Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT

Jak zwolnić miejsce na dysku – Czujnik pamięci

Ostatnia aktualizacja 7 grudnia, 2022

Gdy zaczyna brakować miejsca na aplikacje i dane zastanawiamy się jak zwolnić miejsce na dysku. Narzędzie Czujnik pamięci w systemie Windows pozwala kontrolować ilość danych i automatycznie zwalniać miejsce na dysku. Można to robić samemu, ale dzięki temu elementowi można zlecić to właśnie systemowi operacyjnemu. Jak włączyć tę funkcję?

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy co drugi czwartek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co 2 tygodnie

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Brak miejsca na dysku odwiecznym problemem użytkowników

Każdy, kto korzysta z komputerów, tabletów lub smartfonów po pewnym czasie zaczyna narzekać na brak miejsca na aplikacje, dane i multimedia. Wtedy zaczyna się kombinowanie, z czego zrezygnować, aby móc nadal robić nowe zdjęcia, zapisywać filmy, instalować aplikacje.

Jeśli chodzi o multimedia, to zazwyczaj w przypadku smartfonów ratuje nas chmura. Chodzi o wirtualny dysk w internecie oferowany przez producenta systemu operacyjnego lub innych komercyjnych operatorów. Niestety i tu pojawiają się problemy. Darmowa przestrzeń jest ograniczona, a nie każdy chce płacić co miesiąc za przechowywanie danych.

Oczywiście można też kopiować lub przenosić dane na fizyczne nośniki zewnętrzne, ale i one mogą ulec uszkodzeniu, zagubieniu itp.

Po dogłębnej analizie często okazuje się, iże jedną z przyczyn braku miejsca na dyskach i w pamięci okazują się pliki tymczasowe, dane i aplikacje zalegające tam od miesięcy lub lat, a z których oczywiście nie korzystamy. Czy da się coś z tym zrobić?

Sprawdź: czy klawiatura numeryczna do laptopa może się przydać

Czujnik pamięci, czyli jak zwolnić miejsce na dysku

Z pomocą dotyczącą kontroli miejsca na dysku, a szczególnie na partycji systemowej, przychodzi narzędzie wbudowane w system Windows, czyli Czujnik pamięci.

Pozwala ono sprawdzać, jakie dane mamy na dysku, a także jaką część przestrzeni zajmują. Narzędzie Czujnik pamięci pozwala włączyć automatyczne zwalnianie miejsca na dysku, dzięki któremu można szybko i łatwo pozbyć się niepotrzebnych plików. Są nimi dane tymczasowe, jak również elementy pozostawione w Koszu.

Co ważne, dane, które zostały zgromadzone w katalogach Pobrane i OneDrive są oczywiście wyłączone z czyszczenia, ale i je można ręcznie włączyć do usługi.

Działanie narzędzia Czujnik pamięci prezentujemy na poniższym filmie.

Odwiedź również nasz kanał na YT, aby być na bieżąco z innymi poradnikami.

Zobacz: darmowa muzyka do filmów

Total
0
Shares
_podobne artykuły