Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT

Utopia – czy nastąpi restart Internetu?

Ostatnia aktualizacja 11 lipca, 2022

Zyskująca na popularności idea decentralizacji sieci prowokuje do tworzenia coraz nowszych narzędzi, dzięki którym odsłona Internetu w postaci Web3 stanie się faktem. Utopia to ekosystem, który może stać się konkurencją dla scentralizowanych komunikatorów, mediów społecznościowych, a także systemów płatności.

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2022. Dodano dodatkową treść.

Jesteśmy zespołem entuzjastów technologii sieciowych, którzy mają dość obserwowania bieżących wydarzeń na świecie oraz tego, jak podstawowe wartości w naszym społeczeństwie, takie jak wolność, tracą na znaczeniu. Postanowiliśmy coś z tym zrobić! Stanowimy 1984 Group.

Nasze podstawowe wartości są związane ze wszystkimi Prawami człowieka w odniesieniu do prywatności komunikacji oraz wolności wyrażania swojego zdania. Wystosowując niniejszą odezwę, chcemy propagować te wartości wśród ludzi w celu zbudowania mocnych fundamentów pod nie w niezwykle zaawansowanym technologicznie społeczeństwie przyszłości. Chcemy mieć wpływ na rozwój samoregulującego się społeczeństwa, które będzie popierać idee humanizmu i wolności.

Sprawdź: Deepfake – jakie niebezpieczeństwa za sobą niesie?

Utopia – na czym polega?

System stworzony przez noszącą sugestywną nazwę Grupę 1984 ma być odpowiedzią na potrzebę całkowitej anonimowości i wolności podczas przesyłania wiadomości, przeglądania Internetu czy dokonywania płatności. Na stronie można przeczytać, że Utopię stworzono dla świadomej części społeczeństwa, dla której prywatność jest wartością nadrzędną.

W manifeście twórcy sygnalizują chęć naprawienia błędów, które popełniło społeczeństwo od początku istnienia Internetu. Mówią o negatywnych konsekwencjach gromadzenia i monetyzacji danych osobowych przez gigantów oraz zwracają uwagę na podatność scentralizowanych systemów na inwigilację.

Utopia ma być miejscem dla każdego użytkownika, który zechce stworzyć własne środowisko do samorealizacji i samorozwoju. Wszystkie dane z Utopii przechowuje się lokalnie w pliku zaszyfrowanym za pomocą 256-bitowego szyfru AES i szybkiego szyfrowania curve25519.

Całość jest zdecentralizowaną siecią P2P. Oznacza to, że nie ma żadnych centralnych serwerów, a każdy uczestnik bierze udział w trasowaniu sieciowym. Fizyczna lokalizacja użytkownika nie może zostać ujawniona. Żadne dane i komunikacja nie mogą zostać przechwycone i odczytane przez kogokolwiek z zewnątrz.

Alternatywa dla Tor i uNS

W obrębie Utopii użytkownik nie tylko komunikuje się za pomocą zaszyfrowanych wiadomości, ale też zyskuje uNS, czyli Utopia Name Server.

uNS to zdecentralizowany system nazw, który w pewnym sensie przypomina domeny, jednak zakres jego funkcjonalności jest szerszy. Po rejestracji każdy użytkownik posiada przypisany klucz publiczny, który umożliwia odnajdowanie znajomych i dodawanie ich do sieci. uNS upraszcza sytuację, ponieważ funkcjonuje jako pseudonim, który staje się namiarem na innych użytkowników. Może być także nazwą kanału i w końcu domeną.

Dzięki rejestracji uNS użytkownik staje się dożywotnim właścicielem domeny i ma możliwość ustawienia przekierowania z 80 portami z lokalnego adresu IP do zarejestrowanego w uNS. Daje to możliwość hostowania różnego typu zasobów.

W Utopii znajduje się wbudowana przeglądarka Idyll (jest porównywana do Tora). Zawiera wiele użytecznych funkcji, np. szyfrowanie głosowe, gry wieloosobowe czy nawet narzędzia do współpracy.

Prócz tego można korzystać z bezpiecznej alternatywy dla klasycznego e-maila, czyli uMail.

Zobacz: inStreamly – łączy streamerów i światowe marki

Utopia oferuje także kryptowalutę

Wewnątrz sieci dostępna jest kryptowaluta CRP (Crypton), którą można zdobyć za dostarczanie użytecznych informacji pozwalających ulepszać Utopię. Zarabiać cryptony można też poprzez uruchamianie botów kopiących. Wiadomości o błędach czy pomysłach nagradza się przelewem CRP na konto w Utopii. Jednakże na razie waluta funkcjonuje w ramach transakcji wewnętrznych. Użytkownicy mają możliwość korzystania z wbudowanego portfela.

Total
0
Shares
_podobne artykuły