Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
php-developer-wymagania-zarobki-kompetencje

PHP Developer – kim jest i ile może zarobić?

Ostatnia aktualizacja 20 lutego, 2023

PHP Developer to entuzjasta technologii, matematyki i internetu, który ma opanowane stosowanie języka PHP. Dodatkowo potrafi analizować kod, projektować i tworzyć strony i aplikacje internetowe, a także dokumentację projektową. Jest w stanie zająć się integracją systemów i baz danych. Jakie są wymagania na to stanowisko i ile może zarobić człowiek zajmujący je?

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Czym jest PHP?

Podając za Wikipedią, PHP jest interpretowanym, obiektowym, refleksyjnym, jak również skryptowym językiem programowania. Jego przeznaczeniem jest tworzenie serwerów WWW, aplikacji web, a także stron internetowych. Zakłada się, że ponad 3/4 stron internetowych używa kodu PHP.

Prócz generowania kodu stron w czasie rzeczywistym pozwala on integrować je z bazami danych. Skrypty PHP umieszcza się najczęściej w plikach tekstowych. Są one wykonywane po stronie serwera WWW, a nie, jak w przypadku JavaScriptu, w przeglądarce.

W PHP powstały na przykład Facebook, Wikipedia, Yahoo!, WordPress, Mailchimp, Flickr i wiele innych, popularnych stron internetowych.

Junior PHP Developer – wymagania i zakres obowiązków

PHP Developer – co to znaczy i co powinien umieć w 2022 roku pracujący na tym stanowisku? Od osoby chcącej zacząć pracę na stanowisku Junior PHP Developer wymaga się dobrej znajomości języka PHP. Najlepiej, aby miał wyższe wykształcenie informatyczne.

Zobacz: Python Developer – kim jest i ile zarabia?

Zajmuje się on tworzeniem i rozbudową aplikacji oraz stron internetowych, dlatego też powinien znać dobrze standardy tworzenia tychże, a dodatkowo dobrze, gdy wykazuje się wiedzą z JavaScript, HTML, MySql, ML, XSL.

O umiejętności logicznego myślenia, wyciągania wniosków, samodzielności, systematyczności, kreatywności oraz kompetencjach miękkich także trzeba wspomnieć.

Dobre posługiwanie się językiem angielskim jest wymagane, gdyż często pracuje się w międzynarodowych zespołach i kontaktuje się z klientami z całego świata.

Sprawdź: Angular developer – co musisz umieć?

Kursy PHP

Spośród wielu opcji nauki warto wybrać sprawdzone kursy i materiały, które umożliwią zdobycie uporządkowanej wiedzy w zakresie programowania w języku PHP. Na polskim rynku wartym uwagi wydawnictwem jest Helion, który udostępnia publikacje dotyczące m.in. wielu kategorii IT.

Kursy wideo i książki, źródło: helion.pl

W przypadku języka PHP mamy do dyspozycji kursy wideo i książki. W zależności od preferowanej formy nauki, można wybrać stosowne materiały, często w atrakcyjnych cenach.

Oprócz tego warto przejrzeć dostępne darmowo lekcje np. na stronach phpkurs.pl lub phpdevs.pl, które tworzone są przez pasjonatów i praktyków języka PHP.

PHP Developer – zarobki i oferty pracy

Według raportu No Fluff Jobs o rynku pracy IT w Polsce w 2021 roku programiści zatrudnieni na stanowisku programistów PHP mogli liczyć na zarobki w wysokości od 11 tys. do 16 tys. zł netto na fakturze (B2B). Jest to mediana dolnych i górnych widełek z wystawianych ofert pracy. W przypadku umów o pracę mediana wynosiła 10 tys. do 15 tys. zł brutto.

Obecnie Junior może liczyć na zarobki od 4 tys. zł w górę. Mid/Senior PHP Developer może otrzymać nawet do 22 tys. zł netto na umowę B2B.

Ofert pracy dla osób znających PHP jest dużo, zarówno jeśli chodzi o stanowiska dla początkujących, jak i dla seniorów. Oczywiście najczęściej oferty dotyczą pracy zdalnej, ale jeśli chodzi o biura, to przodują Warszawa, Kraków i Wrocław.

Sprawdź: Umowa B2B – na czym polega?

Total
0
Shares
_podobne artykuły