Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
scrum-master-zarobki-zakres-obowiazkow-predyspozycje

Scrum Master – zarobki, zakres obowiązków i potrzebne predyspozycje

Ostatnia aktualizacja 18 kwietnia, 2023

Czym jest Scrum i co robi i na jakie zarobki może liczyć Scrum Master? Jaki jest zakres obowiązków osoby pracującej na tym stanowisku? Jakie trzeba mieć predyspozycje, aby zostać Scrum Masterem? Spieszymy z wyjaśnieniami.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy co drugi czwartek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co 2 tygodnie

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Czym jest Scrum?

Scrum to podejście do realizacji projektów w sposób zwinny, zgodny z zasadami Agile. Dzięki wykorzystaniu tej metodologii łatwiej i szybciej można tworzyć produkty, a także je ulepszać. Co więcej, daje to możliwość reakcji na zmiany rynku, oczekiwań klientów i warunków otoczenia w sposób znacznie wydajniejszy niż bez zastosowania takiego podejścia.

Zazwyczaj podejście Scrum wykorzystywane jest w firmach zajmujących się oprogramowaniem, ale znajduje zastosowanie także w innych dziedzinach.

Jakie są role w podejściu Scrum?

Bazą Scrum jest zespół deweloperski, który jest w stanie opracować i wytworzyć lub zbudować dany produkt. W jego skład powinny wchodzić osoby o różnych kompetencjach, które się uzupełniają.

Kolejnym elementem, że tak napiszemy, jest Product Owner, czyli Właściciel Produktu. Jest to osoba mająca wstępną wizję wyglądu, działania, a także elementów składowych produktu. To ona decyduje o tym, co jest najważniejsze w produkcie i zatwierdza wszelkie propozycje oraz zmiany w porozumienie ze zlecającym wykonanie zadania.

Elementem, który jest w stanie zwiększyć efektywność pracy developerów i komunikacji z Właścicielem Produktu, jest Scrum Master. Skupia się on na obserwacji i wprowadzaniu takich zmian, aby poprawić efektywność działania zespołu i przyspieszyć powstanie produktu.

Sprawdź: jaka jest różnica pomiędzy wyszukiwarkami DuckDuckGo a Google?

Scrum Master – zakres obowiązków

Scrum Master, zgodnie z tym, co napisaliśmy wcześniej, jest jednym z trzech filarów podejścia typu Scrum. Wraz z deweloperami, a także Właścicielem Produktu tworzy Zespół Scrumowy.

Zakres odpowiedzialności osoby pracującej na stanowisku Scrum Mastera według Wikipedii:

 • Odpowiedzialność za zrozumienie i stosowanie Scruma w Zespole Scrumowym.
 • Odpowiedzialność za efektywność Zespołu Scrumowego.
 • Rola lidera na poziomie Zespołu Scrumowego i całej organizacji.
 • Wsparcie zespołu w poszerzaniu kompetencji w zakresie interdyscyplinarności, jak również samozarządzania.
 • Usuwanie przeszkód stojących na drodze do realizacji zadań przez Zespół Scrumowy.
 • Dbanie o produktywność i przestrzeganie czasu przeznaczonego na Wydarzenia Scrumowe.
 • Wsparcie Właściciela Produktu w efektywnym zarządzaniu Backlogiem Produktu.
 • Bycie liderem w procesie wdrażania ram postępowania Scruma w całej organizacji.

Scrum Master – potrzebne predyspozycje

Predyspozycje, jakie powinien mieć Scrum Master to przede wszystkim nieprzeciętne kompetencje miękkie. Chodzi o wysoką kulturę osobistą, swobodę w kontaktach międzyludzkich, umiejętność zrozumienia innych członków Zespołu Scrumowego. Empatia, otwartość, elastyczność, a także umiejętność rozwiązywania napotykanych problemów to także cechy konieczne na tym stanowisku.

W kontaktach w ramach tworzonego zespołu konieczne są także asertywność, a także dociekliwość i spostrzegawczość. Jest to ważne, gdyż jak najszybsze dostrzeganie problemów i zapobieganie im jest niezwykle ważne w podejściu Scrum.

Jak rozpocząć pracę jako Scrum Master?

Aby zostać Scrum Masterem, warto podjąć kilka kluczowych kroków, które pomogą zdobyć niezbędną wiedzę i umiejętności.

 1. Poznaj metodyki Scrum i Agile: czytaj książki, artykuły, uczestnicz w warsztatach i szkoleniach.
 2. Uzyskaj certyfikację Scrum Master: np. Certified ScrumMaster (CSM) od Scrum Alliance lub Professional Scrum Master (PSM) od Scrum.org.
 3. Zdobądź doświadczenie w pracy zespołowej: uczestnicz w projektach stosujących Agile lub Scrum, aby zrozumieć, jak funkcjonuje zespół Scrum.
 4. Rozwijaj umiejętności miękkie: takie jak komunikacja, rozwiązywanie problemów, budowanie relacji czy motywowanie innych.
 5. Nawiązuj kontakty zawodowe: rozwijaj sieci znajomości i utrzymuj relacje z innymi profesjonalistami z branży.
 6. Ciągłe doskonalenie: uczestnicz w konferencjach, szkoleniach i angażuj się w społeczność Scrum Masterów.

Postępując zgodnie z tymi krokami, zwiększasz swoje szanse na zdobycie pracy jako Scrum Master i rozwinięcie swojej kariery w tej roli.

Scrum Master – zarobki

Scrum Master może liczyć na wysokie zarobki. Mediana na rynku wynosi około 12 000 zł brutto. Najlepsi na tym stanowisku mogą liczyć na pensje w wysokości znacznie przekraczającej 16 000 zł brutto (Seniorzy). Najniższe zarobki na tym stanowisku to nieco poniżej 9 500 zł brutto, ale dotyczy to raczej tylko początkujących na tym stanowisku, czyli Juniorów.

Zobacz: Key Account Manager – zarobki

Szacuje się, że wśród osób poszukiwanych na rynku pracy IT jest ponad 2 proc. ogłoszeń o pracę na stanowisko Scrum Mastera i powoli, ale też sukcesywnie zwiększa się ich liczba.

Total
0
Shares
_podobne artykuły