Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
pierwsze kroki w ui/ux

Pierwsze kroki w UI/UX

Jak stawiać pierwsze kroki w UI/UX? Dowiedz się czym jest UX, a czym UI design. I dlaczego w dobie cyfryzacji warto rozwijać się właśnie jako designer.

Ostatnia aktualizacja 17 maja, 2023

Czujesz, że sprawdzisz się w sektorze UI/UX designu? Jeśli dobrze odnajdujesz się w projektowaniu, zależy ci na tym, aby użytkownicy mieli udane doświadczenia w świecie cyfrowym i zawsze lubiłeś (lub lubiłaś) testować przeróżne aplikacje czy usługi webowe, praca w tej branży na pewno ci się spodoba. Wyjaśniamy, jak stawiać pierwsze kroki w UI/UX.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Zacznijmy od tego, czym w ogóle jest UI/UX. Mamy tutaj do czynienia przede wszystkim z UX, czyli user experience. Chodzi o doświadczenie użytkownika, lub inaczej mówiąc: satysfakcję użytkownika. Zadaniem designera jest projektowanie i rozwijanie aplikacji i innych elementów w taki sposób, aby doświadczenia użytkownika były satysfakcjonujące. Próba rezerwacji online? Składanie zamówienia w e-sklepie? Założenie konta w serwisie social media? Wszystkie te zadania muszą zapewniać pozytywne doświadczenia. Jeśli dana aplikacja czy strona jest łatwa w nawigacji i pozwala szybko znaleźć to, czego szukamy, jest to znak, że designer wykonał dobrą robotę. Właśnie to nazywamy świetnym UX-em.

UI (user interface) to z kolei interfejs użytkownika. UI jest komplementarne wobec UX, i to z prostego powodu. Projektując odpowiednie interfejs dbamy i tworzymy konkretny proces. Z kolei doświadczenie i satysfakcja to niejako rezultat tego procesu. Inaczej mówiąc, jeśli UI jest dobre, to UX też będzie (w większości przypadków) dobre.

Sprawdź też: UI a UX design – na czym polega różnica?

Dla szerszego wyjaśnienia, interfejs użytkownika to graficzny układ aplikacji. Składa się z przycisków, które użytkownicy klikają, czytanego tekstu, obrazów, suwaków, pół wprowadzania tekstu i wszystkich pozostałych elementów, z którymi wchodzimy w interakcję. Obejmuje też układ ekranu, przejścia, animacje interfejsu i każdą pojedynczą mikrointerakcję. Pamiętajmy bowiem, że każdy element wizualny, interakcja lub animacją muszą być najpierw przemyślane i przez kogoś zaprojektowane.

Pierwsze kroki w UI/UX to nie tylko design

Praca w UI/UX to również badania rynku, opracowywanie strategii dla produktów i usług, czy analiza zachowań użytkowników. To właśnie działania z tego zakresu sprawiają, że projektujemy później świetne rozwiązania dla użytkowników, które spełniają ich potrzeby.

Zobacz: Błędy w UX – 7 najczęściej popełnianych

Jeśli zaś chcemy pracować w sektorze UI/UX, ścieżka kariery nie jest tak prosta, jak np. w przypadku lekarza, gdzie trzeba ukończyć szkołę medyczną. Albo jak u prawnika, gdzie potrzebne są studia prawnicze. Nie ma jasnego, określonego przez branżą sposobu. Często trzeba uczyć się samodzielnie, wykonując testy online, a także projekty “do szuflady”. Wszystko po to, by zdobywać wiedzę, którą później sprawdzimy w praktyce.

W UI/UX nie brakuje też osób, które wcześniej pracowały w innych sektorach. Np. copywriter czy tester oprogramowania może zdobyć odpowiednie umiejętności, by kolejno stawiać pierwsze kroki w UI/UX. Zjawisko przebranżawiania się nie jest rzadko spotykane w tej branży. Bardzo dużo specjalistów z marketingu i social mediów trafiło ostatecznie do UI/UX. Warto więc rozpocząć naukę już teraz – najpierw od lektury naszego raportu, a później od konkretnych kursów i ćwiczeń.

Narzędzia niezbędne w pracy UI/UX Designera

W pracy UI/UX Designera będziesz na co dzień wykorzystywać różnego rodzaju narzędzia. Część z nich będzie oprogramowaniem, które służy do tworzenia makiet i prototypowania, aby testować projektowane rozwiazania.

Wśród najpopularniejszych narzędzi UI/UX wymienić można:

  • Sketch – dostępny tylko dla użytkowników macOS, do niedawna był czołowym ulubieńcem w branży dzięki swojej intuicyjności i mocy. Dziś również pojawia się w wymaganiach pracodawców, jednak coraz częściej miejsca ustępuje mu Figma.
  • Figma – narzędzie bazujące na chmurze, umożliwia łatwą współpracę między zespołami, bez względu na system operacyjny.
  • Adobe XD – część ekosystemu Adobe. Czyni go to atrakcyjnym dla tych, którzy już korzystają z innych produktów Adobe.
  • InVision – mocne narzędzie do prototypowania. Umożliwia tworzenie interaktywnych i realistycznych prototypów.

To, z jakiego programu będziesz korzystać, zależy w dużej mierze od wypracowanego już w organizacji sposobu pracy.

Raport UI/UX

Dowiedz się jak zostać UI/UX designerem. Sprawdź najważniejsze informacje i porady.

Czytaj także:

Co potrafi Replika AI i dlaczego jej użytkownicy cierpią?

RWD to dziś konieczność. Co trzeba wiedzieć?

Heurystyki Nielsena – 10 zasad UX Designu

Ile zarabia programista CNC?

Na czym polega social media marketing?

Total
0
Shares
_podobne artykuły