Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT

Zmiana kolorów na zdjęciu – Photoshop

Ostatnia aktualizacja 31 sierpnia, 2022

Zdarza się, że nie zawsze światło sprzyja nam podczas robienia zdjęć w plenerze lub w pomieszczeniu. Możliwe też, że czasami chcielibyśmy nadać sfotografowanym obiektom lub sceneriom zupełnie inny klimat, niż udało nam się uzyskać poprzez ustawienia aparatu. Niezależnie od tego, jakie kierują nami motywacje, obróbka kolorów w postprodukcji umożliwia uzyskanie pożądanego efektu. Na czym polega zmiana kolorów na zdjęciu? Filtr Camera Raw w Adobe Photoshop pozwala na szerokie spektrum manipulacji światłem, temperaturą, tonami, a także wieloma innymi parametrami.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Sprawdź: Najpopularniejsze zawody w IT

Zmiana kolorów na zdjęciu uwydatnia zupełnie inne cechy obiektów

W zależności od zamysłu, poprzez zmianę kolorów zdjęcia możemy uwydatnić inne elementy niż na oryginalnej wersji. Co na przykład? Centrum zainteresowania odbiorcy możemy przenieść w różne obszary. Od szczegółów takich jak spojrzenie lub wyrazistość całej twarzy, poprzez wyszczególnienie całej postaci, obiektu aż do fragmentu scenerii. 

Zmiana kolorów na zdjęciu pozwala także całkowicie zmienić jego klimat. Krajobraz naturalny lub widok miasta możemy przedstawić tak, że pogodny dzień stanie się bardziej ponury lub nabierze filmowego charakteru. 

Filtr Camera Raw

Filtr Camera Raw zawiera szereg opcji, dzięki którym możemy modyfikować pojedyncze parametry zdjęcia.

Podstawowy panel umożliwia zmianę temperatury zdjęcia, która odpowiada za ogólną kolorystykę w zależności od tego, czy zdjęcie wykonaliśmy w bardziej ciepłym czy chłodnym świetle.

Suwak tinty odpowiada za ustawianie balansu bieli pozwalającego wyeliminować zieloną lub purpurową tintę.

W dopasowaniu tonów znajdziemy opcje związane m.in. ze zmianą ekspozycji, kontrastu, światła i cienia, a także panel gradacji kolorów, który składa się z cieni, półcieni i podświetleń. Ponadto mamy możliwość ustawienia krzywych tonalnych, jak również parametrów przejrzystości, jaskrawości i nasycenia. 

Zobacz: Jak nauczyć się programowania C++?

W tutorialu o zmianie kolorów na zdjęciu modyfikujemy portret tak, aby usunąć całkowicie ciepłe barwy i duży poziom zacienienia i nadać mu chłodny, zimowy klimat. Wejdź na kanał Enter The Code, aby zobaczyć, w jaki sposób używać filtra Camera Raw.

Sprawdź też inne filmy z playlisty Adobe Photoshop, w których pokazujemy inne funkcje programu. 

Total
1
Shares
_podobne artykuły