Ostatnia aktualizacja 2 sierpnia, 2022
Jak za pomocą Photoshopa uzyskać efekt częściowo wyglądający jak anaglif, a jednocześnie przypominający charakterem podwójną ekspozycję z aparatów analogowych? To pokazujemy w najnowszym tutorialu. Sprawdź poniżej.
Zobacz: Napis neonowy – jak go zrobić?
Czym jest anaglif?
Anaglif jest stereoskopowym obrazem, na którym wrażenie głębi i trójwymiarowości uzyskuje się poprzez nałożenie na siebie z lekkim poziomym przesunięciem dwóch takich samych obrazów. Przesunięcia odpowiadają widzeniu prawego i lewego oka, a obydwa obrazy mają różną barwę (najczęściej czerwony i turkusowy).
Aby dostrzec efekt głębi, ogląda się je najczęściej przez okulary o czerwonej i turkusowej soczewce. Każdy z kolorów soczewki filtruje odpowiadający mu kolor obrazu, dzięki czemu każde oko widzi wyłącznie właściwy sobie obraz.
Podwójna ekspozycja
Podwójna ekspozycja zachodzi wtedy, kiedy jedną klatkę naświetla się dwukrotnie, dzięki czemu otrzymujemy dwa obrazy, które się przenikają. Jest to szczególnie lubiany efekt, gdy zdjęcia mają mieć charakter bardziej artystyczny, niedosłowny lub oniryczny.
Zdjęcia cyfrowe jak z aparatu analogowego
Zdjęcia cyfrowe na dobre zdominowały fotografię. Dziś każdy z nas ma w swojej kieszeni aparat w smartfonie znacznie lepszy niż pierwsze cyfrówki, które pojawiły się jako nowość dla aparatów na kliszę. Jednak po latach zachłyśnięcia się technologią i możliwościami aparatów cyfrowych, niektórzy chętnie wracają do analogów, ceniąc w nich unikalność efektu z retro klimatem.
Sprawdź: Ile zarabia grafik komputerowy?
Poniższy tutorial dotyczy przeróbki cyfrowego zdjęcia w taki sposób, aby uzyskać efekt z pogranicza anaglifu i podwójnej ekspozycji. Na koniec dodajemy efekt szumu, który podkreśla całokształt, nadając zdjęciu ostatecznego efektu retro.
Sprawdź też inne nasze tutoriale, aby poznać więcej szybkich trików, które możesz wykorzystać w programach graficznych.