Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
UI i UX design

UI a UX design – na czym polega różnica?

Ostatnia aktualizacja 10 maja, 2022

User Interface i User Experience to dwa przenikające się pojęcia z zakresu projektowania interfejsów i doświadczeń użytkowników. Wiele firm szuka osób, które łączą rolę UI i UX Designera, ale mimo punktów stycznych są to różne obszary projektowania. Według raportu przygotowanego przez No Fluff Jobs o Rynku pracy IT w 2021 roku w Polsce, kategoria UI/UX design zanotowała wzrost ofert o 243% w porównaniu do roku 2020. Przybliżmy więc temat projektowania interfejsów oraz doświadczeń. Na czym polega różnica?

Czym jest UI?

Choć w artykułach na temat UI designu najczęściej opisuje się perspektywę projektowania aplikacji oraz stron internetowych, to z interfejsami mamy też do czynienia w wielu sprzętach elektronicznych. User Interface w ogólnym znaczeniu odpowiada za wygląd interfejsu produktu i sposób zaprezentowania funkcji, z którymi użytkownik może wejść w interakcję. Celem jest zaprojektowanie intuicyjnych rozwiązań, które nie będą wymagały instrukcji obsługi.

UI Designer odpowiedzialny jest za decyzje dotyczące typografii, wyglądu przycisków, paletę kolorystyczną, rozmieszczenie elementów oraz wygląd dla wersji mobilnych.

Na etapie projektowania, UI Designer współpracuje z UX Designerem, aby stworzyć produkt uwzględniający wyniki badań UX i założenia dotyczące intuicyjnego poruszania się po interfejsie. Elementy wizualne i sposób działania finalnego produktu powinny być spójne z duchem marki, którą będzie sygnowany.

Czym jest UX?

UX odnosi się do projektowania doświadczeń użytkownika. W centrum zainteresowania UX Designera jest dostarczenie optymalnych rozwiązań w przyszłej interakcji użytkownika z produktem. UX design dotyczy nie tylko produktów cyfrowych, ale właściwie każdej rzeczy przeznaczonej do użytku. Dobry UX produktu jest wtedy, kiedy jego forma, kształt czy sposób zaprojektowania elementów mobilnych same wskazują na metodę użycia i nie wymagają instrukcji.

UX Designer w większej mierze dowiaduje się, kim są użytkownicy, do których kierowany jest produkt. Stara się poznać ich potrzeby i trudności, aby zaprojektować odpowiednie rozwiązania.

W tym celu przeprowadza badania w obszarze użyteczności, zajmuje się także definiowaniem problemów i opracowywaniem strategii. Na bazie tych czynności zajmuje się tworzeniem prototypów oraz testowaniem rozwiązań.

Sprawdź: Drupal

UI a UX design – narzędzia

W procesie projektowania UI oraz UX korzysta się z różnych narzędzi przeznaczonych do konkretnych aspektów projektu.

UI Designer podobnie jak UX Designer korzysta z programów do prototypowania. Jednym z popularniejszych jest Figma, która umożliwia tworzenie szkieletów aplikacji i stron. Kolejnym często używanym programem jest InVision Studio, dzięki któremu można tworzyć nie tylko prototypy, ale także projektować animacje oraz interakcje.

W procesie analizowania wykorzystuje się programy umożliwiające monitorowanie użycia strony lub aplikacji. Niezbędnym narzędziem podczas analizy UX jest Hotjar. Udostępnia funkcję map termicznych, mierzących liczbę interakcji użytkowników z elementami strony, a ponadto daje możliwość bieżącego komentowania konkretnych funkcji i nagrywania sposobów interakcji.

Ponadto przydatne będą inne programy służące do organizowania pracy w zespole (wartym uwagi jest Miro) oraz do tworzenia ankiet.

UI a UX – podsumowanie

W branży najczęściej szuka się wszechstronnych specjalistów, którzy będą łączyć obydwie role. Na razie jednak dziedzina UI i UX wciąż się rozwija. Wiele firm dopiero uwzględnia potrzebę zatrudniania osób wyspecjalizowanych w tych tematach. Niezależnie od tego, czy myślisz o objęciu stanowiska UI albo UX Designera, warto dokształcać się w obu obszarach, co umożliwi efektywną współpracę i dogłębne zrozumienie każdej z perspektyw.

Raport UI/UX

Dowiedz się jak zostać UI/UX designerem. Sprawdź najważniejsze informacje i porady.

Total
0
Shares
_podobne artykuły