Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT

Photoshop – usuwanie obiektu ze zdjęcia

Ostatnia aktualizacja 7 sierpnia, 2023

Choć to prosta przeróbka, to niewiele programów poradzi sobie z nią tak dobrze jak Photoshop. Usuwanie obiektu ze zdjęcia za pomocą tego programu jest całkiem prostym zadaniem. W przypadku względnie jednolitego tła, może ono zająć dosłownie minutę. 

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Sprawdź: Grafika rastrowa – co to?

Photoshop – usuwanie obiektu

Istnieje kilka sposobów umożliwiających pozbycie się ze zdjęcia niechcianych obiektów. Wybór metody uzależniony jest od poziomu skomplikowania obrazu. Czy zawiera dużo szczegółów utrudniających algorytmom automatyczne wypełnienie? Czy możemy usunąć obiekt ręcznie za pomocą Stępla, Łatki lub Punktowego pędzla korygującego? Jakie są jeszcze możliwości? W takim razie po kolei.

Photoshop umożliwia usuwanie obiektu ze zdjęcia za pomocą kilku narzędzi.

Lasso

W przypadku zdjęcia o umiarkowanym i niskim stopniu szczegółowości tła, wystarczy obrysować narzędziem Lasso obiekt do usunięcia, a następnie użyć skrótu ctrl + delete i oznaczyć opcję Uwzględnianie zawartości. Zaznaczony obszar automatycznie wypełni się sąsiadującą treścią zdjęcia. W zależności od potrzeb, ostatnie poprawki można nanieść używając narzędzia Stempel lub Punktowy pędzel korygujący.

Stempel i pędzel korygujący

Stempel umożliwia pobranie zawartości o określonym promieniu z dowolnego obszaru zdjęcia i przeniesienie jej na miejsce, które chcemy zatuszować. Punktowy pędzel korygujący miesza i wygładza zamalowane miejsca, umożliwiając ukrycie nierówności kolorystycznych.

Z kolei Pędzel korygujący działa podobnie do Stempla i Punktowego pędzla korygującego. Z dowolnego obszaru zdjęcia można pobrać kolor, aby zamalować wybrane miejsce na obrazie.

Łatka

Łatka umożliwia oznaczenie obszaru podobnie do narzędzia Lasso. Po zaznaczeniu, możemy przesunąć fragment tak, aby zduplikować treść zdjęcia o dokładnie takim wymiarze, w jakim stworzyliśmy zaznaczenie, ale w tym konkretnym miejscu, w którym je narysowaliśmy.

Przesuwanie z uwzględnieniem zawartości działa również w oparciu o zaznaczenie obszaru na zdjęciu, ale umożliwia skopiowanie fragmentu i przeniesienie go w dowolny obszar na obrazie.

Maskowanie

Jeśli pracujesz na warstwie, możesz użyć maski warstwy, aby ukryć obiekt zamiast go usuwać. Wybierz warstwę, kliknij ikonę maski na dole panelu warstw i użyj narzędzia pędzla, aby malować na masce tam, gdzie chcesz ukryć obiekt.

Pamiętaj, że różne techniki mogą działać lepiej w różnych sytuacjach, więc warto eksperymentować, aby znaleźć najlepszą metodę dla konkretnego przypadku.

Zobacz: Apple VR

Aplikacje do usuwania obiektów ze zdjęć

W przypadku braku możliwości skorzystania z Photoshopa, do usuwania obiektów ze zdjęć możemy użyć aplikacji online.

https://cleanup.pictures/

Darmowa wersja aplikacji Cleanup.pictures umożliwia nieograniczoną liczbę przeróbek, jednak wyłącznie w rozdzielczości do 720p.

Nieograniczone rozdzielczości i inne poprawki zdjęć możliwe są w płatnych abonamentach od 2 oraz od 5 dolarów miesięcznie.

https://picwish.com/remove-unwanted-object

PicWish to dość rozbudowana aplikacja internetowa, która oprócz usuwania obiektów ze zdjęć umożliwia również retusz i usuwanie tła. Dzięki AI usuwanie obiektów ze zdjęć to kwestia wyłącznie kilku sekund. Aplikacja jest w pełni darmowa.

https://pixlr.com/pl/remove-background/

Remove BG to aplikacja internetowa należąca do zespołu narzędzi online Pixlr. Remove BG służy do automatycznego usuwania tła ze zdjęć. Działa w oparciu o algorytmy AI i świetnie nadaje się do użycia w przypadku zdjęć do zastosowania e-commerce, ofert, ale też prywatnych zdjęć profilowych.

Aplikacja umożliwia usuwanie tła z kilku zdjęć jednocześnie i pozwala na zapisanie plików w jakości do 16 MPX (4096 x 4096 px). Jest całkowicie bezpłatna i nie nakłada ograniczeń co do rozmiaru i jakości. W wersji premium Remove BG umożliwia ręczne poprawienie automatycznych efektów, dzięki czemu wycięcie obiektu może być jeszcze bardziej precyzyjne.

Remove BG można również pobrać przez sklep Google Play oraz App Store i używać z poziomu urządzeń.

Czytaj także:

Jak usunąć tło ze zdjęcia? Poznaj kilka trików

Usuwanie tła – jak to zrobić krok po kroku

Total
0
Shares
_podobne artykuły