Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT

UX Researcher – na czym polega ta praca?

Ostatnia aktualizacja 7 lipca, 2022

UX Researcher to jedna z ról dla osób tworzących wspólnie zespół produktowy. Aby zadbać o dobre doświadczenia użytkowników, UX Designer potrzebuje stosownych danych, które pozwolą podjąć odpowiednie decyzje projektowe. Za badania UX odpowiada m.in. UX Researcher i w tym artykule wyjaśnimy, na czym dokładnie polega ta specjalizacja, a także podpowiemy jakich zarobków można się spodziewać.

Sprawdź: UX Designer – zarobki, tendencje i motywacje

UX Researcher – co robi w zespole produktowym?

Rolą UX Researchera jest analiza zachowań użytkowników, którą przeprowadza w oparciu o badania. Do metod najczęściej wykorzystywanych w jego pracy zaliczają się m.in. testy użyteczności, czy też badania ilościowe i jakościowe. Oprócz tego korzysta z metod badań behawioralnych (np. w które miejsca na stronie kilka użytkownik, gdzie podąża kursor, jak wygląda ścieżka nawigacyjna w aplikacji itd.). W oparciu o zebrane dane identyfikuje realne potrzeby przyszłych użytkowników.

Innymi słowy zadania UX Researchera można podzielić na:

  • współpracę z projektantami i interesariuszami, która umożliwi zrozumienie potrzeb badawczych;
  • definiowanie pytań badawczych, a następnie dobór odpowiednich metod pozyskania danych;
  • opracowywanie budżetów i harmonogramów projektów badawczych;
  • rekrutacja uczestników do badań;
  • przeprowadzanie badań i analiza zebranych danych;
  • wyciągnięcie wniosków w kontekście potrzeb projektowych;
  • zaprezentowanie wyników reszcie zespołu produktowego: UX/UI Designerowi, Developerom, Project Managerowi i innym zainteresowanym osobom.

Zobacz: WCAG 2.1, czyli zalecenia na temat dostępności stron

Zarobki UX Researchera i kontekst branży

O ile celujemy globalnie, zarobki UX Researchera są naprawdę zadowalające. W USA mediana wynosi ok. 98 tys. dolarów rocznie, przy czym pracując dla gigantów technologicznych, takich jak Meta, Google, czy też Microsoft, może to być nawet 141-170 tys. dolarów rocznie.

Polski rynek to zupełnie inna bajka. Raport „UX i Product Design w Polsce 2021”.

Po pierwsze, nadal duży procent osób pracujących w UX Designie (28%) nie wykorzystuje żadnych narzędzi badawczych. Choć widać zmiany na lepsze, w wielu zespołach jeszcze nadal rola UX Designera łączy się często z różnymi zadaniami. Często to połączenie ról UI, UX designerów oraz badacza UX. Taka konsolidacja specjalizacji może negatywnie wpływać na możliwość zaangażowania się w każdą z tych czynności. Efekt bywa taki, że praca przebiega w pośpiechu, z pominięciem niektórych czynności.

Po drugie, w 2021 roku odnotowano wzrost liczy UX Researcherów do 12%, co pokazuje rosnącą świadomość firm, że rozbudowa zespołów produktowych jest kluczem do stworzenia udanego produktu końcowego.

Po trzecie, projektanci UX dostrzegają swoje braki w temacie analityki i badań, dlatego aż 49% wskazuje na potrzebę rozwinięcia tych kompetencji.

W przypadku wspomnianego raportu autorzy nie wyróżniają zarobków w podziale na specjalizacje w obrębie kategorii. Średnia pensja w 2021 roku wyniosła 8248 zł netto.

Wśród aktualnych ofert na No Fluff Jobs możemy trafić na takie, w których UX Researcherowi oferuje się nawet do 20 tys. zł brutto na umowie o pracę.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Total
0
Shares
_podobne artykuły