Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT

Web design – co musisz umieć i jak się do tego zabrać?

Ostatnia aktualizacja 19 października, 2022

Dobrze zaprojektowana strona internetowa potrafi stać się potężnym narzędziem marketingowym i znacząco wspierać konwersję. To, jak ważne jest własne miejsce w sieci, pokazała pandemia i konieczność przeniesienia większości procesów i wielu usług do digitalu. Aby jednak strona internetowa spełniała swoją rolę, musi być dobrze zaprojektowana. Oczywiście, na rynku znajdziemy mnóstwo darmowych edytorów stron, które w kilka chwil za pomocą narzędzi typu drag-and-drop umożliwią stworzenie podstawowej witryny. Jednakże te ułatwienia i tak nie zwalniają nas z wiedzy na temat podstawowych zasad projektowania. Na czym konkretnie polega web design i jak zacząć projektować? 

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2022. Dodaliśmy akapit na temat elementów interaktywnych w web designie.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Sprawdź: Monitor do 500 zł

Web design – czym jest?

Web design, czyli projektowanie stron internetowych, można określić jako nadrzędną kategorię, z której wyłaniają się UI oraz UX design, a także web development. To ogół działań uwzględniających stworzenie warstwy wizualnej, funkcjonalnej, a także późniejsze wdrożenie przez programistę.

Dzisiejszy web design coraz częściej przeplata się z web developmentem, czego przykładem są narzędzia do projektowania UI/UX, które posiadają swoje funkcjonalności przeznaczone dla koderów. Dzięki nim współpraca między designerami a programistami może przebiegać sprawniej, a wiele procesów może być automatycznych. Przepływ informacji staje się klarowny dzięki uwzględnianiu parametrów, z których korzysta bezpośrednio programista. 

Zobacz: Klawiatura dla programisty

Pierwsze kroki w web designie

Aby móc zaprojektować dobre witryny, trzeba poznać ogólne podstawy tworzenia wartościowych projektów. Ważne jest, aby zgłębić wiedzę o teorii kolorów, typografii i o zasadach rozmieszczania elementów na stronach, w aplikacjach, ale też w każdym innym projekcie. 

Nieodzownym narzędziem pomocniczym są siatki umożliwiające wykonywanie skalowalnych dla różnych rozdzielczości projektów. Pomocne są w zachowaniu odpowiednich proporcji, hierarchii, a także intuicyjności użytkowej. Siatki, czy też gridy, ważne są również z punktu widzenia web developera odpowiedzialnego za frontend.

Pierwsze projekty witryn można wykonać w programie do projektowania interfejsów (np. Figma). Warto znaleźć istniejącą stronę i przeprowadzić miniaudyt, aby zebrać informacje do przeprojektowania jej w ramach ćwiczeń. Czy aktualny układ, opcje w menu i zawartość są w porządku? Czy może warto byłoby coś unowocześnić, uszczuplić lub całkowicie zmienić? Kiedy już rozplanujemy wygląd nowej witryny, możemy przystąpić do projektowania warstwy graficznej. W dalszej kolejności warto zaprojektować interakcje, a gotowy projekt wyeksportować i zaprezentować w portfolio.

Po utworzeniu kilku satysfakcjonujących projektów i nabraniu płynności, a także pewności w swoich działaniach, warto zaaplikować do firm poszukujących stażystów bądź juniorów. Zerknij poniżej na aktualne oferty.

Elementy interaktywne a web design

Gdzie szukać inspiracji w projektowaniu webowym? Najprościej byłoby odpowiedzieć, że przede wszystkim warto obserwować aktualnie pojawiające się tendencje projektowe, które dotyczą nie tylko grafik statycznych.

Układ strony lub aplikacji, sposób interakcji z nią, a co za tym idzie rozwiązania wizualne podkreślające te możliwości zmieniają się wraz z rozwojem sposobów poruszania się po sieci. Chodzi tutaj niezmiennie o strony wyświetlane na monitorach i laptopach, ale przede wszystkim o strony mobilne. 

Coraz więcej modeli smartfonów umożliwia odświeżanie 120 Hz, co przekłada się na większą zdolność do płynnego wyświetlania różnych elementów. Dodatkowo szybkość internetu stacjonarnego i mobilnego sukcesywnie rośnie, a więc projektanci mają większą swobodę stosowania interaktywnych elementów na stronach i w aplikacjach.

Więcej interaktywnych funkcji zwiększa użyteczność i czytelność strony. Nie bez znaczenia jest także ich wpływ na czas pozostania na stronie, który może się wydłużyć. Warto na bieżąco śledzić aktualności na Awwwards, czyli organizacji, która promuje najbardziej innowacyjne projekty stron internetowych.

Total
10
Shares
_podobne artykuły