Ostatnia aktualizacja 30 czerwca, 2022
Perspektywa zbieżna, którą można uzyskać w Photoshopie za pomocą funkcji „Punkt zbiegu” umożliwia wykonanie realistycznych zmian. Jeśli chcesz przerobić zdjęcie, które posiada perspektywę zbieżną, zajrzyj do naszego poradnika na YouTube. W poniższym filmie opracowujemy efekt z wykorzystaniem perspektywy zbieżnej z jednym punktem zbiegu.
Sprawdź: Promienie światła w czymś tańszym niż Photoshop
Perspektywa zbieżna – co to jest?
Perspektywa zbieżna, często określana też jako perspektywa linearna, to technika obrazowania przestrzeni tak, aby sprawiała wrażenie głębi. Aby ją uzyskać, musimy uchwycić na zdjęciu dwie równoległe linie, które zbiegają się ku horyzontowi. Dzięki takiemu kadrowi obiekty znajdujące się wzdłuż linii będą się pozornie zmniejszać, im dalej od obserwatora się znajdą.
Perspektywę linearną jako pierwszy opracował w XV wieku florencki architekt Leon Battista Alberti, jednak całkowicie poprawną upowszechnił dopiero Filippo Brunelleschi – również florencki architekt oraz rzeźbiarz i inżynier. Postępując zgodnie z zasadami optyki, w 1420 roku opracował płytki perspektywiczne. Na jednej z płytek namalował florenckie baptysterium San Giovanni, a następnie przedziurawił ją w środku, na linii horyzontu, aby punkt odpowiadał temu, co postrzega obserwator.
Zobacz: Usuwanie tła – jak to zrobić krok po kroku?
W efekcie obserwator stojący za obrazem i spoglądający przez otwór na lustro zamieszczone przed płótnem, mógł zweryfikować to co przedstawiał obraz oraz jego rzeczywisty widok.
W XVIII wieku zaczęto używać przyrządów optycznych, które umożliwiały stworzenie idealnej perspektywy zbieżnej.
Wśród rodzajów perspektywy zbieżnej można wymienić: jeden, dwa lub trzy punkty zbiegu.