Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT

Efekt odbicia w szybie – jak go uzyskać w Affinity Photo?

Ostatnia aktualizacja 4 sierpnia, 2022

Jedną z efektownych, a jednocześnie bardzo prostych przeróbek zdjęcia jest zabawa z trybami mieszania warstw. Efekt odbicia w szybie to element, który możemy dodać do każdego zdjęcia, chcąc nieco zmienić jego charakter lub dopowiedzieć coś, co mogłoby znajdować się poza kadrem. Jak używać tej opcji?

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Zobacz: Tester manualny – zarobki

Tryby mieszania warstw

Zanim jednak odpowiemy na pytanie, w jaki sposób uzyskać efekt szklanego odbicia na zdjęciu, pokrótce opiszemy, czym są tryby mieszania warstw.

Używanie trybów mieszania jest możliwe, jeśli w panelu roboczym znajdują się co najmniej dwie warstwy. Aby uzyskać efekty, należy pracować na warstwie ułożonej ponad grafiką lub zdjęciem, które chcemy przerobić.

Efekty wynikające z mieszania warstw wyszczególnia się poprzez zrozumienie znaczenia kolorów:

  • bazowy – pierwotny kolor obrazu;
  • mieszany – kolor stosowany wraz z narzędziem do malowania albo edycji;
  • wynikowy – kolor ostateczny, który powstaje w wyniku mieszania.

Innymi słowy tryby mieszania warstw to różne interakcje kolorów pomiędzy dwiema warstwami.

Sprawdź: Analityk danych – zarobki

Efekt odbicia w szybie – Affinity Photo

Do stworzenia tego efektu potrzebujemy zdjęcia głównego oraz zdjęcia, które będzie pełniło rolę odbicia. W naszym tutorialu wykorzystaliśmy zdjęcie osoby, która siedzi w kawiarni, a także zdjęcie bocznej miejskiej ulicy z kamienicami.

Główne zdjęcie zostało wykonane w środku, a my chcieliśmy osiągnąć efekt portretu wykonanego z zewnątrz. Aby uzyskać bardzo realistyczne odbicie, posłużyliśmy się trybem mieszania o nazwie Screen.

Screen powoduje płynne rozjaśnienie i przejścia pomiędzy kolorami warstw. Aby efekt odbicia w szybie był realistyczny, konieczne jest jeszcze manipulowanie suwakiem krycia, a także rozmycia gaussowskiego.

W zależności od tonacji zdjęć, ustawienia będą się różnić, nie da się zatem podać arbitralnych wartości. Warto próbować różnych ustawień dla uzyskania najlepszego i najbardziej naturalnego efektu.

Zapraszamy do obejrzenia tutorialu na naszym kanale na YouTube, a także do własnych prób.

Total
0
Shares
_podobne artykuły