Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
praca w gamedev

Praca w GameDev – co trzeba wiedzieć?

Ostatnia aktualizacja 10 lutego, 2023

Praca w GameDev jest możliwa dla każdego. Co warto zrobić przed wysyłką CV? Poznaj pierwsze kroki do podjęcia pracy w branży gier.

Wybór ścieżki zawodowej stanowi ważną życiową decyzję. Co natomiast, jeśli dalej nie jesteś jej pewien? A może po prostu marzysz o byciu twórcą gier? GameDev to branża możliwości dla ludzi z różnymi umiejętnościami, nie tylko z obszaru IT. Bez względu na to, czy jesteś na początku swojej kariery, czy też chciałbyś się przebranżowić – zapoznaj się z tym, co warto zrobić przed wysyłką CV.

Zadaj sobie pytanie – czy lubisz grać w gry wideo?

praca w gamedev

Banał? Być może, ale nie bez powodu mówi się, że GameDev to branża pasjonatów. Pytania o zainteresowanie grami są częścią każdej rozmowy kwalifikacyjnej, a dobra znajomość cyfrowej rozrywki może stanowić tylko Twój dodatkowy atut.

Przygoda z multiplayerem najnowszego Call of Duty, przytoczenie ulubionego questa z Cyberpunka 2077, pochwała stylu graficznego Borderlands – wszystko to będzie zaletą, bez względu na firmę, do której zaaplikujesz. Dzięki temu pokażesz, że gry są Twoją pasją i nie jesteś tutaj z przypadku.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Przemyśl, co jest Twoją mocną stroną

gracz

Wbrew stereotypowemu myśleniu, gier wideo nie tworzą wyłącznie programiści. Troszkę przypomina to branżę filmową, w której reżyser nie kręci kinowych hitów samemu. W obu przypadkach na sukces składa się praca szeregu osób różnych talentów, zajmujących się odmiennymi działkami projektu.

Dlatego przed wysyłką CV zadaj sobie ważne pytania o własne skille. Lubisz rysować? Świetnie, nie chowaj twórczości do szuflady. Zrób portfolio (o nim później) i startuj na grafika! Nie masz pojęcia, czym on się zajmuje? Spokojnie, GameDev znajdzie dla Ciebie kreatywne poletko. Grafik, w zależności od wielkości studia i projektu, tworzy wszystko, co wizualne na ekranie.

A co, jeśli masz w sobie duszę projektanta? Śmiało, zostań Game Designerem. Pomyśl o ulubionych mechanikach, które znasz z gier: co Ci się w nich podoba, co byś w nich zmienił? Zrób dokument z tymi informacjami, wrzuć do portfolio. Twoje krytyczne podejście do gier będzie tylko plusem.

Jeśli dalej masz problem z odpowiedzią na pytanie o swoje miejsce w GameDevie – zajrzyj na stronę skillshot.pl, polski serwis z ofertami pracy w branży gier. Przeanalizuj dostępne tam ogłoszenia, przeczytaj wymagania na poszczególne stanowiska, a z pewnością będziesz bliżej dopasowania swojego skillsetu do danej specjalizacji.

Przygotuj portfolio

W momencie, gdy odpowiedziałeś już sobie na pytanie, jaką dziedziną chciałbyś się zająć w obrębie tworzenia gier… Otwórz się na bycie samoukiem! W Polsce edukacja ukierunkowana na GameDev (staże, uczelnie wyższe) dalej raczkuje, często nie przystaje ona do realiów.

Wybierz najmocniejsze projekty

Warto więc przygotować próbki swojego talentu, które powiedzą rekruterowi więcej niż najlepsze wykształcenie. Pamiętaj, by skupić się na rzeczach kojarzonych ze specjalizacją. O programiście najwięcej powiedzą linijki kodu, a o scenarzyście opowiadania. Nie idź w ilość, lepiej w jakość! Rekruter nie ma czasu przeglądać Twoich trzystu concept artów, schematów questów czy dem gier.

Ukończ przydatny kurs zanim aplikujesz

gaming rig

Czasami, gdy zaczynasz od zera, warto zapoznać się z kursami przygotowującymi do konkretnej specjalizacji. Niektóre studia gamedevowe, na przykładzie posady Game Designera, poszukują kandydata, który „już coś potrafi zrobić” w silnikach graficznych – takich jak Unity czy Unreal Engine. W takim przypadku wystarczy, że znajdziesz internetowy kurs dotyczący wybranego narzędzia, następnie w kilka wieczorów zaprojektujesz prostą grywalną scenę. Tego typu próbka twórczości w portfolio automatycznie zwiększy Twoją szansę na zatrudnienie, dzięki niej pokażesz, że jesteś otwarty na naukę.

Co ważne, na początku nie warto uczyć się obsługi wszystkich silników graficznych. Studia gamedevowe operują na różnych narzędziach, lepiej nauczyć się jednego rzetelnie niż kilku po łebkach.

Bądź otwarty na zadania testowe

W życiu pewne są trzy rzeczy – śmierć, podatki i… zadania testowe w GameDevie. Bez względu na stanowisko, na jakie pragniesz aplikować, 99% udanych rozmów kwalifikacyjnych kończy się zleceniem paru zadań do wykonania.

Najważniejsza jest otwartość na wykonywanie zadań. Większość firm daje feedback do wykonanych zleceń – piszą, co im się w nich podobało, a co nie. To pozwala na „budowanie” kolejnych aplikacji w oparciu o swoje mocne strony oraz szlifowanie tych umiejętności, których się wolniej uczysz. Nie poddawaj się, jeśli spotkasz się z milczeniem rekruterów, mimo obiecanego feedbacku. Twoje starania zawsze są cenne i mogą pomóc znaleźć Ci wymarzone miejsce na rynku pracy.

INGLISZ!!!

praca w gamedev

Jeśli oglądałeś Dzień Świra, kultowy film Marka Koterskiego, to z pewnością doskonale pamiętasz scenę, w której główny bohater zaproponował synowi powtórkę z angielskiego. Scena ta jest dziś memem, jednak myśląc o karierze w gamedevie, warto się do niej uśmiechnąć i zastanowić nad swoim poziomem języka.


Angielski stanowi podstawę komunikacji w branży gier. Koniecznie go szlifuj! Nawet gdy obawiasz się, że Twoje skille językowe nie są idealne, pamiętaj, że każdy kiedyś zaczynał. Nie miej kompleksów, by spróbować swoich sił podczas rozmów kwalifikacyjnych – nic nie tracisz, a zyskać możesz wiele.

O ile grafik czy kompozytor nie musi znać języka Szekspira na zaawansowanym poziomie, tak scenarzysta musi perfekcyjnie opanować zasady pisowni i gramatyki – po prostu „czuć” i myśleć po angielsku. Słowo pisane nie wybacza błędów.

Miej otwartą głowę na eventy okołogrowe

Eventy gamedevowe to znakomita okazja do spotkania oraz rozmowy z twórcami gier. Możesz dowiedzieć się więcej o karierze w branży z pierwszej ręki. Takim wydarzeniem jest choćby Digital Dragons, konferencja w Krakowie dla twórców gier z całego świata, na której spotkasz wielu deweloperów i zapytasz ich o cenne wskazówki.

Zobacz: Web 3.0

Kontakty z twórcami często są przepustką do zdobycia wymarzonej pracy. Potraktuj to jako szansę! W GameDevie obowiązuje nieformalny kod komunikacji, a podrzucenie portfolio na evencie może okazać się strzałem w dziesiątkę.

W czasie pandemii COVID-19 zmniejszyła się liczba wydarzeń growych. Warto jednak pamiętać, że część z nich przeniosła się do przestrzeni wirtualnej – w niej natomiast łatwiej weźmiesz udział w spotkaniu, bądź zapoznasz się z archiwalnymi nagraniami konferencji.

Odpowiedz sobie na pytanie – przy jakim projekcie chciałbyś pracować?

praca w gamedev

Chcesz pracować w rytmie korporacyjnym opracowując mały element wielkiej gry, czy też mieć większy wpływ na kształt tytułu, kosztem tworzenia niszowych produkcji? Przed tym wyborem stanął każdy początkujący twórca. Nie ma uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie. Decyzja zależy od Twoich indywidualnych predyspozycji i przyzwyczajeń.

Sposób działania dużych firm świetnie oddaje cytat inżyniera Mamonia z kultowego filmu Rejs Marka Piwowskiego: Mnie się podobają melodie, które już raz słyszałem. Projekty wysokobudżetowe najczęściej operują na utartych schematach gatunkowych, tzn. odwołują się do już wcześniej stworzonych hitów. Takie „bezpieczne” tytuły nie podejmują zbytniego ryzyka, gdyż zarząd firmy chce posiadać w swojej grze wyłącznie popularne elementy, które przełożą się na pewny zysk.

Tymczasem mniejsze studia stawiają na kreatywne podejście. Ich pomysłowość, czyli otwartość na „coś nowego” jest szansą na zdobycie swojej niszy na rynku oraz zaistnienie w świadomości graczy ze względu na niestandardowy pomysł.

Sprawdź: Praca w IT

Pamiętaj, że zawsze warto zweryfikować informacje o wiarygodności firmy, o jej dotychczasowym portfolio, jeśli wcześniej o niej nie słyszałeś.

Zastanów się nad podejściem do pracy

Szukasz stabilnego zatrudnienia z monotonnym rytmem dnia? GameDev może nie wpisać się w Twoje potrzeby. Natomiast, jeśli po przeczytaniu tego tekstu czujesz, że to coś dla Ciebie, wysyłaj CV. Branża gier wideo oferuje mityczne poczucie sprawczości przy tworzeniu wielkiego dzieła , co w dzisiejszych czasach jest na wagę złota. Pamiętaj jednak, że praca w tym obszarze nie kończy się na momencie wyjścia z biura. Poza codziennymi obowiązkami, twórca musi m.in. poświęcić sporo wolnego czasu na granie w gry, co poszerza jego horyzonty i pozwala być „na bieżąco” z trendami.

Praca w GameDev to mnóstwo frajdy

Z pewnością nie ma jednego klucza, który otworzy każdy zamek do pracy w GameDevie. Wspomniane wyżej porady znacznie ułatwią Ci podjęcie decyzji, czy posada w branży gier jest dla Ciebie i będzie idealnym miejscem do samorealizacji zawodowej. Pamiętaj, że najlepszym nauczycielem jest praktyka. Dlatego też warto wyrobić sobie zdanie przez własne doświadczenie, które dla początkującego jest niezwykle cenne i na pewno przyda się w każdym obszarze rozwoju osobistego.

Ile możesz zarobić w GameDevie?

Glassdoor podaje, że szacunkowe zarobki w sektorze GameDev w USA mogą wynieść nawet 113 514 dolarów rocznie. Jak wyglądają stawki w znanych firmach z branży?

Gamę Developer z Electronic Arts może liczyć na 53 tys. dolarów rocznie, a w Ubisofcie może zarobić prawie dwa razy więcej, bo 104 480. dolarów rocznie.

Według raportu „The Game Industry of Poland – Report 2021” przygotowanego przez PARP, w Polsce działało 470 firm z branży GameDev, które zatrudniały 12,1 tys. pracowników, a 25% z nich stanowiły kobiety. Największe przychody generował CD PROJEKT, a ogółem w Polsce wzrost przychodów rok do roku utrzymuje się na poziomie 30%.

Najnowsze oferty z sektora GameDev znajdziesz na portalu No Fluff Jobs.

Raport Game Dev

Dowiedz się jak stawiać pierwsze kroki w Game Dev. Sprawdź najważniejsze informacje i porady.

Total
0
Shares
_podobne artykuły