Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
portfolio ux

Stwórz najlepsze portfolio UX. Podpowiadamy krok po kroku

Ostatnia aktualizacja 21 maja, 2023

Szukając zatrudnienia jako projektant(ka) UX, musisz w jakiś sposób zaprezentować swoje dotychczasowe projekty, aby mieć szansę na zaproszenie do pierwszego etapu rekrutacji. Portfolio UX Designera jest poświadczeniem umiejętności, które deklaruje w CV. Pozwala naocznie przekonać się, czy styl dotychczasowej pracy wpasuje się w organizację, do której kandydatk(ka) złożyła aplikację. Co powinno zawierać portfolio UX Designera? Jak je stworzyć krok po kroku?

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Sprawdź: UX Designer – praca dla każdego?

Portfolio UX Designera – co warto w nim umieścić?

Wybierz swoje 3 najlepsze projekty

W przypadku osób, które mają już za sobą pierwsze doświadczenia jako UX Designerzy z pewnością nie będzie problemu z wykorzystaniem stworzonych wcześniej projektów. A co mogą pokazać osoby, które szukają pierwszej pracy? Projekty w portfolio nie muszą pochodzić z komercyjnie zrealizowanych działań. Stwórz przykładowe realizacje różnych produktów cyfrowych. Mogą być całkowicie fikcyjne lub ukazywać proces przeprojektowania istniejących aplikacji lub stron.

Zastanów się nad strukturą portfolio UX

Kiedy masz już przykłady swoich realizacji, przemyśl dobrze strukturę prezentacji swoich działań. Portfolio UX Designera może mieć formę strony internetowej lub pliku PDF. Oprócz tego istnieją również kreatory na Behance.net lub Dribbble.com, które nie tylko umożliwiają stworzenie własnego portfolio, ale przy okazji posiadają funkcje społecznościowe i mogą być kolejnym kanałem do poszukiwania pracy. 

Portfolio możesz podzielić podzielić na trzy części. Warto zawrzeć w nim wstęp, który będzie krótkim przedstawieniem Ciebie jako osoby wraz z ogólnym, ale również krótkim odniesieniem do prezentowanych dalej projektów. 

Następnie zastanów się nad opisami projektów. W przypadku UX Designu ważna jest nie tylko warstwa wizualna, ale też uzasadnienie decyzji projektowych. Portfolio UX Designera samo w sobie powinno zostać zaprojektowane z myślą o doświadczeniach użytkowników (w tym przypadku rekruterów i innych osób decyzyjnych :)). Na koniec nie zapomnij o dobrym zaprojektowaniu przycisków lub informacji kontaktowych.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo:

Jak opisać projekt UX?

Prezentując 3 projekty w portfolio, musisz zadbać o logiczny i przewidywalny schemat informacji. Osoba, która będzie je oglądać, musi mieć możliwość szybkiego wyłapania wzrokiem ich najważniejszych punktów. Każdy projekt możesz oprzeć o następujący schemat:

  • Wstęp – krótki opis projektowanego produktu, celu, odbiorców docelowych i innych ogólnych informacji o firmie, dla której wykonany był projekt.
  • Kontekst projektu – w tym punkcie można rozwinąć powyższe informacje oraz wzbogacić je o problemy, które były do rozwiązania, a także uzasadnienie projektowe.
  • Wykorzystane narzędzia – warto wspomnieć, z jakich narzędzi korzystało się podczas pracy.
  • Prezentacja projektów – jeśli pokazujesz własne „projekty do szuflady” nie musisz martwić się złamaniem NDA. W przeciwnym przypadku musisz mieć pewność, że firma wyraża zgodę na dzielenie się projektem w procesach rekrutacyjnych. Jeśli takiej zgody nie uzyskasz, postaw na rzeczowe i konkretne opisy swoich działań. One mogą się różnić w zależności od charakteru produktu.

Czytaj więcej:

Wyznacz swoje OKR. To lepsze niż KPI

Chcemy pracować 4 dni w tygodniu

Go – język programowania zdobywający popularność

Można dostać pracę z CV bez wykształcenia?

Metaverse internetem nowej generacji

Total
0
Shares
_podobne artykuły