Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
jakie są typowe zadania analityka biznesowego? Opisujemy w artykule

Jakie są typowe zadania analityka biznesowego?

Ostatnia aktualizacja 27 stycznia, 2023

Typowe zadania analityka biznesowego obejmują tworzenie szczegółowej analizy biznesowej, przedstawiającej problemy, możliwości i rozwiązania dla biznesu.

Dodatkowo w grę wchodzi budżetowanie i prognozowanie, planowanie i monitorowanie, analiza rożnych wariancji i raportowanie. Analityk zajmuje się też definiowaniem wymagań biznesowych.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy co drugi czwartek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co 2 tygodnie

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Typowe zadania analityka biznesowego

Na co dzień analityk biznesowy zajmuje się przede wszystkim realizacją zadań takich jak:

Analiza danych

Analityk biznesowy zbiera, przetwarza i analizuje dane, aby zrozumieć wyniki finansowe, operacyjne i rynkowe przedsiębiorstwa.

Analizuje on również dane zewnętrzne, takie jak informacje rynkowe, dane demograficzne i trendów branżowych, aby pomóc przedsiębiorstwu w podejmowaniu decyzji strategicznych.

Tworzenie raportów

Przygotowuje raporty, wykresy i tabele, aby przedstawić wyniki swoich analiz. Te raporty służą jako narzędzie do komunikowania wyników i wniosków z analiz danych zarządowi i innym pracownikom przedsiębiorstwa.

Sprawdź: Jak opanować stres

Analityk musi być w stanie przedstawić dane w przystępny sposób, aby inni mogli zrozumieć je i wykorzystać do podejmowania decyzji. Zwykle przedstawia dane w formie raportów, prezentacji lub wykresów.

Modelowanie danych

Analityk korzysta z różnych narzędzi i metod, takich jak regresja liniowa, analiza korelacji i analiza regresji, aby stworzyć modele danych, które pomagają przedsiębiorstwu w prognozowaniu przyszłych wyników.

Wspieranie procesu podejmowania decyzji w organizacji

Jest odpowiedzialny za dostarczanie informacji i analiz, które pomagają zarządowi i innym pracownikom przedsiębiorstwa w podejmowaniu decyzji.

Analityk biznesowy może również brać udział w spotkaniach, aby dostarczyć wsparcie analityczne i odpowiadać na pytania dotyczące danych i analiz.

Jaki jest zakres obowiązków analityka biznesowego?

Na tym nie kończy się zakres obowiązków analityka. Obejmuje on również samo zbieranie danych – specjalista musi być w stanie pozyskać dane z różnych źródeł, takich jak bazy danych, raporty finansowe, arkusze kalkulacyjne i dane z internetu. A dodatkowo – co się z tym łączy – stale monitoruje rynki i konkurentów. Musi bowiem być na bieżąco z aktualnymi trendami i działaniami konkurencji, aby móc odpowiednio dostosowywać strategię firmy.

Zobacz: Umiejętności do CV

Analityk musi mieć ponadto świetne umiejętności komunikacyjne i dobrze pracować w zespołach. Często współpracuje z różnymi działami w celu zrozumienia potrzeb firmy i lepszego poznania rynku.

Nie powinno więc dziwić, że oczekiwana są od niego takie umiejętności:

  • Umiejętności komunikacji ustnej i pisemnej
  • Umiejętności interpersonalne i konsultacyjne
  • Analityczne myślenie i rozwiązywanie problemów
  • Bycie zorientowanym na szczegóły i zdolnym do zapewnienia wysokiego poziomu dokładności
  • Umiejętności organizacyjne
  • Analiza interesariuszy
  • Inżynieria wymagań
  • Analiza kosztów i korzyści
  • Modelowanie procesów
  • Zrozumienie sieci, baz danych i innych technologii
Total
0
Shares
_podobne artykuły