Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT

Zmiana tła zdjęcia – jak podmienić wygląd nieba?

Ostatnia aktualizacja 2 sierpnia, 2022

Zmiana tła zdjęcia (łącznie z wyglądem nieba) to jedna z prostszych przeróbek fotograficznych do wykonania. Aby to zrobić często nie potrzebujemy zaawansowanych programów, ponieważ algorytmy darmowych aplikacji webowych potrafią sobie z tym nieźle poradzić. Mimo wszystko nie z każdym zdjęciem pójdzie tak łatwo. Co wtedy? Photoshop zawiera kilka narzędzi, za pomocą których również błyskawicznie dokonamy takiej zmiany. 

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Sprawdź: Darmowa muzyka do filmów – gdzie szukać?

Zmiana tła zdjęcia w Photoshopie

W Photoshopie mamy do dyspozycji trzy bazowe narzędzia do zaznaczania obiektów:

  • szybkie zaznaczanie – przy odpowiednim ustawieniu wielkości i stopnia nachylenia pędzla możemy zaznaczać z dużym stopniem dokładności kontrastowe obiekty na zdjęciu.
  • różdżka – przy odpowiednim ustawieniu poziomu tolerancji, różdżka pozwala na zaznaczanie elementów o mniejszej kontrastowości oraz takich, które wymagają bardziej precyzyjnych manipulacji ustawieniami. 
  • zaznaczanie obiektów – to najszybszy sposób na zaznaczenie elementów zdjęcia, pod warunkiem, że są odpowiednio odznaczone od tła lub mocno kontrastowe. Algorytmy działają bardzo dobrze dla wielu obrazów i dobrze się nadaje do zaznaczania jasnego nieba, na tle którego widnieją ciemniejsze budynki, roślinność lub inne obiekty.

Dodatkowo do naprawdę skomplikowanych lub nietypowych kształtów możemy użyć pióra. Tego typu zaznaczanie to już dość żmudna praca, a więc wymagająca rysowania ścieżki punkt po punkcie.

Po zaznaczeniu tła lub nieba, wystarczy odwrócić zaznaczenie (Shift + Command + I) i kliknąć narzędzie Dodaj maskę, a następnie wkleić skopiowane wcześniej inne tło i podstawić je pod właściwą warstwę.

Zobacz: Net Developer – kim jest?

Szybkie usuwanie tła bez Photoshopa

Jak wspomnieliśmy wyżej, nie trzeba korzystać z zaawansowanych edytorów grafiki, aby skutecznie usunąć tło ze zdjęcia. Algorytmy narzędzi online są coraz lepsze, zatem efekty końcowe są coraz bardziej naturalne. 

Jedna z aplikacji webowych do usuwania tła to Remove.bg. Bez konieczności logowania strona umożliwia darmowe, a także nielimitowane pobieranie wyciętych z tła elementów o rozmiarze do 0,25 megapiksela (około 625×400 px). Aby pobrać pełnowymiarowy plik, do 25 megapikseli (około 6250×4000 px) konieczne jest logowanie i posiadanie kredytów, które można kupić.

Total
2
Shares
_podobne artykuły