Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT

Web design – co musisz umieć i jak się do tego zabrać?

Dobrze zaprojektowana strona internetowa potrafi stać się potężnym narzędziem marketingowym i znacząco wspierać konwersję. To, jak ważne jest własne miejsce w sieci, pokazała pandemia i konieczność przeniesienia większości procesów i wielu usług do digitalu. Aby jednak strona internetowa spełniała swoją rolę, musi być dobrze zaprojektowana. Oczywiście, na rynku znajdziemy mnóstwo darmowych edytorów stron, które w kilka chwil za pomocą narzędzi typu drag-and-drop umożliwią stworzenie podstawowej witryny. Jednakże te ułatwienia i tak nie zwalniają nas z wiedzy na temat podstawowych zasad projektowania. Na czym konkretnie polega web design i jak zacząć projektować? 

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Sprawdź: Monitor do 500 zł

Web design – czym jest?

Web design, czyli projektowanie stron internetowych, można określić jako nadrzędną kategorię, z której wyłaniają się UI oraz UX design, a także web development. To ogół działań uwzględniających stworzenie warstwy wizualnej, funkcjonalnej, a także późniejsze wdrożenie przez programistę.

Dzisiejszy web design coraz częściej przeplata się z web developmentem, czego przykładem są narzędzia do projektowania UI/UX, które posiadają swoje funkcjonalności przeznaczone dla koderów. Dzięki nim współpraca między designerami a programistami może przebiegać sprawniej, a wiele procesów może być automatycznych. Przepływ informacji staje się klarowny dzięki uwzględnianiu parametrów, z których korzysta bezpośrednio programista. 

Zobacz: Klawiatura dla programisty

Pierwsze kroki w web designie

Aby móc zaprojektować dobre witryny, trzeba poznać ogólne podstawy tworzenia wartościowych projektów. Ważne jest, aby zgłębić wiedzę o teorii kolorów, typografii i o zasadach rozmieszczania elementów na stronach, w aplikacjach, ale też w każdym innym projekcie. 

Nieodzownym narzędziem pomocniczym są siatki umożliwiające wykonywanie skalowalnych dla różnych rozdzielczości projektów. Pomocne są w zachowaniu odpowiednich proporcji, hierarchii, a także intuicyjności użytkowej. Siatki, czy też gridy, ważne są również z punktu widzenia web developera odpowiedzialnego za frontend.

Pierwsze projekty witryn można wykonać w programie do projektowania interfejsów (np. Figma). Warto znaleźć istniejącą stronę i przeprowadzić miniaudyt, aby zebrać informacje do przeprojektowania jej w ramach ćwiczeń. Czy aktualny układ, opcje w menu i zawartość są w porządku? Czy może warto byłoby coś unowocześnić, uszczuplić lub całkowicie zmienić? Kiedy już rozplanujemy wygląd nowej witryny, możemy przystąpić do projektowania warstwy graficznej. W dalszej kolejności warto zaprojektować interakcje, a gotowy projekt wyeksportować i zaprezentować w portfolio.

Po utworzeniu kilku satysfakcjonujących projektów i nabraniu płynności, a także pewności w swoich działaniach, warto zaaplikować do firm poszukujących stażystów bądź juniorów. Zerknij poniżej na aktualne oferty.

Total
10
Shares
_podobne artykuły