Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT

IrfanView – darmowy kombajn graficzny do użytku domowego

Ostatnia aktualizacja 9 listopada, 2022

Jeśli szukacie poręcznego, szybkiego i wielozadaniowego programu do obróbki grafiki rastrowej (zdjęcia, obrazki, rysunki), to polecamy zainteresować się aplikacją IrfanView. Jest to darmowy kombajn pozwalający na bardzo zaawansowane zarządzanie nawet dużą ilością plików, ich modyfikacje oraz poprawki.

Ostatnia aktualizacja 09.11.2022. Dodatkowa treść dotycząca grafiki rastrowej.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Czym jest grafika rastrowa?

Grafika rastrowa to wszelkiego typu obrazki, zdjęcia i rysunki, które składają się z punktów ułożonych tak, aby tworzyły prostokątną siatkę. To najczęstsza forma, w jakiej występują choćby zdjęcia w naszych smartfonach i komputerach.

W tego typu grafice obrazy prezentowane są poprzez wyświetlanie kolorowych punktów w postaci matrycy. Matryca ma określone parametry długości i szerokości, najczęściej podawane w punktach (pikselach). Tak też zostaje przeniesiona na drukarki różnego typu. Zazwyczaj występuje w formie skompresowanej, dzięki czemu nie zajmuje zbyt wiele miejsca. Kompresja może być stratna lub bezstratna, a to ma wpływ na jakość wynikowego obrazu.

Sprawdź: co to jest grafika rastrowa

Standardowo w Windows są dostępne aplikacje do prostej obróbki graficznej i przeglądania zdjęć, ale mają one bardzo ograniczone możliwości. Dlatego do domowego użytku rekomendujemy darmowy, lekki i potężny w swoich możliwościach program IrfanView.

IrfanView – darmowy kombajn graficzny do użytku domowego

Program graficzny IrfanView jest darmowym kombajnem do obróbki grafiki w celach niekomercyjnych, czyli do użytku domowego. Obsługuje niesłychanie dużą ilość formatów graficznych, a do tego także niektóre pliki dźwiękowe i wideo. Pozwala na ich konwersję, obróbkę rozdzielczości, proporcji, ilości kolorów, a także na wiele więcej. Umożliwia tworzenie kolaży, łączenia wielu grafik w pionie i poziomie, dokonywanie konwersji wsadowej (obróbki wielu zdjęć jednocześnie).

Aplikacja działa niesamowicie wydajnie, a zważywszy na fakt, że zajmuje bardzo niewiele miejsca, można ją polecić zarówno do użytku na potężnych komputerach, jak i maszynach sprzed ponad 10 lat!

Dodatkowo bez problemów radzi sobie z interfejsem TWAIN, który występuje przy odczytywaniu zdjęć z aparatów cyfrowych, skanerów i kamer. Skróty klawiszowe przyporządkowane do najważniejszych funkcji niesamowicie przyspieszają pracę.

Pluginy do IrfanView

Program IrfanView ma możliwość korzystania z pluginów, czyli rozszerzeń. Dzięki nim ten kombajn zyskuje możliwości, o jakich mogą pomarzyć niektóre komercyjne aplikacje. O nich opowiemy w kolejnym odcinku naszego poradnika na YouTube.

Zarówno program (wersje 32 i 64-bitowa), jak i pluginy do niego można pobrać ze strony internetowej aplikacji.

Odwiedź również nasz kanał, by być na bieżąco z innymi filmami.

Zobacz: Darmowa muzyka do filmów

Total
1
Shares
_podobne artykuły