Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT

UX Designer – praca dla każdego?

Ostatnia aktualizacja 18 stycznia, 2023

Boom na przebranżowienie do IT trwa w najlepsze. Dlaczego? Zarobki, benefity i elastyczna organizacja pracy kusi wielu specjalistów innych dziedzin, a co więcej, w IT znajdą swoje miejsce nie tylko osoby znające języki programowania. Firmy coraz częściej zwracają uwagę na kompetencje miękkie, a także chętnie rozmawiają z kandydatami, których umiejętności z innych branż mogą tworzyć punkty styku z kompetencjami pożądanymi w różnych kategoriach w IT. Czy specjalizacja UX Designer to praca dla każdego? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w niniejszym tekście.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

UX Designer – sytuacja rynkowa

Wzrost znaczenia projektowania dobrych doświadczeń jest niezaprzeczalny. UX Design to jeden z kluczowych elementów wytwarzania oprogramowania, a firmy IT coraz częściej stawiają na zatrudnianie specjalistów z tej kategorii. 

Z raportu o rynku pracy IT 2022 roku przygotowanego przez No Fluff Jobs wynika, że w zeszłym roku juniorzy mogli liczyć na wynagrodzenie rzędu 4,5-7 tys. zł brutto przy umowie o pracę oraz 4-7 tys. zł netto +VAT przy B2B.

Specjalista na poziomie mid otrzymywał wynagrodzenie mieszczące się w widełkach 8,5-13,3 tys. zł brutto przy umowie o pracę oraz 10-16 tys. zł netto +VAT przy B2B.

Senior mógł liczyć na widełki rzędu 12,3-18 tys. zł brutto przy umowie o pracę oraz 15-20 tys. zł netto +VAT przy B2B.

W przypadku wynagrodzeń per kategoria, Design/UX charakteryzował się następującymi widełkami:

  • Umowa o pracę – 10-15 tys. zł brutto
  • B2B – 12-17 tys. zł netto +VAT

Według raportu No Fluff Jobs o rynku pracy IT w Polsce w 2021 roku, kategoria UX Design odnotowała wzrost liczby ofert o 243% w porównaniu do roku 2020. Przełożyło się to także na wzrost median wynagrodzenia. W UX-ie mogliśmy zaobserwować skok o 25% w medianach dolnych i górnych widełek. Nic dziwnego, pandemia przyspieszyła większą migrację usług do digitalu, zatem naturalną konsekwencją był wzrost znaczenia dobrych doświadczeń użytkowników.

Sprawdź: Ile zarabia grafik komputerowy?

UX Designer – praca dla byłych grafików

Skąd się biorą UX Designerzy? Bardzo często to przebranżowienia z nieodległej branży. Wśród obecnych UX Designerów bardzo dużo osób stanowią Graphic Designerzy. Graficy migrujący do IT zwykle motywowani są chęcią polepszenia wysokości wynagrodzenia, a także zdobycia pracy umożliwiającej dalszy rozwój kompetencji projektowych. 

Graphic Designer posiada dobre zaplecze teoretyczne umożliwiające rozumienie problemów na styku wizualnych i pragmatycznych rozwiązań. Często też firmy szukają osoby łączącej role UI oraz UX Designera. Dzięki temu Graphic Designer nie porzuca całkowicie możliwości projektowania warstwy wizualnej na rzecz projektowania doświadczeń użytkownika.

Nie tylko graficy znajdą zatrudnienie w UX Designie

Wśród osób szukających pracy w specjalizacji UX Design nie brakuje także tych, którzy rozpoczynali naukę całkowicie od zera lub w miękki sposób poszerzali swoje kompetencje w obrębie jednej organizacji. W jaki sposób? Często stopniowo zwiększając swój udział w projektowaniu doświadczeń przy produkcie, który znają np. od strony marketingowej. 

Aktualnie można się uczyć dzięki dobrze skonstruowanym kursom online lub w oparciu o case studies z portali branżowych i publicznie dostępnych portfolio innych Designerów. Możliwość przebranżowienia zależy tutaj wyłącznie od samozaparcia, metodycznej pracy i czasu, który można poświęcić na intensywną naukę.

Osoby, które postanowiły stopniowo zmieniać swoją ścieżkę kariery w obrębie jednej organizacji są w łatwiejszym położeniu z dwóch powodów. 

Po pierwsze wewnętrzne rekrutacje to część ukrytego rynku pracy. Dostęp do niego mają przede wszystkim aktualnie zatrudnieni pracownicy, co na wstępie zwiększa szansę na zmianę działu (i czasem branży).

Po drugie praca z produktem: czy to od strony marketingowej, czy też sprzedażowej, umożliwia dobre zrozumienie różnych perspektyw, które jest istotne w projektowaniu UX. Łatwiej więc płynnie przejść ścieżkę przebranżowienia do tej kategorii, a przy okazji jest to często naturalna ewolucja rozwoju kompetencji i ambicji zawodowych.

Zobacz: Product Owner – zarobki

Czy oznacza to, że osoba całkowicie z zewnątrz i bez doświadczenia nie może liczyć na dobrze płatną pracę już na początku nowej ścieżki zawodowej? Oczywiście, że nie. Wymaga to jednak dużego nakładu energii, samodyscypliny, konsekwentnego realizowania planu, a przede wszystkim, jak to zwykle bywa, szczęścia. W zdobyciu wymarzonej pracy jednym z kluczowych czynników jest trafienie na odpowiednich ludzi oraz odpowiedni moment. Warto jednak wychodzić temu naprzeciw i przeglądać oferty pracy. Zerknij poniżej, co możesz znaleźć w kategorii UX Design.

Total
0
Shares
_podobne artykuły