Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT

Systemy BI – narzędzia do wizualizacji

Ostatnia aktualizacja 10 listopada, 2022

Analityka w IT sukcesywnie zyskuje na znaczeniu. Wśród najpopularniejszych specjalizacji w branży zajmuje wysokie miejsce, będąc kategorią, w obrębie której intensywnie poszukuje się nowych specjalistów. Jest to kategoria o szerokim zastosowaniu w branży technologicznej, a jednym z jej rodzajów jest połączenie analizowania danych z rozwojem biznesowym. W codziennej pracy wykorzystuje się systemy BI, które pozwalają na przekształcanie danych w informacje umożliwiające podejmowanie odpowiednich decyzji.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Sprawdź: Notatnik cyfrowy

Według raportu No Fluff Jobs o rynku pracy IT w 2021 roku w Polsce, Business Intelligence znajdowało się w czołówce najlepiej płatnych specjalizacji w oparciu o umowę B2B. Wysokość widełek w tej specjalizacji mieściła się w ramach 15,1-21 tys. zł netto (+VAT).

Biorąc pod uwagę potrzeby rynkowe, ale też atrakcyjność zarobków, kandydatów nadal będzie przybywać. Jakie systemy BI warto znać?

Systemy BI w codziennej pracy analityków

Narzędzia Business Intelligence umożliwiają złożone analizy danych. Dzięki możliwości przetwarzania ogromnej ilości liczb, analitycy mogą prognozować trendy i wskazywać ścieżki rozwoju firm. Aby móc robić to skutecznie, w swojej codziennej pracy wykorzystują rozbudowane systemy BI, które pozwalają na nieograniczone działania pod kątem tworzenia użytecznych analiz, raportów i wizualizacji.

Zobacz: Product Manager

Systemy BI – TOP 3

Tableau

Tableau jest jednym z najpopularniejszych narzędzi do analizy i wizualizacji danych. Jego ogromną zaletą jest intuicyjność użycia, ponieważ mogą z niego skorzystać także osoby bez specjalnych umiejętności technicznych. Interfejs pozwala na łatwe tworzenie raportów, prognoz biznesowych i integrację z innymi narzędziami.

Pentaho

Pentaho to najpopularniejszy opensource’owy pakiet narzędzi do analizy, wizualizacji danych, a także tworzenia raportów. Dzięki różnorodnym dodatkom spełnia rolę kompleksowego narzędzia w Business Intelligence. Narzędzie można także kupić w modelu subskrypcyjnym, wtedy zyskujemy wsparcie i inne usługi ulepszania w ramach pakietu.

Power BI

Power BI to usługa od Microsoftu, która służy do tworzenia interaktywnych wizualizacji, analizy i raportowania. Ma szerokie zastosowanie także w obrębie dostępności na różnego typu urządzeniach. Pulpit nawigacyjny można w pełni konfigurować zgodnie z indywidualnymi potrzebami w codziennej pracy. Power BI pozwala na integracje dużych zbiorów danych.

Total
0
Shares
_podobne artykuły