Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
front-end-co-to-jest-jezyki

Czym jest front-end?

Ostatnia aktualizacja 4 sierpnia, 2023

Niemal każdy programista, który planuje swoją ścieżkę kariery, staje przed wyborem – wybrać front-end czy back-end? Czym są te hasła, co się z nimi wiąże i dlaczego są takie ważne? Na te pytania postaramy się krótko odpowiedzieć w niniejszym artykule.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Co to jest front-end?

Front-End jest określeniem tego, z czym styka się użytkownik usługi, aplikacji, a także strony WWW. Chodzi o wygląd, działanie i to, co może zrobić użytkownik, czyli wszelkie interakcje z danym systemem. Mówiąc o wyglądzie, mamy na myśli wszelkie pola tekstowe, grafiki, animacje, przyciski, pola do wpisywania danych itp.

Sprawdź: czy przebranżowienie się na programistę jest warte zachodu?

Wszystkie działania dokonywane przez użytkowników stykających się z front-endem zarządzane są, jak również obsługiwane przez back-end.

Czym jest back-end?

Back-end jest określeniem na wszelkie działania programistyczne, których nie widzi użytkownik danej usługi, strony, czy aplikacji. Wszystko to, co związane jest z back-endem zazwyczaj kryje się na dyskach serwerów. Jak sama nazwa wskazuje, jest to tak zwany tył, czyli coś, co jest schowane. Schowane zazwyczaj za front-endem.

Back-end odpowiada za działanie systemu, obsługę baz danych, a także przetwarzanie danych i poleceń użytkowników. Odpowiedzi systemu przekazywane są z back-endu do front-endu poprzez API (z ang. Application Programming Interface), czyli programistyczny interfejs aplikacji.

Front-end – jakie języki powinien znać programista?

Programiści, którzy zdecydują się na ścieżkę kariery związaną z front-endem powinni znać takie języki jak:

  • HTML (ang. HyperText Markup Language – hipertekstowy język znaczników) – język opisowy, dzięki któremu określa się zawartość elementów umiezczanych na stronie WWW (w tym tytułów, obrazków, tabel, treści tekstowych, opisów, hiperłączy, nagłówków itp.). Jednym słowem, to co widzicie w przeglądarce zawdzięczamy właśnie HTMLowi.
  • CSS (ang. Cascading Style Sheets – kaskadowe arkusze stylów) – język pozwalający na opis formy prezentacji strony WWW. Dzięki niemu można określić rodziny czcionek, odstępy między wierszami, kolor tekstu, a także pozycję elementów strony względem siebie. Dzięki niemu twórcy stron WWW mają większe możliwości, niż daje sam HTML.
  • JavaScript – jest to język pozwalający dodawać do strony takie funkcjonalności jak interaktywne menu, animacje, a także wyskakujące okna. Rozszerza to znacznie możliwości tworzenia stron oferowane przez dwa wcześniejsze języki (HTML i CSS). Więcej pisaliśmy o tym w związku z raportem „Specjalizacja JavaScript – Lipiec 2022”.

Nie można zapomnieć o tym, że prócz znajomości składni tychże języków niezbędne jest także poznanie frameworków, czyli pakietów programistycznych, które są szkieletami do budowy stron WWW i aplikacji. W nich zawarte są także różne przydatne biblioteki i narzędzia, choćby takie jak kompilatory i debuggery.

Zobacz: JAVA developer zarobki

Total
0
Shares
_podobne artykuły