Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT

Animacja w After Effects

Ostatnia aktualizacja 21 października, 2022

Za pomocą programu After Effects możemy właściwie zrobić wszystko – od prostego motion designu do bardzo zaawansowanych efektów specjalnych. Niecierpliwość początkującego często skłania do chęci zaprojektowania od razu czegoś bardzo efektownego, jednak nie jest to możliwe bez opanowania podstaw. Animacja w After Effects zaczyna się od poznania sposobu poruszania się po programie, ale już przy tej okazji możemy stworzyć prosty film. Sprawdź poniżej jeden z naszych tutoriali.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Sprawdź: UI/UX Design

Czym jest animacja?

Animacja jest jedną z technik filmowych. Służy do stworzenia ruchu obiektów. Pierwotnie uzyskiwano ją poprzez tworzenie sekwencji pojedynczych zdjęć, rysunków lub kukiełek, którą następnie układano we właściwej kolejności i wyświetlano w szybkim tempie. 

Dzisiejsze możliwości pozwalają na stworzenie wszystkiego komputerowo na osi czasu z użyciem graficznych plików i efektów oferowanych przez program. Zasada animacji komputerowej jest jednak podobna w swojej podstawie działania do technik tradycyjnych.

Zobacz: Napis neonowy

Klatki kluczowe a After Effects

Podstawą animacji cyfrowej jest zapoznanie się z klatkami kluczowymi. Za ich pomocą możemy decydować o sposobie i kierunkach ruchu, w jaki ma być wprawiony animowany obiekt. Jednakże klatki kluczowe generują nie tylko ruch. Pozwalają również kontrolować różne atrybuty animowanych obiektów i ich parametry, tj. pozycję, obrót, skalę i krycie.

W kontekście klatek kluczowych istotna jest również interpolacja, czyli prędkość rozpoczęcia i zakończenia zmiany. Interpolacją klatek kluczowych umożliwia decydowanie o tym, jak szybko mają następować kolejne sekwencje ruchu i kontroluje się ją za pomocą krzywych Béziera.

Zaletą animacji cyfrowej jest oszczędność czasu i narzędzi w porównaniu do animacji tradycyjnej. Ponadto błędy można łatwiej cofnąć, a wiele efektów wykonać szybciej dzięki algorytmom bazującym na AI. Projekty animacji stworzone cyfrowo łatwiej adaptować do innych zastosowań, a to wszystko sprawia, że finalna wersja filmu będzie mniej kosztowna.

Total
0
Shares
_podobne artykuły