Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT

Narzędzie Wycinanie i zakreślanie w Windows

Ostatnia aktualizacja 27 lutego, 2023

Narzędzie Wycinanie w systemie Microsoft Windows pozwala na przechwycenie części, jak również całości obrazu wyświetlanego przez system. Można dowolnie wybrać fragment obrazu i poddać go edycji przez kadrowanie, nanoszenie odręcznych szkiców i zakreśleń, a także tekstów. Tak przygotowaną grafikę można zapisać na dysku lub skopiować do schowka. Potem bez problemu da się ją wkleić do dowolnego dokumentu, na profil w mediach społecznościowych lub też użyć w komunikatorze internetowym.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy co drugi czwartek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co 2 tygodnie

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Zrzuty ekranowe

Często pracując w systemach Windows, Android, MacOS i innych zdarza się, że chcemy zapisać to, co widać na ekranie. Jeśli to jest program graficzny, to nie ma problemu. Jeśli jednak chcemy zrobić tak zwany zrzut ekranu, to sytuacja nieco się komplikuje.

W smartfonach są specjalne funkcje, które można przypisać do klawiszy głośności lub włączania zasilania, jak również do gestów wykonywanych przy pomocy dwóch lub więcej palców, którymi przesuwa się po ekranie urządzenia.

W laptopach i komputerach z Windows jest to przycisk PrtSc (PrintScreen). Kombinacja tegoż z przyciskiem Alt, który ogranicza jego działanie do aktywnego okna.

Na komputerach z MacOS zrzut ekranu wykonuje się kombinacją przycisków na klawiaturze: Shift, Command i 3.

Co jednak w przypadku, gdy pracuje się w Windows i chce się zapisać tylko mały wycinek grafiki, okna, aplikacji itp.? Przydaje się do tego Narzędzie Wycinanie.

Sprawdź: ile zarabia grafik komputerowy

Narzędzie Wycinanie i zakreślanie w Windows

Narzędzie Wycinanie jest dostępne w większości systemów Windows, które spotkacie na komputerach stacjonarnych, a także laptopach. Aby je uruchomić, wystarczy poszukać go w katalogu „Akcesoria systemu” w menu Start. Można też wpisać jego nazwę w polu wyszukiwania.

To niezwykle proste i skuteczne w działaniu narzędzie pozwala na pobranie z ekranu dowolnego wycinka. Może to być równie cały ekran, wycinek dotyczący całego aktywnego okna, prostokątnego zaznaczenia dowolnej części widocznego pulpitu lub też dowolnie definiowanego ręcznym zakreśleniem obszaru.

narzedzie-wycinanie-zakreslanie-windows-poradnik
Kliknij obrazek, aby go powiększyć

Tak pozyskaną grafikę można zapisać, skopiować do schowka, a także wysłać jako załącznik poczty lub wcześniej poddać prostej edycji. Bez problemu zaznaczymy na grafice fragment kolorowym piórem, podpiszemy go, użyjemy graficznego zakreślacza (jak w rzeczywistych, analogowych dokumentach), wymażemy fragment wirtualną gumką.

Działanie tego narzędzia prezentujemy na poniższym filmie.

Jeśli korzystasz z systemu Windows 10 lub 11 możesz użyć także unowocześnionej wersji narzędzia wycinanie, nazwanego Wycinek i szkic. Dostęp do niego można uzyskać wyszukując nazwę narzędzia w menu Start lub wykorzystując skrót klawiaturowy Windows + Shift + S. Po jego wciśnięciu natychmiast uruchomiony zostanie tryb przechwytywania ekranu, za pomocą którego możemy wykonać zrzuty w kilku trybach, podobnie jak w klasycznym narzędziu. Mamy więc do dyspozycji zrzut fragmentu ekranu, zrzut pojedynczego okna, narysowanego odręcznie obszaru lub całego ekranu.

Po wykonaniu zrzutu możliwe jest jego natychmiastowe wykorzystanie przez wklejenie ze schowka lub przejście w tryb edycji za pomocą kliknięcia w powiadomienie w prawej dolnej części ekranu.

Odwiedź również nasz kanał na YT, aby być na bieżąco z innymi poradnikami.

Zobacz: czym jest perspektywa zbieżna

Total
0
Shares
_podobne artykuły