Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
Umiejętności miękkie testera oprogramowania

Umiejętności miękkie testera oprogramowania. Co jest wymagane?

Ostatnia aktualizacja 13 lutego, 2023

Jakie umiejętności miękkie musi mieć tester oprogramowania? Jest ich co najmniej kilka i są one bardzo ważne. Bez nich praca okaże się zbyt trudna zarówno dla ciebie, jak i pracodawcy. Wyjaśniamy, co jest oczekiwane, a często wymagane od testera.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Do identyfikowania błędów i problemów w oprogramowaniu potrzebne są pewne umiejętności miękkie. Dobry tester oprogramowania ma je wszystkie i dodatkowo rozwinięte na odpowiednio wysokim poziomie. O jakich umiejętnościach mówimy?

Każdy tester powinien wykazać się dwoma rodzajami kompetencji. Pierwszymi są wszelkie umiejętności związane z wykonywaną pracą, czyli znajomość wszelkich zagadnień związanych z technologią, która jest wykorzystywana przy tworzeniu oprogramowania. Zalicza się je do tak zwanych kompetencji twardych.

Prócz nich wymagane są także kompetencje miękkie, które wskazują na to, jak dana osoba rozwiązuje problemy różnego typu, komunikuje się z innymi członkami zespołu i pozostała kadrą. Wskazują też one na motywację i podejście do wykonywanych obowiązków.

Sprawdź – Tester gier – jak nim zostać? Na czym polega ten zawód?

Tester oprogramowania a umiejętności miękkie

Jest kilka takich umiejętności. Co powinieneś znać i wiedzieć?

Umiejętności analityczne i rozwiązywanie problemów – testerzy oprogramowania muszą mieć bystry umysł analityczny. Musisz wiedzieć, jak rozbić złożony system oprogramowania na mniejsze jednostki i lepiej go zrozumieć, aby tworzyć konkretne przypadki testowe. Trzeba też zgromadzić wiedzę na temat użytych technologii, grupy docelowej, która będzie korzystała z aplikacji. Nastawienie się na ciągłą naukę, eksperymentowanie z nowymi technologiami i rozwiązaniami daje sporo satysfakcji w dalszej pracy.

Sprawna komunikacja – jako tester oprogramowania będziesz tworzyć różne dokumentacje oraz przekazywać uwagi. Plany testowe, strategie, raporty o błędach – to tylko kilka z dokumentów w pracy testera. Wszystkie muszą być łatwe do odczytania i zrozumienia. Ponadto będziesz pracować z zespołem programistów. Radzenie sobie z programistami, gdy pojawią się problemy, będzie wymagało pewnej dyplomacji i sprawnej komunikacji. Warto stawiać odpowiednie pytania sobie oraz innym członkom zespołu. Prócz stawiania pytań należy umieć słuchać i wyciągać właściwie wnioski z uzyskanych odpowiedzi.

Samoorganizacja i zarządzanie czasem – tester musi skutecznie zarządzać swoim przepływem pracy, być produktywny i mieć wyjątkowe umiejętności zarządzania czasem. Powinieneś być atutem swojego zespołu, a nie kimś, kto zakłóca pracę. Jest to ważne szczególnie w przypadku, gdy zajmujemy się kilkoma projektami naraz lub trzeba rozwiązać kilka problemów w jednym projekcie w tym samym czasie.

Nastawienie i zorientowanie na szczegóły – dobre nastawienie to pracy to oczywiście ważna rzecz, ale w przypadku testera chodzi również o dobre nastawienie wtedy, gdy trzeba pracować z dużą ilością detali. Liczy się także proaktywne podejście do sugerowania usprawnień i nowych procesów. Pomysły i optymalizacje są zawsze mile widziane, ale warto umiejętnie je przedstawić, aby zyskały aprobatę zespołu oraz osób nadzorujących prace.

Pasja. To trzeba po prostu lubić – inaczej testowanie oprogramowania okaże się dla ciebie zbyt trudne, wymagające, czy nawet nudne. Warto pamiętać, że tester, tak jak i programista ciągle się uczą, gdyż pojawiają się nowe technologie, rozwiązania, które usprawniają pracę i komunikację.

Umiejętność wpływania na wewnętrzną motywację oraz motywację w zespole – zadania testera bywają powtarzalne i żmudne. Testowanie oprogramowania pod kątem błędów może być frustrujące, dlatego ważne jest, aby wykształcić w sobie mechanizmy ułatwiające utrzymanie wewnętrznej motywacji. Podobnie jest we współpracy z resztą zespołu. Aby tworzenie oprogramowania mogło przebiegać sprawnie, warto umieć motywować członków zespołu, aby podtrzymać wysoki stopień uwagi na zadaniach.

Sprawdź: Tester oprogramowania

Total
0
Shares
_podobne artykuły