Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT

Tworzenie gier bez programowania. TOP 3 narzędzi

Ostatnia aktualizacja 27 listopada, 2023

Obecnie stworzenie atrakcyjnej wizualnie i wciągającej gry wcale nie wymaga umiejętności programowania. Prezentujemy 3 propozycje programów, dzięki którym tworzenie gier stanie się dostępne dla tych, którzy nie znają żadnego języka programowania.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

W programowaniu gier trzeba mieć wiedzę, praktykę i odrobinę talentu. W tym przypadku warto znać takie języki programowania jak C++, Java i C#. Przy tworzeniu gier ważna jest koncepcja i gatunek, w jakim ma być gra. Ważny jest silnik, na jakim ma działać dana gra, a także sprzęt, na którym ma wszystko działać.

W procesie tworzenia dopracowuje się koncepcję i sprawdza, czy wszelkie aspekty związane z tworzeniem gry spełniono. Czy da się grać tak, jak zakładano na początku. Testuje się kolejne wersje, aby sprawdzić, czy nie ma błędów, a jeśli są, poprawiać je, eliminując wady.

Na czym polega tworzenie gier bez programowania?

W tworzeniu gier bez konieczności programowania istotny jest czynnik dostępności narzędzia. Ponadto powinny móc skorzystać z niego osoby kompletnie niezaznajomione z językami programowania. Wobec tego kreator gier może wykorzystywać kilka metod:

Szablony i gotowe elementy

Narzędzia do tworzenia gier bez kodu często zawierają zestawy szablonów i gotowych elementów graficznych, dźwiękowych czy fizycznych. Można je wykorzystać w swoich projektach, zmniejszając czas potrzebny na tworzenie gry od podstaw.

Drag-and-drop

Większość narzędzi do tworzenia gier bez programowania oferuje interfejsy oparte na przeciąganiu i upuszczaniu oraz wizualne elementy, które pozwalają na definiowanie logiki gry, interakcji i animacji bez konieczności pisania kodu.

Logika oparta na zdarzeniach

System zdarzeń umożliwia stworzenie logiki działań w grze, ponieważ wykorzystuje ustaloną kolejność oraz połączenia między elementami. W tworzeniu logiki zdarzeń istotne jest zaznaczenie warunków, które umożliwiają wyzwolenie danej sytuacji.

Zachowania

W trakcie pracy nad grą, wykorzystujemy gotowe zachowania – mamy do dyspozycji zaawansowane kombinacje gotowych funkcji. Ten element pozwala ustalić zasady funkcjonowania stworzonego świata przy wykorzystaniu praw fizyki i logiki. Decydujemy także o sposobie nawigacji (ruch myszy, przypisanie klawiszy) oraz o tym, jakie działanie zostanie uruchomione pod wpływem konkretnej interakcji.

Inteligentne systemy AI

Niektóre nowoczesne narzędzia korzystają z zaawansowanych technologii AI, aby pomóc twórcom gier w generowaniu zawartości, takiej jak poziomy, tekstury, modele 3D czy animacje.

Wsparcie społeczności

Wiele narzędzi posiada aktywne społeczności, które oferują pomoc merytoryczną, tutoriale i zasoby, aby wesprzeć początkujących twórców w stawianiu pierwszych kroków w branży.

Sprawdź: Najpopularniejsze języki

Tworzenie gier w trybie no-code – 3 propozycje narzędzi

1. GDevelop

To darmowa i open source’owa platforma, z którą praca nad grą 2D stanie się czystą przyjemnością. Dzięki niej można stworzyć gry na PC, urządzenia mobilne oraz gry przeglądarkowe w HTML5. GDevelop korzysta z możliwości programowania wizualnego. Program jest szeroko wykorzystywany na każdym szczeblu edukacji. Pracują z nim także pedagodzy, którzy tworzą gry edukacyjne.

2. Tworzenie gier w Stencyl

Za pomocą tego narzędzia możliwe jest tworzenie gier 2D na PC, urządzenia mobilne lub dla przeglądarek internetowych. Program jest bezpłatny. Stencyl jest jednocześnie zintegrowanym środowiskiem programistycznym. Umożliwia tworzenie gier bez programowania, ale także dopuszcza pisanie kodu.

Zobacz: Zakaz konkurencji

3. Kodu Game Lab

Kodu Game Lab służy do tworzenia gier 3D. Jest intuicyjny w użyciu – najechanie myszą na każdy element dostarcza informacji o tym, jakie działania można podjąć w dalszych krokach. Program posiada polską wersję interfejsu, a gotową grę można włączyć na każdym systemie operacyjnym oraz na Xbox 360.

Raport Game Dev

Dowiedz się jak stawiać pierwsze kroki w Game Dev. Sprawdź najważniejsze informacje i porady.

Sprawdź: Praca w GameDev – co trzeba wiedzieć?

Total
0
Shares
_podobne artykuły