Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
tester oprogramowania zarobki

Tester oprogramowania – zarobki

Ostatnia aktualizacja 4 listopada, 2022

Dlaczego warto zainteresować się ścieżką testerską w IT? Powodów jest kilka. Tester oprogramowania to specjalizacja, która jest szczególnie popularna wśród osób przebranżawiających się do IT. Jest to również ścieżka, która pozwala na wszechstronny rozwój kompetencji. Kandydaci mają możliwość rozwinąć się od testów manualnych, w których znajomość programowania nie jest konieczna po testy automatyczne, które jej wymagają. Ile można zarobić jako tester oprogramowania? Jak wygląda popularność tej specjalizacji na rynku?

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2022. Dodaliśmy więcej informacji na temat zarobków.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Sprawdź: Data specialist – zarobki

Testowanie oprogramowania to jedna z popularniejszych ścieżek przebranżowienia

Z badania No Fluff Jobs o kobietach w IT (2022) wynika, że Testing to jedna z popularniejszych specjalizacji (18,59%), na którą decydują się Polki, rozpoczynając karierę w branży IT. Wśród Węgierek wygląda to podobnie – Testing zgromadził 18,01% odpowiedzi, czym wygrał z Backendem (17,28%). Dodatkowo wśród kandydatek na Węgrzech, Testing to również jeden z częstszych wyborów (20,45%) spośród innych specjalizacji w IT.

Badanie przeprowadzone przez firmę ARC Rynek i Opinia na zlecenie Enter The Code również wykazało, że testowanie oprogramowania to najbardziej interesujący kierunek rozwoju. Tak stwierdziło 34% respondentów chcących zmienić branżę (N=623). Co więcej, aż 43% z nich uważa Testing za najbardziej atrakcyjną specjalizację na rynku. 

Z czego to może wynikać? Relatywnie niski próg wejścia (szczególnie dla testerów manualnych) przy relatywnie wyższych, niż w innych branżach, zarobkach. Testing to również jedna z kategorii, w których odsetek ofert dla juniorów jest najwyższy – w 2021 roku stanowiły 8,8% całkowitej ich liczby.

Zobacz: Tester manualny – zarobki

Tester oprogramowania – zarobki w Polsce

Według raportu No Fluff Jobs o rynku pracy IT w Polsce w 2021 roku, Testing ma swoje mocne punkty szczególnie w przypadku znajomości Javy i Pythona. Obydwa języki należą do najpopularniejszych języków programowania i występowały w blisko 50% ofert w 2021 roku.

Względem podziału na technologię, tester oprogramowania mógł zarobić najwięcej w przypadku znajomości Javy. Umowa B2B pozwalała na zarobki mieszczące się w widełkach 17,7-19 tys. zł netto (+VAT). Na drugim miejscu znalazł się Python, w przypadku którego umowa B2B umożliwiała zarobki o wysokości 13-18,4 tys. zł netto (+VAT). Trzecie miejsce należy do Selenium. Przy tej technologii umowa B2B zawierana była zwykle na stawki w przedziale 12-16,8 tys. zł netto (+VAT). Czwarte i piąte miejsce należy do SQL i Jiry. Odpowiednio przy umowie B2B testerzy mogli spodziewać się widełek o wysokości 11,7-15,9 tys. zł netto (+VAT) oraz 8,7-11,4 tys. zł netto (+VAT).

Specjaliści zatrudnieni na umowę o pracę najwięcej mogli zarobić w przypadku znajomości Pythona, Selenium i Javy. Było to odpowiednio 10-15 tys. zł brutto, 10-14,9 tys. zł brutto oraz 10-14 tys. zł brutto. Najniższe widełki dotyczyły SQL-a oraz Jiry. Przy zatrudnieniu na umowę o pracę wynosiły 9-11,2 tys. zł brutto oraz 7,5-9,5 tys. zł brutto.

Według danych gromadzonych przez Payscale z września 2022 roku, tester oprogramowania w Polsce mógł zarobić średnio ponad 116 tys. zł brutto rocznie.

Z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń wynika, że tester oprogramowania na poziomie juniorskim mógł liczyć na zarobki rzędu 4890 zł brutto miesięcznie. Na poziomie mida mediana rynkowa plasowała się w okolicach 6840 zł brutto miesięcznie. Senior mógł liczyć na 10 080 zł brutto miesięcznie. Dane pochodzą ze stycznia 2022 roku.

Zarobki testera za granicą

Glassdoor podaje, że tester oprogramowania pracujący na rynku USA zarabia średnio ponad 79 tys. USD rocznie (dane na listopad 2022). Specjaliści w kategorii QA Testing mogli liczyć na średnie widełki o wysokości 64-79 tys. USD rocznie.

Total
0
Shares
_podobne artykuły