Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
Tester oprogramowania to rola dla ciebie, czy nie? Sprawdź

Tester oprogramowania to rola dla ciebie, czy nie? Sprawdź

Kto powinien zostać testerem?

Ostatnia aktualizacja 27 kwietnia, 2022

Tester oprogramowania to bardzo ciekawy zawód, ale też nie każda osoba będzie mogła go wykonywać. Kto powinien się nim zainteresować?

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2022. Dodaliśmy fragment o zarobkach testera.

Warto zacząć od pytania: dlaczego ktoś miałby w ogóle lubić testowanie oprogramowania? Zwłaszcza jeśli chodzi o testowanie rozwiązań ciągle niedopracowanych i niekompletnych. Czy można z tego czerpać jakąś przyjemność?

Sprawdź: Przebranżowienie na programistę

Oczywiście ktoś może teraz powiedzieć, że jest praca, jest płaca. Czyli w sumie nie ma większego znaczenia, czy lubisz swoją pracę, o ile tylko na koniec miesiąca otrzymujesz za nią wynagrodzenie.

Takie podejście nie jest jednak dobre. Sprawia, że można szybko stracić ochotę do pracy, a wtedy albo przestajemy się starać, albo szukamy innego zajęcia.

Praca, niezależnie od tego, co robisz, powinna dawać nam satysfakcję. W przeciwnym razie nie będziemy w stanie wykonywać jej przez długi czas. A to właśnie staż pracy sprawia, że stajemy się coraz lepsi oraz rośnie szansa na awans.

Test oprogramowania – co można tutaj polubić?

Wbrew pozorom – naprawdę dużo. Po pierwsze, tester oprogramowania to osoba, która lubi wyzwania. Każdy projekt stwarza często inne problemy do rozwiązania i nie ma prostego sposobu na znalezienie “idealnej wersji dla wszystkich”. Praca jako tester uczy więc kompromisu, ale też dążenia do perfekcji.

Zobacz: Praca w Blockchain

Twoim zadaniem będzie znalezienie najlepszej strategii testowania, dobór właściwych narzędzi czy też sposobu pracy. Niektórym osobom wydaje się, że testowanie oprogramowania to klikanie w różne funkcje i okienka, ale tak samo moglibyśmy powiedzieć, że budowanie domu to układanie cegieł i malowanie ścian. Praca testera jest zdecydowanie bardziej złożona i bogata w ciekawe szczegóły, niż może się początkowo wydawać.

Po drugie, testowanie wykształci w tobie również patrzenie na produkty (ale też świat) z różnych perspektyw. Ma to duży wpływ na rozwój osobisty i jest jedną z niedocenionych zalet tej pracy.

Sprawdź: Fear & Greed Index

Idąc dalej, tester oprogramowania to osoba, która lubi rozwiązywać problemy i łamigłówki. Testowanie przypomina też trochę układanie puzzli – początkowo bywa frustrujące, ale gdy znajdziesz już właściwy “element”, wszystko staje się o wiele lepsze. Znajdując i śledząc błędy, a także opracowując pomysły na ich rozwiązanie i ulepszenia, przyczyniasz się do ulepszania konkretnych produktów. I to często takich, z których korzystają miliony osób. Jeśli rozwiązywanie problemów to twoja mocna strona, testowanie aplikacji i narzędzi online może być dla ciebie bardzo satysfakcjonującą pracą.

Dobry tester oprogramowania uwielbia złożoność

Obecnie dostępne i rozwijane aplikacje często są złożone i bogate w różne, unikalne funkcje. Jednym z największych wyzwań testera jest zrozumienie i bycie na bieżąco z całą gamą dostępnych urządzeń i rozwiązań technologicznych. Wszystko po to, aby poszczególne projekty (np. aplikacje) działały właściwie nie tylko na komputerze, ale np. na konkretnym modelu smartfona.

Jeśli więc chcesz stawiać pierwsze kroki w sektorze testowania oprogramowania, powinieneś spełniać powyższe kryteria. No i, rzecz jasna, lubić oprogramowanie.

Zarobki testera oprogramowania

Decydując się na karierę w Testingu, możesz spodziewać się zróżnicowanych poziomów wynagrodzenia, w zależności od typu umowy i doświadczenia. Raport przygotowany przez No Fluff Jobs o rynku pracy IT w Polsce w 2021 roku podaje poziomy stawek dla osób zatrudnionych na umowę o pracę oraz B2B. Mediana widełek dla juniora zatrudnionego na umowę o pracę wyniosła 5,5-7,5 tys. zł brutto, zaś mid i senior mogli odpowiednio liczyć na 8,3-12,6 oraz 12-17 tys. zł brutto. W przypadku umowy B2B mediana widełek dla juniora wyniosła 5-8 tys. zł netto (+VAT), a stawki dla mida i seniora to 11,8-16,8 oraz 15-20 tys. zł netto (+VAT).

Oznacza to, że w czasie trwania swojej kariery i zdobywania kolejnych poziomów seniority, można podwyższyć swoje wynagrodzenie nawet 4-krotnie. Z raportu wynika także, że stawki w tej kategorii z roku na rok rosną. Tak szeroki zakres wynika również z faktu, że tester może posługiwać się różnymi umiejętnościami. Niekoniecznie musi znać języki programowania. Tester manualny może pracować bez kodowania, natomiast tester automatyczny zajmuje się już pisaniem skryptów w odpowiednich językach.

Total
0
Shares
_podobne artykuły