Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
wymagania funkcjonalne

Wymagania funkcjonalne – czym są w procesie wytwarzania oprogramowania?

Ostatnia aktualizacja 5 grudnia, 2022

W kontekście inżynierii systemów i oprogramowania określenie wymagań funkcjonalnych i niefunkcjonalnych to jedne z podstawowych założeń, które powstają w procesie projektowania w wyniku analizy wymagań. Mogą wynikać z celów biznesowych organizacji lub także z definiowania potrzeb. Czym są wymagania funkcjonalne i jak je tworzyć?

Analiza wymagań dotycząca oprogramowania

Wstępny proces analizy opiera się o oszacowanie technicznych wymagań. Musimy wiedzieć, jakie wymagania sieciowe potrzebne będą do obsługi oprogramowania, w jakim środowisku i systemie operacyjnym będzie działać.

Ponadto musimy określić systemy lub aplikacje, z którymi będzie zintegrowane, a także określić wymagania funkcjonalne. Będą to wszelkie potrzeby i oczekiwania użytkowników. We wstępnej analizie wymagań powinniśmy również stworzyć przykładowe scenariusze użycia programu.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Sprawdź: QA Engineer

Wymagania funkcjonalne – definicja

W ogólnym znaczeniu wymagania funkcjonalne to określenie, w jaki sposób system lub oprogramowanie powinno się zachować, aby odpowiedzieć na potrzebę użytkownika. Są więc dostrzegane przez niego i są elementami interakcji z oprogramowaniem. Na wymagania funkcjonalne składają się zachowania i funkcje. Funkcją będzie konkretna potrzeba, np. porównanie wyników konkretnych baz danych, a zachowaniem będzie sposób, w jaki oprogramowanie sobie z tym poradzi.

Zobacz: Product Manager

Jak tworzyć wymagania funkcjonalne?

W tworzeniu wymagań funkcjonalnych pomocna będzie metoda SMART. Wszystkie wymagania powinny opierać się o założenia pochodzące z tej metody. Muszą więc być:

  • konkretne, czyli musimy wiedzieć, do czego oprogramowanie będzie służyć;
  • mierzalne, czyli powinniśmy mieć możliwość weryfikacji podejmowanych przez oprogramowanie czynności;
  • osiągalne, czyli powinniśmy wykorzystać takie technologie, które pozwolą nam zrealizować założone cele;
  • istotne biznesowo, czyli oprogramowanie powinno odpowiadać aktualnym potrzebom biznesowym organizacji;
  • określone w czasie, czyli poszczególne etapy tworzenia oprogramowania powinnyśmy zaplanować z wyprzedzeniem, ale z zachowaniem elastyczności harmonogramu.

Jakie korzyści dla zespołu płyną z tworzenia wymagań funkcjonalnych?

Wymagania funkcjonalne stworzone według powyższej metody będą miały konkretną i realną do spełnienia formę. Dzięki temu praca zespołu deweloperskiego, a także projektowego będzie mogła przebiegać z wzajemnym zrozumieniem i szybkim eliminowaniem ewentualnych nieścisłości lub błędów.

Total
0
Shares
_podobne artykuły