Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
project-manager-studia-kursy-szkolenia

Project manager – studia przygotują do tej pracy?

Ostatnia aktualizacja 9 lutego, 2023

Project manager – studia pomagają w znalezieniu pracy na tym stanowisku? Jakie kursy i szkolenia warto przejść, aby stać się lepszym kierownikiem projektu?

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Zarobki na stanowisku project managera są kuszące, dlatego sporo osób zastanawia się, jak zdobyć wykształcenie potrzebne do zostania kierownikiem projektu. Ścieżek do zostania project managerem jest wiele.

Zobacz: Jak się przebranżowić?

Czy project manager musi kończyć specjalistyczne studia?

Aby zostać project managerem nie trzeba mieć ukończonych studiów, jednakże są kierunki, które ułatwiają pracę na tego rodzaju stanowisku. Kierownicy projektu muszą mieć wiedzę związaną z tym, czym będą zajmowały się w danej firmie.

Jako że kierownik musi zarządzać zespołem, koordynować prace z podmiotami zewnętrznymi, komunikować się z menadżerami wyższego szczebla, to bardzo przydatne mogą być studia związane z zarządzaniem.

Osoby mające zdolności do koordynacji pracy zespołu mogą mieć ukierunkowaną wiedzę z dziedziny, którą będą się zajmowały. Mogą to być zdolności programistyczne, graficzne, techniczne itp. W ich przypadku studia kierunkowe są jak najbardziej wskazane.

Czy są kierunki studiów przygotowujące do pracy na tym stanowisku?

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, wskazane jest ukończenie studiów związanych z zarządzaniem. Mogą to być także studia kierunkowe jak choćby związane z programowaniem, robotyką itp.

Bez problemu można także studiować zarządzanie projektami podyplomowo.

Uczelnie oferują także specjalne kierunki Project Management. Poznaje się na nich techniki i narzędzia, które stosuje się do zarządzania projektami. Uczą jak być liderem, budować i skutecznie zarządzać zespołami. Studenci poznają także analizę opłacalności projektów, sposoby identyfikowania analizy i reagowania na zmiany zachodzące w projektach. Częstym narzędziem do weryfikacji wiedzy są gry symulacyjne.

Sprawdź: Analityk danych – zarobki

Jakie kursy i szkolenia warto przejść, aby stać się lepszym kierownikiem projektu?

Jeśli nie studiowało się zarządzania i zarządzania projektem, to warto zrobić kursy tego typu na renomowanych uczelniach.

Po takim kursie warto zdobyć certyfikaty takich instytucji jak Prince2 Foundation, PMI (Project Management Institute) lub IPMA (International Project Management Association).

Najbardziej uznanym w branży certyfikatem poświadczającym umiejętności jest PMP (Project Management Professional). Egzamin odbywa się po angielsku w centrach egzaminacyjnych zatwierdzonych przez wspomniany wyżej PMI.

Podejście do egzaminu warunkowane jest określonym doświadczeniem pracy przy projektach. Aby otrzymać certyfikat, należy wcześniej zdobywać 60 punktów PDUs co 3 lata. PDUs (Professional Development Units) to inaczej punkty profesjonalnego rozwoju i są odpowiednikiem jednostek czasu, które kursant poświęcił na doskonalenie swojej wiedzy związanej z zarządzaniem projektami.

Szkoleniami, które przynoszą dobre rezultaty w zarządzaniu projektami, są te, które rozwijają umiejętności ludzi w kierunku metodyk zwinnych (agile) i metodologii Scrum.

Jeśli ktoś ma braki w kompetencjach miękkich, powinien poszukać kursów doszkalających w zakresie asertywności, rozmów biznesowych, negocjacji, planowania i języków obcych. Warto też umieć delegować zadania i motywować ludzi w zespole.

Dobry project manager właściwie ciągle się uczy. Zazwyczaj podnosi swoje wszelkie kwalifikacje oraz wiedzę dotyczącą prowadzonych projektów, a także dziedzin, którymi zajmuje się firma. Dzięki temu może kierować różnymi zespołami, zarządzać różnymi projektami, a to może wiązać się z awansami i podwyżkami.

Total
0
Shares
_podobne artykuły