Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT

UX Designer – zarobki, tendencje i motywacje

Ostatnia aktualizacja 13 marca, 2023

UX Design na stałe rozgościł się w gronie jednej z bardziej atrakcyjnych specjalizacji dla osób zainteresowanych pracą w IT. Według publikacji The State of UX in 2022 autorstwa UX Collective, popularność ścieżki kariery w UX Designie wzrasta. Z certyfikacji UXD Google wyłoniło się 405 tys. nowych UX Designerów. Hired.com pisał w 2020 roku o 289% przyroście zainteresowania specjalizacjami z zakresu user experience. Na co może dzisiaj liczyć w branży UX Designer? Zarobki są zadowalające, a dla wielu stają się główną motywacją do przebranżowienia.  

Sprawdź: Pierwsze kroki, czyli jak zacząć przygodę z testowaniem oprogramowania

UX Designer – zarobki

Z najnowszego raportu No Fluff Jobs o rynku pracy IT w 2022 roku dowiadujemy się, że zarobki w kategorii Design/UX nieco wzrosły. W zależności od doświadczenia, a także typu umowy stawki przedstawiały się następująco:

UX Designer zatrudniony w oparciu o umowę o pracę:

  • Junior: 4,5-7 tys. zł brutto
  • Mid: 8,5-13,3 tys. zł brutto
  • Senior: 12,3-18 tys. zł brutto

UX Designer zatrudniony w oparciu o umowę B2B:

  • Junior: 4-7 tys. zł netto (+VAT)
  • Mid: 10-18 tys. zł netto (+VAT)
  • Senior: 15-20 tys. zł netto (+VAT)

Dla porównania w raporcie No Fluff Jobs na temat rynku pracy IT w 2021 roku w Polsce czytamy, że odnotowano wzrost liczby ofert z kategorii UX/Design o 243% w porównaniu do roku poprzedniego.

Jeśli chodzi o umowę B2B, UX Designer mógł liczyć na widełki rzędu 10-15 tys. zł netto (+VAT). Stanowiło to wzrost zarówno dolnych, jak i górnych widełek o 25%.

Pracując w oparciu o umowę o pracę, UX Designer mógł liczyć na zarobki w wysokości 10-14 tys. zł brutto.

Nawiasem mówiąc, wśród aktualnych ofert na No Fluff Jobs zarobki dla Senior UX Designera dochodzą nawet do 26 tys. zł netto (+VAT) przy umowie B2B.

Raport UX – szczegółowa analiza wynagrodzeń

Raport „UX i Product Design w Polsce 2021” umożliwia większy wgląd w sytuację UX Designerów w branży.

Z badań wynika, że średnia stawka godzinowa netto wyniosła 115 zł, a średnie wynagrodzenie netto to 8248 zł. W ciągu 9 lat sukcesywnie rosło, zaczynając od poziomu 4400 zł netto w 2012 roku. Jeśli chodzi o przeciętne wynagrodzenie, dla 2021 roku GUS podaje 4062 zł, co stanowi dwukrotność aktualnej średniej kwoty netto dla UX Designera.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

UX Designer – zarobki w podziale na staż pracy

Junior UX Designer, czyli osoba z doświadczeniem 0-2 lata, mogła liczyć na średnie wynagrodzenie 5066 zł netto. Specjalista na poziomie regular, czyli osoba z doświadczeniem 3-5-letnim zarobiła średnio 7823 zł netto. Senior, czyli osoba z doświadczeniem 6-letnim i więcej otrzymywała średnie wynagrodzenie na poziomie 11 313 zł netto.

Zobacz: DSA, czyli ustawa o usługach cyfrowych

UX Design a luka płacowa

Interesującym, ale też przykrym faktem wynikającym z raportu jest widoczna luka płacowa między kobietami a mężczyznami. Średnie zarobki kobiet wyniosły 7408 zł netto, natomiast wysokość zarobków mężczyzn wyniosła 9580 zł netto.

W związku z tym autorzy zwracają uwagę na to, że różnica jest stała i wynosi ponad 2000 zł dla średnich zarobków oraz mediany. Jedną z przyczyn, którą wskazują, jest różnica w stażu pracy i liczebności w branży w porównaniu do mężczyzn.

Total
0
Shares
_podobne artykuły