytkownikom otwieranie jednego lub więcej katalogów, które można zapisać w obszarach roboczych do późniejszego wykorzystania. Zajął on drugie miejsce.
  • Eclipse (12,26 proc.) – stracił drugie miejsce w zestawieniu i jest trzecim co do popularności środowiskiem. Służy głównie do tworzenia aplikacji w Javie. Poza tym umożliwia stosowanie innych języków, wśród których można wymienić: C, C++, C#, Python, Java Script czy PHP.

Na dalszych miejscach uplasowały się takie środowiska jak pyCharm (8,53 proc.), Android Studio (8,4 proc.), IntelliJ (6,99 proc.). Dalsze miejsca zajmują środowiska, których udział jest mniejszy niż 5 proc.

Sprawdź: Umiejętności twarde

Total
0
Shares
_podobne artykuły