Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
pierwsze kroki jako tester oprogramowania

Pierwsze kroki, czyli jak zacząć przygodę z testowaniem oprogramowania

Ostatnia aktualizacja 6 lipca, 2022

Jak stawiać pierwsze kroki jako tester oprogramowania? Wszystko sprowadza się do odpowiednich umiejętności i – optymalnie – zdobytych doświadczeń.

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2022. Dodaliśmy fragment o testingu w świetle najnowszych badań.

Pracodawcy poszukujący testerów oprogramowania niekoniecznie poszukają kandydatów z odpowiednim wykształceniem formalnym, np. z informatyki. W rzeczywistości o wiele ważniejsze są praktyczne umiejętności, umiejętności techniczne i zdobyte certyfikaty. Te ostatnie mają znaczenie zwłaszcza wtedy, gdy są wydane przez Międzynarodową Radę ds. Kwalifikacji Testowania Oprogramowania.

Zobacz: Tester oprogramowania

Jeśli chodzi o pierwsze kroki w testowaniu oprogramowania, znajomość skryptów lub programowania nie jest konieczna. Zawsze jednak będzie to świetny bonus dla pracodawców. Znak, że rozumiesz jak działa konkretny system, w którym przyjdzie ci pracować.

Natomiast są też pewne konkretny, które zdecydowanie warto poznać i zagłębić się w nie od samego początku.

Pierwsze kroki w testowaniu oprogramowania

Zacznij od tego, aby dowiedzieć się na czym polega testowanie oprogramowania. Musisz wiedzieć wszystko o różnych typach testów, do czego testerzy używają poszczególnych narzędzi, czy też jak przeprowadzać testy i określać ich wyniki. Kolejna rzecz: raportowanie. Czyli jak tworzyć raporty i co w nich faktycznie umieszczać.

Jako tester oprogramowania musisz mieć dogłębną wiedzę z wymienionych obszarów. W większości przypadków jest to również sedno kursów online na temat testowania oprogramowania.

Idąc dalej, naucz się testowania wydajności. Co przez to rozumieć? Wydajność jest kluczowym obszarem w pracy testera. Już pierwsze kroki powinny skierować cię w stronę wydajności – poznania narzędzi i koncepcji, dzięki którym wykonasz poszczególne zadania szybciej.

Dodatkowo pamiętaj, że jest coś takiego jak performance testing. Określasz tutaj techniki testowania oprogramowania, takie jak stabilność, szybkość, skalowalność czy czas reakcji aplikacji przy dużym obciążeniu. To kluczowe dla zapewnienia wysokiej jakości danego oprogramowania.

Sprawdź: Umiejętności miękkie testera oprogramowania

Na koniec zostaje testowanie automatyczne. Opiera się ono na testach manualnych, które zostały pierwotnie uruchomione i umieszczone w odpowiednim narzędziu, które uruchamia je automatycznie. Dzięki testom automatycznym przeprowadzisz wiele podobnych testów w bardzo szybki sposób.

Testing w świetle najnowszych badań

Testing/QA stanowi jedną z głównych kategorii, na którą kieruje się najwięcej ogłoszeń dla juniorów. Nic dziwnego, testowanie to częsty początek ścieżki IT. Dodatkowo to kategoria dość pojemna, ponieważ znajdą w niej miejsce osoby, które dopiero uczą się programować lub chciałyby rozpocząć pracę w branży, lecz niekoniecznie jako twórcy kodu.

Według raportu No Fluff Jobs o rynku pracy w IT w 2021 roku w kategorii Testing znalazło się o 158% więcej ogłoszeń niż 2020 roku i stanowiły 8,8% całkowitej liczby ofert kierowanych do początkujących. Co więcej, rok 2021 dla testerów był także dobry pod względem oferowanego wynagrodzenia. Mediana dolnych widełek przy umowie B2B wzrosła o 9,1%, górnych o 5%, a przy umowie o pracę było to odpowiednio 6,3% i 6,2%.

Interesujące wyniki zaprezentowano także w badaniu Kobiety w IT 2022. Raport objął Polki i Węgierki, które pracują już w IT oraz dopiero zamierzają rozpocząć przygodę w branży. Wynika z niego, że aż co 5 kandydatka planuje rozpocząć karierę od Testingu, a w roli testerek pracuje najwięcej badanych kobiet – 18,6%.

Total
0
Shares
_podobne artykuły