Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT

Efekt 3D – jak go uzyskać w Illustratorze

Ostatnia aktualizacja 6 grudnia, 2022

Od 2021 roku Adobe Illustrator udostępnia ulepszoną wersję narzędzia do tworzenia obiektów 3D i materiałów. W przypadku programu do tworzenia grafiki wektorowej, efekt 3D uzyskuje się za pomocą wyciągnięcia lub obrotu kompozycji dwuwymiarowej. Narzędzia uzupełniono również o możliwość „nadmuchania” obiektów i nałożenia materiałów odpowiadających fakturom wielu powierzchni.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Sprawdź: Najpopularniejsze języki

Efekt 3D stworzysz jeszcze łatwiej niż dotychczas

Jeśli chcieliśmy zaprojektować obiekt w 3D, który wyglądałby realistycznie lub na tyle atrakcyjnie wizualnie, że nadawałby się do użycia w kreacjach reklamowych, musieliśmy użyć do tego programu przeznaczonego do renderowania obiektów 3D. 

W zeszłym roku Adobe Illustrator unowocześnił swoje narzędzie do tworzenia efektu 3D, a także rozszerzył jego możliwości. Narzędzie działa tak dobrze, że z powodzeniem zastępuje konieczność korzystania z programów przeznaczonych do grafiki 3D w przypadku mniej skomplikowanych projektów. Co się w nim znajduje?

Zobacz: Umiejętności Jutra

Materiały i inne ustawienia

Zakładka Materiały zawiera w sobie możliwość wyboru rodzaju efektu 3D, a także zaawansowane ustawienia obrotu, wyciągnięcia, przesunięć czy kąta padania światła. Dodatkowo mamy możliwość wyboru tekstury, która umożliwi dostosowanie wyglądu tak, że finalny efekt jest bardzo realistyczny. W jaki sposób? Poprzez edycję samego wzoru, która pozwala zmniejszyć lub zwiększyć intensywność, rozmiar i inne parametry.

Istnieje również możliwość dodania tekstur z biblioteki społeczności Adobe. Biblioteka zawiera paręset możliwości podzielonych na osobne kategorie tekstur, dzięki którym stworzysz niemal wszystko.

Ponadto Adobe wzbogacił wcześniejsze narzędzie o bardziej intuicyjne wykorzystywanie poszczególnych funkcji. Z poziomu ruchów myszy możemy dobierać płynnie kąt obiektu, a także duplikować go, aby tworzyć bardziej skomplikowane formy. Wcześniej wykonanie niektórych rzeczy wymagało większego nakładu pracy. Zatem poprawa jest ogromna.

Obejrzyj jeden z naszych tutoriali na temat wykorzystania efektu 3D w Adobe Illustratorze. Więcej filmów prezentujących inne narzędzia z tego programu znajdziesz w playliście kanału. Zachęcamy również do obejrzenia reszty tutoriali związanych z pracą z innymi programami od Adobe.

Total
0
Shares
_podobne artykuły