Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT

Tester automatyczny – na czym polega ta specjalizacja?

Ostatnia aktualizacja 11 marca, 2023

Szukając informacji związanych z testingiem, trafisz na podział na testy manualne i automatyczne. Testowanie oprogramowania to niezbędny etap wytwarzania produktów cyfrowych, który pozwala na wyeliminowanie błędów przed udostępnieniem programu użytkownikowi końcowemu. Tester manualny często nie musi cechować się biegłością w pisaniu kodu, jednakże nawet podstawowa znajomość Javy jest pomocna w wykonywaniu testów. Inaczej wygląda sytuacja w testach automatycznych. Kim jest tester automatyczny i co musi umieć? 

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Zobacz: Plik XML – czym otworzyć?

Tester automatyczny – kim jest?

Tester automatyczny wykonuje testy w oparciu o napisane przez siebie skrypty i programy, które umożliwiają automatyzację różnych czynności. Taki tryb pracy znacząco przyspiesza wydajność pracy i eliminuje ryzyko przeoczenia błędów, jakie mogą wystąpić w przypadku przeklikiwania funkcji „na piechotę”.

Automatyzacja testów pozwala także na wielokrotne powtarzanie tych samych czynności bez zmęczenia, które również może wpłynąć na dokładność pracy. Komputer przetwarza kod znacznie lepiej, może jednocześnie uruchomić kilka procesów, a jedynym czynnikiem ludzkim jest tutaj początkowe zaprogramowanie testu przez testera.

Do zadań testera automatycznego należy również opracowanie scenariuszy testowych i bieżąca współpraca z programistami, a także analiza sytuacji przed i po przeprowadzeniu testów.

Testowanie oprogramowania – specyfika pracy

Podejmując pracę jako tester automatyczny, jedną z kluczowych umiejętności będzie podstawowa znajomość Javy. Jest to najpopularniejszy język używany przy automatyzacji testów. Nie obawiaj się jednak tej informacji, ponieważ nie chodzi tutaj o poziom, którego wymaga się od programistów.

Sprawdź: Tester automatyzujący

Niezbędna jest również biegłość w posługiwaniu się Gitem, ponieważ system kontroli wersji stanowi podstawę współpracy z programistami, a także samodzielnej pracy nad testami. 

Dodatkowo konieczna jest znajomość narzędzi do automatyzacji. W przypadku przeprowadzania testów aplikacji internetowych, najpopularniejszym frameworkiem jest Selenium. 

Sprawdź: Digital nomad – kim jest?

Co trzeba umieć, aby pracować jako tester automatyczny?

Tester automatyczny powinien znać kilka technologii. Najliczniej w ogłoszeniach pracy występują:

  • JavaScript, czyli język używany we frontendzie, który przydaje się do testowania aplikacji webowych. 
  • Java, która działa na maszynie wirtualnej (JVM).
  • Python to język nadający się do różnorodnego zastosowania i jest pomocny w automatyzowaniu procesów. Zawiera bogatą bazę gotowych modułów.
  • .NET jest platformą autorstwa Microsoftu. Często pojawia się w wymaganiach zawieranych w ogłoszeniach dla testerów. Jej funkcją jest zarządzanie elementami systemu, czyli kodem, zabezpieczeniami, pamięcią i umożliwia wykorzystywanie różnych języków programowania.
  • SQL jest językiem bazodanowym. Charakteryzuje się szerokim zastosowaniem, a w przypadku testów oprogramowania świetnie służy zarówno w testach manualnych, jak i automatycznych. 

A na jakie zarobki można liczyć? 

Z raportu No Fluff Jobs o rynku pracy IT w 2022 roku wynika, że w kategorii Testing/QA polscy specjaliści mogli liczyć na widełki rzędu 13,4-19 tys. zł netto (+VAT) przy B2B oraz 10-16 tys. zł brutto przy UoP.

Uwzględniając poziom seniority, zarobki testerów oprogramowania przedstawiały się następująco:

Junior – 6-9,2 tys. zł netto (+VAT) przy B2B oraz 5-7,5 tys. zł brutto przy UoP

Mid – 12-18 tys. zł netto (+VAT) przy B2B oraz 10-15 tys. zł brutto przy UoP

Senior – 16-22 tys. zł netto (+VAT) przy B2B oraz 12-18 tys. zł brutto przy UoP

Dla porównania w kategorii Testing widełki w 2021 roku zaliczyły podwyżki. Junior pracujący w oparciu o umowę o pracę mógł liczyć na 5,5-7,5 tys. zł brutto. Na na B2B było to 5-8 tys. zł netto (+VAT). Mid zatrudniony na umowę o pracę mógł się spodziewać zarobków rzędu 8,3-12,6 tys. zł brutto. Przy umowie B2B było to 11,7-16,8 tys. zł netto (+VAT). Senior przy umowie o pracę mógł wybierać w propozycjach rzędu 12-17 tys. zł brutto. Przy B2B było to nawet 15-20 tys. zł netto (+VAT).

Total
0
Shares
_podobne artykuły