Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT

Przyspieszenie w filmie za pomocą After Effects

Ostatnia aktualizacja 20 października, 2022

Przyspieszone tempo sceny to jeden z trików montażowych, który uatrakcyjni film. Tego rodzaju efekty mają służyć nadaniu dynamiki, a także zainteresowaniu odbiorcy, aby utrzymać jego uwagę podczas oglądania. Jak uzyskać przyspieszenie w filmie za pomocą After Effects? Sprawdź w poniższym tutorialu.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Sprawdź: Makieta Lo-Fi

Przyspieszenie w filmie – gdzie najlepiej się sprawdzi?

Do jakich scen warto wykorzystać efekt przyspieszenia? Istnieje kilka tematów, które zyskają na atrakcyjności ich przedstawienia, jeśli dobierzemy do nich odpowiednie rozwiązania montażowe. 

Przyspieszenie świetnie się nadaje do zaprezentowania głównego tematu filmowego, który znajduje się nieruchomo wśród dużej liczby poruszających się obiektów. Może to być na przykład człowiek, który stoi na środku zaludnionego placu. W ten sposób możemy podkreślić różne konteksty narracji, skupiając uwagę na nieruchomym obiekcie, wokół którego w szybkim tempie przemieszczają się inne.

Jest to również dobry sposób na zaprezentowanie ogromu ruchu w kadrze. Przyspieszenie dobrze się skomponuje ze scenami, w których tematem jest ruch uliczny składający się z ludzi lub pojazdów w mieście. Ten trik świetnie również ukaże przepływ masy ludzi podczas pochodów lub protestów. Ujęcia z góry z zastosowaniem efektu przyspieszenia pozwolą widzowi doświadczyć ogromu filmowanego wydarzenia.

Przyspieszony film nadaje się także do zobrazowania zmian w czasie, dlatego dobrze się sprawdza w ujęciach makro, których tematem jest flora. Zmiana i wzrost roślin lub grzybów ukazanych w przyspieszonym trybie wygląda estetycznie i zjawiskowo. Może więc posłużyć do różnego zastosowania: od dydaktycznego po artystyczne. 

Zobacz: Klawiatura do 500 zł

Jak wykonać efekt przyspieszenia w After Effects?

Używając After Effects, możemy zrobić ten trik dosłownie w 1 minutę. Wystarczy zaimportować do programu klip, na którym będziemy pracować. Następnie kliknąć prawym przyciskiem myszy na plik źródłowy i wybrać opcję Time oraz Enable Time Remapping.

Na osi czasu przesunąć wskaźnik w wybrane miejsce klipu, oznaczyć Time Remap, co stworzy nam punkt na osi. Przesunąć wskaźnik i ponownie oznaczyć Time Remap. Na koniec należy zaznaczyć dwa krańcowe punkty i przesunąć je bliżej pierwszego znacznika. W efekcie uzyskamy przyspieszenie sekwencji. Aby zobaczyć, jak dokładnie to zrobić, obejrzyj tutorial zamieszczony powyżej. 

Total
0
Shares
_podobne artykuły