Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT

Wycinanka – efekt w Illustratorze

Ostatnia aktualizacja 31 sierpnia, 2022

Programy do grafiki wektorowej pozwalają dość szybko stworzyć proste i efektowne elementy, które mogą posłużyć do projektów plakatów, okładek, ale też do motion designu w dalszej obróbce w innym programie. Wycinanka w Illustratorze to złożenie kilku prostych wektorowych kształtów, które dzięki odpowiedniemu zastosowaniu cieni sprawiają wrażenie przestrzenne. 

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Sprawdź: Jak zrobić światło w Photoshopie?

Wycinanka w Illustratorze

Efekt papierowej wycinanki uzyskuje się poprzez zastosowanie jednolitych kolorów i narysowanie krzywych z pozostawieniem odręcznej nieregularności. Podobnie jak podczas wycinania papierowych elementów, przy których nie jest ważne, aby były całkowicie równe.

Tworzenie cienia w programie Adobe Illustrator

Aby nadać cień narysowanemu obiektowi, należy go zaznaczyć poprzez kliknięcie myszą i z opcji Efekt przejść do Stylizacji. W panelu Stylizacji znajduje się funkcja Cień, która umożliwia odpowiednie ustawienia.

W ustawieniach można ustawić tryb mieszania cienia, poziom krycia wyrażony w wartościach procentowych, a także pozycję poprzez przesunięcie X i Y. Dodatkowo możemy ustawić rozmycie, kolor cienia oraz ciemność.

Narzędzia Pióro, Ołówek i Krzywizna

W przypadku tworzenia wycinanki, do rysowania ogólnych kształtów tworzących warstwy możemy z powodzeniem wykorzystać Ołówek. To narzędzie pozwala na swobodne rysowanie krzywej tak, jakbyśmy rysowali ją na papierze. Nie wymaga wprawy w posługiwaniu się punktami kontrolnymi. Illustrator wygładza automatycznie krawędzie lub tworzy kąty w zależności od tego, co wyłapie algorytm. W najnowszej wersji programu jest to naprawdę precyzyjne.

Dodatkowo Ołówek umożliwia zmianę już narysowanych kształtów. Aby jej dokonać, wystarczy narysować nową linię na wybranej ścieżce. Kształt powinien automatycznie zmienić się zgodnie z narysowaną ścieżką, choć może się zdarzyć, że powstaną niezamierzone efekty. Wtedy wystarczy cofnąć zmianę i spróbować ponownie.

Zobacz: Ile zarabia Project Manager?

Ołówek można również przekształcić w narzędzie Gładzik. Umożliwia ono ręczne wygładzenie narysowanych wcześniej ścieżek. Aby to zrobić należy obrysować Gładzikiem wybrany fragment ścieżki.

Pióro i Krzywizna wymagają już wprawy w posługiwaniu się punktami kontrolnymi. Są to zatem narzędzia do bardziej precyzyjnej pracy z krzywymi. O wiele łatwiej za ich pomocą stworzyć równe, geometryczne kształty, a także odrysować elementy do dalszej pracy nad wektorowymi reprezentacjami. 

Total
0
Shares
_podobne artykuły