Wymagania funkcjonalne – czym są w procesie wytwarzania oprogramowania?
Ostatnia aktualizacja 5 grudnia, 2022
W kontekście inżynierii systemów i oprogramowania określenie wymagań funkcjonalnych i niefunkcjonalnych to jedne z podstawowych założeń, które powstają w procesie projektowania w wyniku analizy wymagań. Mogą wynikać z celów biznesowych organizacji lub także z definiowania potrzeb. Czym są wymagania funkcjonalne i jak je tworzyć?
Analiza wymagań dotycząca oprogramowania
Wstępny proces analizy opiera się o oszacowanie technicznych wymagań. Musimy wiedzieć, jakie wymagania sieciowe potrzebne będą do obsługi oprogramowania, w jakim środowisku i systemie operacyjnym będzie działać.
Ponadto musimy określić systemy lub aplikacje, z którymi będzie zintegrowane, a także określić wymagania funkcjonalne. Będą to wszelkie potrzeby i oczekiwania użytkowników. We wstępnej analizie wymagań powinniśmy również stworzyć przykładowe scenariusze użycia programu.
Sprawdź: QA Engineer
Wymagania funkcjonalne – definicja
W ogólnym znaczeniu wymagania funkcjonalne to określenie, w jaki sposób system lub oprogramowanie powinno się zachować, aby odpowiedzieć na potrzebę użytkownika. Są więc dostrzegane przez niego i są elementami interakcji z oprogramowaniem. Na wymagania funkcjonalne składają się zachowania i funkcje. Funkcją będzie konkretna potrzeba, np. porównanie wyników konkretnych baz danych, a zachowaniem będzie sposób, w jaki oprogramowanie sobie z tym poradzi.
Zobacz: Product Manager
Jak tworzyć wymagania funkcjonalne?
W tworzeniu wymagań funkcjonalnych pomocna będzie metoda SMART. Wszystkie wymagania powinny opierać się o założenia pochodzące z tej metody. Muszą więc być:
- konkretne, czyli musimy wiedzieć, do czego oprogramowanie będzie służyć;
- mierzalne, czyli powinniśmy mieć możliwość weryfikacji podejmowanych przez oprogramowanie czynności;
- osiągalne, czyli powinniśmy wykorzystać takie technologie, które pozwolą nam zrealizować założone cele;
- istotne biznesowo, czyli oprogramowanie powinno odpowiadać aktualnym potrzebom biznesowym organizacji;
- określone w czasie, czyli poszczególne etapy tworzenia oprogramowania powinnyśmy zaplanować z wyprzedzeniem, ale z zachowaniem elastyczności harmonogramu.
Jakie korzyści dla zespołu płyną z tworzenia wymagań funkcjonalnych?
Wymagania funkcjonalne stworzone według powyższej metody będą miały konkretną i realną do spełnienia formę. Dzięki temu praca zespołu deweloperskiego, a także projektowego będzie mogła przebiegać z wzajemnym zrozumieniem i szybkim eliminowaniem ewentualnych nieścisłości lub błędów.