Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT

Makieta UX HiFi a LoFi – jakie są różnice?

Ostatnia aktualizacja 27 lipca, 2022

W projektowaniu UX makiety stanowią zarys strony lub aplikacji mobilnej. Taka wizualna reprezentacja pozwoli lepiej zaplanować finalny projekt, a także do pewnego stopnia sprawdzić intuicyjność i funkcjonalność strony czy też aplikacji. Pracując nad projektem, możemy tworzyć dwa rodzaje makiet. Czym się różni makieta UX HiFi od LoFi? Przeczytaj poniżej.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Sprawdź: Pamięć cache – co to jest i jak ją wyczyścić?

Makieta UX HiFi a makieta LoFi – charakterystyka

  • Lo-Fi – skrót LoFi to inaczej low fidelity, czyli niski poziom szczegółowości. Tego typu makieta powstaje w początkowej fazie projektowania i służy zaplanowaniu elementów strony i aplikacji oraz wstępnej ocenie funkcjonalności. Najczęściej rysuje się ją na kartce, ale można też skorzystać z narzędzi online, które posłużą do przygotowania makiety HiFi.
Źródło: miro.com
  • Hi-Fi – makieta UX HiFi (high fidelity) to inaczej makieta o wysokim poziomie szczegółowości. Powstaje w oparciu o makietę LoFi i może być w pełni klikalna, a więc całkowicie zbliżona do finalnej wersji strony lub aplikacji. W przypadku makiety HiFi ważny jest już design całości i poszczególnych elementów.
Źródło: keshaundaparrish.com/musicplayer

Zobacz: Program do tworzenia gier

Z jakich narzędzi można skorzystać, aby stworzyć makietę?

Aktualnie na rynku króluje kilka programów, z których korzysta się najczęściej. Ważny jest nie tylko sposób pracy w danym narzędziu, ale też jego dodatkowe funkcje umożliwiające sprawną współpracę UI/UX designera, jak i programisty.

Figma i Adobe XD to dwa narzędzia z najwygodniejszym interfejsem nie tylko dla projektantów, ale też dla programistów. 

Figma umożliwia edycję i pracę nad grafiką wektorową, a także rastrową. Wszystko zapisuje się w chmurze, a program udostępnia opcję grupowej współpracy we wspólnym polu roboczym. Program obsługuje m.in. funkcję komentowania podczas tworzenia projektu i prototypu, co może być zintegrowane również ze Slackiem lub mailem. Figma umożliwia wyświetlanie fragmentów kodu w CSS-ie oraz w formatach dla programistów iOS, a także Android. 

Adobe XD jest prostym w obsłudze programem do tworzenia projektów interfejsów stron internetowych, aplikacji, ale też mailingu oraz prostych grafik np. na social media. Umożliwia prototypowanie wraz z animowaniem interakcji.

Total
0
Shares
_podobne artykuły