Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT

Tworzenie gier bez programowania. TOP 3 narzędzi

Ostatnia aktualizacja 8 lipca, 2022

Obecnie stworzenie atrakcyjnej wizualnie i wciągającej gry wcale nie wymaga umiejętności programowania. Prezentujemy 3 propozycje programów, dzięki którym tworzenie gier stanie się dostępne dla tych, którzy nie znają żadnego języka programowania.

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2022. Dodatkowa treść i drobne poprawki.

W programowaniu gier trzeba mieć wiedzę, praktykę i odrobinę talentu. W tym przypadku warto znać takie języki programowania jak C++, Java i C#. Przy tworzeniu gier ważna jest koncepcja i gatunek, w jakim ma być gra. Ważny jest silnik, na jakim ma działać dana gra, a także sprzęt, na którym ma wszystko działać.

W procesie tworzenia dopracowuje się koncepcję i sprawdza, czy wszelkie aspekty związane z tworzeniem gry spełniono. Czy da się grać tak, jak zakładano na początku. Testuje się kolejne wersje, aby sprawdzić, czy nie ma błędów, a jeśli są, poprawiać je, eliminując wady.

Na czym polega tworzenie gier bez programowania?

W tworzeniu gier bez konieczności programowania istotny jest czynnik dostępności narzędzia. Ponadto powinny móc skorzystać z niego osoby kompletnie niezaznajomione z językami programowania. Wobec tego kreator gier może wykorzystywać kilka metod:

Drag-and-drop

Nawiasem mówiąc, najbardziej intuicyjny sposób obsługi polega na wybieraniu elementów i przeciąganiu ich w odpowiednie miejsce interfejsu.

Logika oparta na zdarzeniach

System zdarzeń umożliwia stworzenie logiki działań w grze, ponieważ wykorzystuje ustaloną kolejność oraz połączenia między elementami. W tworzeniu logiki zdarzeń istotne jest zaznaczenie warunków, które umożliwiają wyzwolenie danej sytuacji.

Zachowania

Tworząc grę, wykorzystując zachowania, mamy do dyspozycji zaawansowane kombinacje gotowych funkcji. Ten element pozwala ustalić zasady funkcjonowania stworzonego świata przy wykorzystaniu praw fizyki i logiki. Decydujemy także o sposobie nawigacji (ruch myszy, przypisanie klawiszy) oraz o tym, jakie działanie zostanie uruchomione pod wpływem konkretnej interakcji.

Sprawdź: Najpopularniejsze języki

Tworzenie gier w trybie no-code – 3 propozycje narzędzi

1. GDevelop

To darmowa i open source’owa platforma, z którą tworzenie gier 2D stanie się czystą przyjemnością. Dzięki niej można stworzyć gry na PC, urządzenia mobilne oraz gry przeglądarkowe w HTML5. GDevelop korzysta z możliwości programowania wizualnego. Program jest szeroko wykorzystywany na każdym szczeblu edukacji. Pracują z nim także pedagodzy, którzy tworzą gry edukacyjne.

2. Tworzenie gier w Stencyl

Za pomocą tego narzędzia możliwe jest tworzenie gier 2D na PC, urządzenia mobilne lub dla przeglądarek internetowych. Program jest bezpłatny. Stencyl jest jednocześnie zintegrowanym środowiskiem programistycznym. Umożliwia tworzenie gier bez programowania, ale także dopuszcza pisanie kodu.

Zobacz: Zakaz konkurencji

3. Kodu Game Lab

Kodu Game Lab służy do tworzenia gier 3D. Jest intuicyjny w użyciu – najechanie myszą na każdy element dostarcza informacji o tym, jakie działania można podjąć w dalszych krokach. Program posiada polską wersję interfejsu, a gotową grę można włączyć na każdym systemie operacyjnym oraz na Xbox 360.

Raport Game Dev

Dowiedz się jak stawiać pierwsze kroki w Game Dev. Sprawdź najważniejsze informacje i porady.

Sprawdź: Praca w GameDev – co trzeba wiedzieć?

Total
0
Shares
_podobne artykuły