Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT

Szkicownik A4 – przyjaciel każdego UI/UX designera

Ostatnia aktualizacja 26 sierpnia, 2022

Mnogość narzędzi online może sprawiać, że początkujący UI/UX designerzy będą sięgać wyłącznie po nie w tworzeniu koncepcji projektów. Kartka i ołówek nie wydają się tak atrakcyjne względem różnorodnej palety możliwości projektowania w digitalu. Z czasem jednak specjaliści zaczynają doceniać potęgę szybkich szkiców, które pozwalają na zarysowanie koncepcji, zanim przeniesie się ją do prototypu. Szkicownik A4 staje się nieodzowną pomocą, która jest dostępna bez względu na okoliczności, a dodatkowo nie potrzebuje prądu. Wszelkie niespodziewane pomysły mogą być zarchiwizowane w każdym momencie bez konieczności włączania komputera.

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2022. Dodaliśmy informacje na temat notatników do makietowania.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Zobacz: Trendy w UI/UX na 2022 i 2023 rok

Zwykły szkicownik A4 czy notes przeznaczony dla projektantów UI/UX?

Szkicowniki dla projektantów UI/UX zawierają gotowe szablony ekranów, okien przeglądarki oraz różnego rodzaju nakładki punktowe lub nadrukowane kropki. Oczywiście wygląda to bardzo profesjonalnie i atrakcyjnie, szczególnie jeśli trzyma nas jeszcze fascynacja zawodowych neofitów.

W praktyce okazuje się jednak, że gotowe szablony bywają ograniczające pod względem swoich wymiarów, a same notesy bywają zbyt małe. Do tych niedogodności dołącza jeszcze wysoka cena za brulion, zatem warto się zastanowić, czy faktycznie będzie to nas użyteczne narzędzie. Co można zrobić?

Z pomocą przychodzi Internet i fakt, że jest w nim wszystko, a jak dobrze poszukamy, to nawet za darmo. Ze strony UI Stencils możemy pobrać szablony ekranów i okien przeglądarki w formacie LETTER (21,6 x  27,9 cm) i A4 (21 x 29.7cm). Wiele darmowych szablonów można znaleźć również na Behance.

Sprawdź: Pierwsze kroki w UI/UX

Warto wypróbować taką opcję i sprawdzić, jak się na tym pracuje. Może się okazać, że kupowanie notesu dla UI/UX designera będzie zbędnym wydatkiem.

Ponadto w wielu sklepach papierniczych i przez Internet można zamówić zwykłe notatniki z kropkami lub czyste, w zależności od preferencji. Wiadomo, że są znacznie tańsze od tych specjalnie przeznaczonych dla designerów i występują w wielu formatach, nawet dość dużych. To znacznie wygodniejszy i nieporównywalnie mniej ograniczający wariant.

Oczywiście, z pewnością znajdą się designerzy, którzy chwalą sobie pracę w oparciu o gotowe szablony w zwartych notatnikach, a nie na luźnych kartkach. Jednak zanim wydasz pieniądze na droższe szkicowniki, wypróbuj niskokosztowe opcje.

Notesy do makietowania

Jeśli mimo wszystko szukasz gotowych szkicowników, warto przyjrzeć się dostępnym na rynku wydaniom, zanim podejmiesz decyzję o zakupie. Na co warto zwrócić uwagę?

Sprawdź liczbę szablonów, ale też dostępnych czystych stron. Z pewnością zdarzy się sytuacja, w której oprócz gotowych ramek przyda się czysta kartka do swobodnego szkicowania.

Ponadto wybierz notatnik, który zawiera również miejsce na notatki obok makiet. Takie notatniki świetnie sprawdzą się podczas spotkań. Dużym ułatwieniem są również kropki lub kratki, które umożliwiają orientację w skali, co pozwoli łatwiej przenieść szkic do projektu w wersji digital.

Wraz ze szkicownikiem warto zaopatrzyć się w szablon do odrysowywania kształtów opcji interfejsu. Nie jest to konieczność, jednak umożliwi zachowanie większej czytelności notatek i szybkie oznaczenie interakcji, która ma zajść pomiędzy kolejnymi ekranami.

Total
0
Shares
_podobne artykuły